Stāsti

Ziemassvētku paciņu drudzis Latvijas Pasta sūtījumu šķirošanas centrā

Stāsti

Tapusi Latvijas brīvpieejas akadēmisko datu bāze

Rīgā iekārtotie invalīdu lifti pie tiltiem un tuneļiem vairumā nedarbojas vai ir bojāti

Par 300 000 eiro Rīgā iekārtotie invalīdu lifti pie tiltiem un tuneļiem vairumā nedarbojas vai ir bojāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Rīgas dome iztērējusi vairāk nekā 300 000 eiro astoņu liftu uzstādīšanai Rīgas tuneļos un pie tiltiem. Lifti jeb pacēlāji, kas viens izmaksā ap 40 000 eiro, izveidoti invalīdu un māmiņu ar bērnu ratiem vajadzībām. Radio novēro, ka daļa liftu nedarbojas, jo tie neesot nodoti ekspluatācijā. Šāds uzraksts redzams pie lifta, kas atrodas uz Vanšu tilta un 11.novembra krastmalā. Invalīdu un viņu draugu apvienībā „Apeirons” uzskata, ka nevar paļauties uz šo liftu darbību un faktiski gan tuneļi, gan tilti cilvēkiem ar kustību traucējumiem nav pieejami. Rīgas domē tikmēr stāsta, pie radušās situācijas vainojami vandaļi.

Uz Vanšu tilta blakus kāpnēm, kas ved lejup uz autostāvvietu, viens pretim otram abās tilta pusēs atrodas arī divi lifti, kas paredzēti invalīdu un jauno vecāku vajadzībām. „Atvainojiet, lifts nestrādā! Lifts darbosies pēc objekta nodošanas ekspluatācijā,” izlasāms uzraksts, kārtīgi ieskatoties dubļiem netīrajā stiklā. Neizpratnē par netīrajiem un tukšajiem liftiem ir rīdzinieks Ivars:

''Nauda ir izgrūsta, un, protams, tā ir milzīga necieņa pret cilvēkiem, jo tiešām invalīds šeit netiek augšā, ja viņš no krastmalas gaida. Jums pilnīga taisnība. Nu naudas kaut kāda atmazgāšana vai kas, vai vienkārši pirmsvēlēšanu kampaņa kārtējā varbūt kādam parādīt, re, kā mēs varējām, bet, jā, ir pagājis jau kaut kāds pusgads, kā viņas uzbūvēja. Es te bieži eju un nekas nenotiek.''

"Tas ir bardaks, bet tā kā normāli mūsu valstī... Uztaisīts ir, bet jēgas nav. Kā saka, sākumā dara, pēc tam domā," kaut ko līdz galam nav izdomājuši, piebilst Edgars. Kopumā Rīgā ir astoņi šādi pacēlāji, piemēram, tuneļos pie Centrālās dzelzceļa stacijas, Dienvidu tilta un Vanšu tilta kompleksā un citviet.

Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Una Ahuna-Ozola informē, ka 99% gadījumu lifti nestrādājot, jo tos nopostot vandaļi. Bojājumu novēršanai galvaspilsēta ik gadu tērējot 40 000 līdz 50 000 eiro un nelīdzot arī papildu drošības pasākumi.

"Ir uzstādītas novērošanas kameras, ir uzlīmētas uzlīmes par to, ka tiek veikta video novērošana, - būtībā šiem cilvēkiem, kas šos noziegumus veic, šī informācija nekādā veidā neliekas par šķērsli. Ir dažādi komiski gadījumi, kad tiek pārvadātas brusas, pilnībā iesprūstot liftā. Tiek vienkārši izdauzīti stikli, tāpat cilvēki mēdz nakšņot šajos liftos," klāsta Ahuna-Ozola.

Attiecībā uz vairākiem liftiem, kas nedarbojas, jo aizvien nav nodoti ekspluatācijā, Ahuna-Ozola sola, ka pacēlāji būšot pieejami nākamgad pavasarī. Tikmēr invalīdu un viņu draugu apvienībā „Apeirons” norāda - rodoties iespaids, lifti uzstādīti tikai tāpēc, ka tiem jābūt projektā. Taču daudzviet ierīces nedarbojas vai ir bojātas. Tilti un tuneļi cilvēkiem ar kustību traucējumiem esot nepieejami, jo nevarot paļauties uz tur uzstādītajiem pacēlājiem, stāsta apvienības valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis:

''Pašlaik tāda situācija ir izveidojusies, jo tu nevari īsti paļauties. Piemēram, pie ''Stockmann'' ārkārtīgi dzīvīgā vietā, kur droši vien nevarētu būt tā, ka kāds bezpajumtnieks iekāpj iekšā un nokārto savas dabiskās vajadzības, jo tur ir gan policija, gan cilvēki staigā apkārt un droši vien, ka tāda situācija tur nevarētu būt. Bet pašlaik ir tāda situācija, ka tu nevari paļauties uz to, ka šī ierīce darbosies un tu arī neizmanto viņu. Tā, man liekas, ir lielākā problēma, kas pašlaik ir.''

Invalīdu un viņu draugu apvienībā uzsver, situācija esot labojama, taču trūkstot gribas to darīt. Atsevišķu liftu pieejamību gaidot vēl līdz pavasarim. Prognozējams, ka ierīces būšot bojātas, jo tās neviens neizmantos paredzētājiem mērķiem, bet citiem nolūkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti