Pusdiena

Pusdiena 01.05.2018

Pusdiena

Desmitiem tūkstošu armēņu atsaukušies uz opozīcijas līdera aicinājumu ielu blokādei

Tiesībsargs aicina pansionātā "Rauda" domāt par papildu darbiniekiem, to profesionalitāti

Pansionātā «Rauda» samazinās klientu skaits; trūkumi aizvien pastāv

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pansionāts „Rauda” Engures novadā izpildījis vairākas Tiesībsarga biroja darbinieku rekomendācijas, tomēr atsevišķi trūkumi aizvien pastāv. Šādus secinājumus iespējams izdarīt, iepazīstoties ar biroja atzinumu par notiekošo pēc pārbaudēm vairāku gadu garumā un pēc pēdējā speciālistu apmeklējuma pavisam nesen.

ĪSUMĀ:

  • Pansionātā “Rauda” situācija uzlabojas, bet trūkumi vēl pastāv.
  • Tiesībsargs deva laiku līdz 15.jūnijam ieviest visas rekomendācijas.
  • Pašvaldība: Klientu skaits samazinās, bet problēma ir personāla attieksmē un algās.

Latvijas Radio par pārkāpumiem šajā institūcijā vairāk stāstīja martā. Kopš 2017.gada ir samazināts klientu skaits „slēgtajās nodaļās”, tomēr atsevišķiem klientiem mazā darbinieku skaita dēļ aizvien netiek nodrošinātas ikdienas pastaigas un citas nodarbes. Pansionātam un pašvaldībai līdz jūnija vidum dots laiks, lai apsvērtu uzdoto uzdevumu izpildi.

Par pārkāpumiem Engures pašvaldības pansionātā „Rauda” Radio uzzināja, pateicoties kādai anonīmai vēstulei. Apmeklējot pansionātu, konstatēti līdzīgi pārkāpumi, kādus fiksēja tiesībsargs, - sasmacis gaiss un novārtā pamesti klienti.

Pēc Tiesībsarga biroja pēdējās pārbaudes secināts, ka daļa problēmu, par kurām runāts pirms dažiem mēnešiem, vairs nepastāv. Tomēr būtiski uzsvērt, ka atsevišķiem klientiem netiek nodrošinātas saturiskas brīvā laika aktivitātes nelielā darbinieku skaita dēļ.

Klienti ikdienu pavada pie TV ekrāniem vai savās istabās.  

“Tiesībsargs ir nosūtījis ziņojumu pansionātam „Rauda”, Engures novada pašvaldībai un zināšanai Labklājības ministrijai, un viņiem ir dots laiks līdz šī gada 15.jūnijam sniegt savas domas par rekomendācijas izpildi un par plānotajām aktivitātēm,” stāstīja biroja Prevencijas nodaļas vadītāja Liene Namniece.

Patlaban pansionātā mitinās aptuveni 300 personas, ar kurām ikdienā strādā 100 darbinieki. Pansionāta direktore Dace Randoha atzinumu piedāvā komentēt, ātrākais, ceturtdien.

“Es vēlos kārtīgi iepazīties ar aktu,” sacīja Randoha. “Es viņu saņēmu pagājušajā nedēļā. Kā saka, man ir jāizvērtē, kārtīgi jāizlasa.”

Engures novada domes priekšsēdis Gundars Važa no Nacionālās apvienības uzsver, ka klientu skaits pēdējo mēnešu laikā sarucis pat par 70 personām, līdz ar to darbinieki varot pievērst arvien vairāk uzmanības katram individuāli.

Problēma meklējama darbinieku attieksmē, un arī algas nevilina pieteikties augstas raudzes profesionāļus.

“Nu, es pieļauju, ka vairāk vai mazāk tā ir pašu darbinieku attieksme. Tās algas, protams, nav lielas. Apkalpojošam personālam tās ir diezgan zemas. Lai tur piesaistītu cilvēkus, kas ir atbildīgāki, es domāju, ka šis algu jautājums ir jāceļ, pirmkārt. Otrkārt, mēs esam arī samazinājuši pēc tiesībsarga ieteikuma klientu skaitu no 370 uz 306, man liekas, pēc pēdējām ziņām,” klāstīja Važa.

Aprūpētāju alga gan pārsniedzot minimālo atalgojumu, un šis esot sasāpējis jautājums valstī kopumā. Vai vērsīsies pie labklājības ministra, neesot domājis.

Pēc Radio ierakstiem izskanējuši dažādi viedokļi, arī tādi, ka, iespējams, pēc šī gadījuma būtu nepieciešamas papildu pārbaudes visos pansionātos. Ar tiesībsarga atzinumu iepazīstināts arī labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”). Nedz viņš, nedz kāds cits ministrijas darbinieks laiku sarunai ar Radio trešdienas rītā neatrada.

Iepriekš Jānis Reirs uzsvēris, ka šis ir pašvaldības, nevis valsts pansionāts, un papildu pārbaudes nevarot nodrošināt, jo arī pašiem trūkstot darbinieku.

“Man ir grūti nosaukt, vai man ir divi cilvēki vai trīs cilvēki Labklājības ministrijā, kas par šo lietu atbild, veic pārbaudes. Pansionātu ir vairāk. Ap simtu. Mēs varam vienkārši parēķināt, cik ilgā laikā iespējams veikt šādas pārbaudes,” Radio raidījuma „Krustpunktā” marta beigās sacīja ministrs.

Reirs arī piebilda, ka algas sociālajā nozarē nodarbinātajiem patiesi esot nepietiekamas.   

KONTEKSTS:

Tiesībsarga birojs un citas valsts institūcijas ir norādījušas uz vairākiem trūkumiem pansionāta “Rauda” darbībā. Latvijas Radio noskaidroja, ka tajā vecie ļaudis netiek pienācīgi aprūpēti – mazgāti un apģērbti. Ir pat izskanējušas aizdomas, ka pansionāta iemītnieki tiek sisti, ko gan darbinieki noliedz. Vēl 19. martā notikušā pārbaudē gan secināts, ka “Raudā” ir vērojami nelieli uzlabojumi, tomēr darbu netrūkst. Pārkāpumi – tiesa, ne tik smagi – ir arī citos Latvijas pansionātus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti