Papildu surdotulka stundas izglītībā prasa vairāk speciālistu, bet to trūkst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valdības nesen lemtais par surdotulka atbalsta stundu divkāršošanu cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, kuri apgūst profesionālo izglītību, ir ļoti gaidītas ziņas. Tā norādīja Latvijas Nedzirdīgo savienībā. Tur arī uzsvēra – šāds lēmums praktiski nozīmē ievērojamu izglītības pieejamības celšanu cilvēkiem, kuriem ir dzirdes funkcijas ierobežojumi. Taču tajā pašā laikā šī nevalstiskā organizācija norādīja uz citu problēmu – vairāk surdotulka stundu nozīmē arī lielāku nepieciešamību pēc pašiem zīmju tulkiem, taču šo speciālistu trūkst. 

Papildu surdotulka stundas izglītībā prasa vairāk speciālistu, bet to trūkst
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Nupat palielināts surdotulka pakalpojuma stundu skaits tām personām ar dzirdes traucējumiem, kuras apgūst profesionālās izglītības programmas. Labklājības ministrijas (LM) sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta vadītājs Aldis Dūdiņš uzsvēra – palielināts atbalsts ir nevis surdotulka stundām vispārējās saskarsmes nodrošināšanai, bet tieši izglītības ieguvei. 

Dūdiņš stāstīja par galvenajām izmaiņām, kas cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem izglītības iegūšanu turpmāk sola padarīt pieejamāku: “Šeit ir runa par stundu skaita palielināšanu mācību gada laikā no 480 līdz 960 stundām. Šo pakalpojumu izmanto pēc vajadzības. Kādam varbūt vajag vairāk, kādam mazāk. Bet jebkurā gadījumā doma ir, lai to stundu skaitu palielinātu un tad cilvēki tā drošāk jūtas šajā mācību procesā.”

Dūdiņš skaidroja – stundu skaita palielināšana notikusi sadarbībā ar Latvijas Nedzirdīgo savienību un tā esošo stundu skaitu atzinusi par labu esam. Šī organizācija lielā mērā arī atbild par šī pakalpojuma nodrošināšanu. Tās valdes prieksšēdētāja vietniece Brigita Lazda atzina – stundu palielināšana ir ļoti gaidīta. Līdz šim profesionālās izglītības ieguvei mācību gadā bija pieejamas vien 480 stundas, kas bija daudz par maz.

Lazda skaidroja: “Students nevarēja pilnvērtīgi piedalīties mācību procesā, jo viņam vajadzēja izvēlēties konkrētās mācību stundas un lekcijas, kuras viņš varētu apmeklēt un kurās būtu pieejams surdotulks. Līdz ar to – šobrīd šis solis ir ļoti milzīgs atbalsts tieši studentiem, un viņi tomēr varēs pilnvērtīgi iekļauties šajā mācību procesā.”

Latvijas Nedzirdīgo savienības vadītāja arī uzsvēra, ka šis ir liels atbalsta solis, taču tagad svarīgi spēt motivēt pašus jauniešus, kuriem ir dzirdes traucējumi, nebaidīties un pieteikties mācībām. Bez tam dubultotais surdotulka atbalsta stundu skaits aktualizē vēl kādu problēmu. 

Proti, speciālistu – surdotulku skaits ir gaužām mazs un Lazda akcentēja, ka nedzirdīgo kopiena ļoti gaida jaunus zīmju tulkus.

“Palielinoties stundu apjomam izglītībā, protams, būs arī vairāk surdotulki nepieciešami, jo tulki ir nepieciešami un vajadzīgi. Ne tikai izglītības iestādē, bet arī ikdienā. Šobrīd mēs varam nodrošināt surdotulka pakalpojumus, bet dzīve ir dzīve, un, ja mācīties gribētāju būs vairāk, līdz ar to būs arī surdotulki nepieciešami.”

Tādēļ Latvijas Nedzirdīgo savienības priekšsēdētāja vietniece aicina cilvēkus apdomāt iespēju apgūt surdotulka profesiju, jo pieprasījums pēc tās aug. Šobrīd gan surdotulka profesiju Latvijā iespējams apgūt tikai vienā izglītības iestādē Jūrmalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti