Panorāma

LU fiziķiem, matemātiķiem un mediķiem jaunas mājas

Panorāma

Priesteris Zeiļa turpina darbu baznīcā

Gada vārds – "zibmaksājums", nevārds – "influenceris"

Par 2018. gada vārdu izvēlēts «zibmaksājumi», par nevārdu - «influenceris»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par 2018. gada vārdu izvēlēts "zibmaksājumi", nevārdu - "influenceris", spārnoto teicienu - "Izkāp no telefona!", bet savārstījumu - politiķa Alda Gobzema teiktais: "Darīsim visu, lai radītu valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt", informēja akcijas "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens" rīkotāji.

Par gada vārdu, kas nozīmē ātrus maksājumus banku klientiem, rīkotāji priecājas, ka tas nav dzimis tukšā vietā. "Salīdzinoši nesen valodā ienākušas gan "zibatmiņa", gan "zibakcija". Visi vārdi nākuši kā nepieciešams apzīmējums jaunienākušām lietām, visai drīz un manāmi sākuši zibēt saziņā, tātad uzskatāmi par veiksmīgiem darinājumiem," norāda akcijas organizatori.

Gada nevārda pieteikumu bijis daudz, jo cilvēkiem šķiet vieglāk pateikt, kas kaitina un nepatīk gan valodā, gan visur citur. "Saglabājoties ilgtermiņa nepatikai pret nekritiski pārņemtiem tiešiem pārcēlumiem vai neveiksmīgu tulkojumu no citām valodām, ne ikreiz ir viegli acumirklī ieteikt ko vietā liekamu.

"Gada nevārds 2018" ir "influenceris". Varbūt kas mainīsies, kad sapratīsim, ko ar to galu galā domājam latviešu valodā - "viedokļa" vai "viedokļu" līderi," atzīmē žūrija. Aizstājēja vārdam “influenceris”  pagaidām nav.

"Izkāp no telefona!" par spārnoto teicienu atzīts ne tikai tāpēc, ka tas aizgājis tautā, bet ir arī tāds, kas spārno domāt, pārdomāt un iznākumā rīkoties uz labu. 

Salīdzinoši nesen ieviesta arī savārstījumu/samudžinājumu kategorija. Tā esot iemantojusi ievērojamu atsaucību. Šajā kategorijā tiek pieteikti teikumi, kas samudžinās ne vien tulkojumā, kur pārcelti tikai vārdi, neievērojot latviešu valodas sintakses vai vārdformu saskaņošanas sistēmu, bet arī tāpēc, ka neskaidrība valda pašā domāšanā.

Vienu no favorītiem izraudzījās Rīgas Latviešu biedrība, un šogad tas ir: "Valdības veidošanās vainagojās bez panākumiem".

Priekšvēlēšanu laikā plaši tiražēto solījumu "Darīsim visu, lai radītu valsti, kurā cilvēki gribētu piedzimt" gada savārstījumam izvēlējusies žūrija.

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja tulks un tulkotājs Dens Dimiņš, "Baltic Media" Valodu centra latviešu valodas programmu vadītāja Iveta Grīnberga, literatūrfilosofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība), literārais redaktors, tulkotājs un terminologs Aldis Lauzis, valodniece un sociolingviste Vineta Poriņa, komunikācijas praktiķis Pēteris Pūrītis, publiciste Ingrīda Stroda, Valsts valodas komisijas vadītājs Andrejs Veisbergs un laikraksta "Diena" žurnālists, publicists Egīls Zirnis.

Akciju rīko Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa un Latvijas Rakstnieku savienība. Zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi "[email protected]" var iesūtīt cauru gadu. 

KONTEKSTS:

Gada spārnotais teiciens 2017. gadā bija "vislabāk ir dzemdēt Latvijā", gada nevārds – "transporti", bet gada vārds – "straumēt/straumēšana". Savukārt gadu iepriekš par gada vārdu atzīts vārds "jaunuzņēmums", par gada nevārdu – "ekselence" ar nozīmi 'izcilība',  bet spārnotā izteiciena godā ticis boksera Maira Brieža izteikums "Mans dopings ir mana tauta".
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti