Ārpus Rīgas

"Ludzas Zeme" žurnāliste Aija Socka par Gaismas dārza projektu Ludzā

Ārpus Rīgas

Valkas uzņēmējiem bažas par grozījumiem valsts sociālās apdrošināšanas likumā

Par 100 tūkstoš eiro malkas šķūnis Naujenē pārtaps par muzeja ēku

Par 100 tūkstoš eiro malkas šķūnis Naujenē pārtaps par muzeja ēku

Daugavpils novada Naujenes pagastā iecerēts renovēt vienu no Juzefovas muižas saimniecības ēkām - Naujenes novadpētniecības muzeja malkas šķūni. Šķūņa izbūve datēta ar 1905. gadu. Sākotnēji tā funkcija bija tieši malkas uzglabāšana, bet nu jau vairākus gadus šīs funkcijas šķūnis vairs nepilda un novada domes Kultūras pārvalde nolēma vēsturisko būvi renovēt un pielāgot muzeja vajadzībām.

Šobrīd tiek gatavots projekts, lai piedalītos Latvijas – Lietuvas – Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmā un bijušā šķūņa telpās izveidotu radošo darbnīcu un vairākas ekspozīcijas. Projekta idejas iniciatori prognozē, ka kopumā šis projekts varētu izmaksāt ap 100 tūkstošiem eiro.

Naujenes novadpētniecības muzeja darbinieki izrāda malkas šķūni, ko ne tik sen no pagasta pārņēmuši savā īpašumā. Malka muzejam jau labu nav vajadzīga, bet tagad domāts ēkai doma rast jaunu, ne vairs tīri saimniecisku pielietojumu, stāsta muzeja vadītāja Evita Kusiņa-Koļesņikova:

„Tā ir vēsturiska ēka, ja ticēt dokumentiem, tā celta 1905. gadā. Ar laiku mēs te domājam ierīkot jaunu ekspozīciju un radošo darbnīcu telpu. Šobrīd tiek izstrādāts tehniskais projekts, līdz ko tas būs gatavs, novada domes kultūras pārvalde gatavojas startēt pārrobežu sadarbības projektu konkursā.''

Projekts jāsagatavo un jāiesniedz līdz šī gada beigām, atklāj kultūras pārvaldes vadītāja Ināra Mukāne:

''Kultūras pārvalde plāno 2016. /2017. gadā piedalīties Latvijas –Lietuvas - Baltkrievijas pārrobežu sadarbības programmas projektu konkursā. Projekta sadarbības partneris ir Braslavas Zinātniski pētnieciskā kultūras iestāde “Braslavas muzeju apvienība”. Esam nolūkojuši gana vēsturisku, necilu šķūni, kuru varētu renovēt, izveidot arī nelielu piebūvi, iebūvēt gan siltumu, gan kanalizāciju, iekārtot ekspozīciju.''

Ēkas tehniksā projekta izstrādei Daugavpils novada dome šī gada budžetā atvēlējusi 4000 eiro. No šķūņa tas var tapt par skaistu vides objektu ar pielietojumu, saka novada arhitekte Nansija Tamane:

''Ideja ir radīt interesantu risinājumu, lai saglabātu tradicionālajā materiālā - ķieģelī – celtu būvi, tad turpināt modernāk – es piedāvātu stiklu un metālu –, lai radītu tādu kā gaisīgumu caurspīdīgumu. Tā, lai te sintezētos pagātne ar nākotni.”

Šāda sintēze prasīs visnotaļ prāvus līdzekļus, vismaz 100 tūkstošus eiro, atklāj Ināra Mukāne:

„Tagad mums nekas nav lēts; ar visām ekspozīcijām, tehnoloģijām savi 100 tūkstoši sanāks un vēl celtniecības darbi ar visiem uzcenojumiem..”

Pārrobežu programma, uz ko tiek liktas finansējuma cerības malkas šķūņa pārveidei, pašvaldībām ir izdevīga, tā no Eiropas koplīdzekļiem atgriežot 90 % no ieguldītās naudas, stāsta Ināra Mukāne, pārējie 10 % jāņem no pašvaldības un valsts budžeta maka. Ja tas notiks, Juzefovas muižas ēkas bijušais malkas šķūnītis iegūs jaunu elpu un par mājvietu tas kļūs arī slavenajam Naujenes musturdeķim.

Protams, budžeta naudu var izlietot dažādi, taču ne vienmēr to vajag „apēst”, ir svarīgas arī citas lietas, tā Naujenes malkas šķūņa sūtību saredz Nansija Tamane:

„Citreiz garīgās un vēsturiskās vērtības ir pat daudz svētīgākas un cilvēkam barību dodošas. Filozofijai ir jābūt daudz augstākai.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti