Papildu «čekas maisu» publicēšanu skatīs steidzamības kārtā

Saeimas deputāti, ceturtdien, 25. aprīlī, pirmajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”. Tie paredz publiskot Latvijas Nacionālā arhīva rīcībā esošo Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) jeb čakas aģentūras uzskaites papildu kartotēku un citus dokumentus, informēja parlamenta Preses dienestā.

Likumprojekts paredz noteikt, ka Latvijas Nacionālajā arhīvā bez ierobežojumiem publiski pieejama arī LPSR VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēka un no LPSR VDK aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās LPSR VDK aģentu, rezidentu, kā arī tikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Plānots, ka attiecīgie dokumenti būs jādigitalizē un jāpublicē Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē.

Lai likumprojekts stātos spēkā, tas Saeimā vēl jāskata otrajā – galīgajā – lasījumā.

KONTEKSTS:

VDK dokumentu izpētes komisijas pārstāvji, analizējot tiesu lietas par sadarbības fakta konstatēšanu, secināja - Nacionālā arhīva mājaslapā nav publicētas visas čekas aģentu kartītes. Pētnieki atrada papildu kartotēku ar līdzvērtīgām čekas aģentu kartītēm. Taču arhīvs tās nevar publiskot, jo šie dokumenti nav minēti likumā. Tāpēc sagatavoti likuma grozījumi.

Nacionālajam arhīvam čekas papildu kartotēkas publiskošana neradīs grūtības, jo tā jau ir digitalizēta. Latvijas Nacionālā arhīva direktore Māra Sprūdža stāstīja, ka tās ir vairāk nekā 400 kartītes, no kurām tikai 109 ir ar jauniem vārdiem. “Līdzīgas iepriekšējām, kas publicētas, vienīgā atšķirība ir tā, ka otrā pusē ir rakstīts arī vervēšanas pamatojums, vai cilvēks ir idejisku apsvērumu vārdā sadarbojies, vai viņš ir kompromitēts, lai sadarbotos, kā ar viņiem sazināties ārkārtas situācijā, kā viņus aktivizēt,” skaidroja Sprūdža.

VDK kartotēku sāka publiskot pērnā gada decembrī interneta vietnē “KGB.arhivi.lv”. Sabiedrības interese par tā sauktajiem čekas maisiem joprojām ir liela.  Dienā vidēji to apskata 200 -  250 cilvēki. Pēc 1. maija, kad publicēs nākamos dokumentus,  interesentu pieplūdums būs vēl lielāks.

Tie būs aptuveni 10 miljoni lapu, un dokumentus Nacionālais arhīvs publicēs pakāpeniski divu gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti