Pansionātā Limbažu pusē – Covid-19 omikrona varianta uzliesmojums

Pretēji pagājušā gada ziemai, kad sociālās aprūpes centri bija Covid-19 perēkļi, šogad situācija ir daudz labāka. Daudzviet nav neviena saslimušā arī pēc svētku brīvdienām, kad aprūpes namos bija dažādi pasākumi. Ne tik veiksmīgi gājis pansionātam "Sprīdīši" Limbažu novadā, kur ar vīrusa omikrona variantu šobrīd inficējušies visi iemītnieki.

Pansionātā Limbažu pusē – Covid-19 omikrona varianta uzliesmojums
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pagājušajā gadā šajā laikā sociālās aprūpes iestādēs plosījās Covid-19. Pirmajā kovida epidēmijas gadā Latvijā piektdaļa no vīrusa mirušo bija pansionātu iemītnieki. Šobrīd, šķiet, viss pierimis. Tomēr ne visur. Limbažu novadā aprūpes centrā "Sprīdīši" šobrīd vīruss konstatēts visiem 16 iemītniekiem. Visi inficēti ar vīrusa omikrona variantu.

Ziņa papildināta!

Iepriekš vēstījām, ka inficējušies 10 no 16 "Sprīdīšu" iemītniekiem, taču saskaņā ar jaunāko informāciju – sasirguši ir visi.

Tieši šī aprūpes centra iemītniekiem bija sarīkots īpašs Ziemassvētku pasākums Pociema Kultūras namā kopā ar divu citu namu iemītniekiem. Ļaudīm tovakar uzstājies aktieris Andris Bērziņš, kurš šobrīd pazīstams kā Covid-19 vakcīnu pretinieks. Desmit saslimušie ļaudis pozitīvos testus ieguva nedēļu pēc šī pasākuma. Pārējos divos aprūpes namos, kuru iemītnieki apmeklēja pasākumu, inficēšanās gadījumi pēcāk nav konstatēti.

"Sprīdīšu" vadītāja Ilze Elste saslimšanu ar pasākumu nesaista: "Nē, noteikti nē. Atnāca darbinieks ar simptomiem, un pēc tam viņiem uzrādīja pozitīvu testu. Un tas ir darbinieks, kurš nebija iesaistīts nekādos pasākumos. Vispirms pieciem parādījās [pozitīvs], bet nākošajā dienā, kad nodevām īstos testus, tad desmit klientiem," viņa skaidroja Latvijas Radio.

Astoņi no saslimušajiem ir pret Covid-19 vakcinēti, divi – nevakcinēti, slimības gaita līdz šim – viegla.

Elste atzina, ka pasākums noticis, taču esot ievēroti visi epidemioloģiskās drošības noteikumi. Katra aprūpes nama iemītnieki sēdējuši savā zāles daļā, pa četriem pie galdiņa, un kopumā pasākums bijis skaitliski neliels.

Līksmi svētki

Aprūpes centros svētku pasākumus rīkot nebija liegts. To darīja arī Rīgas sociālās aprūpes centrā "Mežciems". Tā vadītāja Solvita Rudoviča norādīja: "Šobrīd mēs esam ļoti priecīgi, jo mums nav neviena gadījuma. Nav ne [inficētu] darbinieku, ne klientu. Līdz ar to tie svētki ir arī vairāk izdevušies, nekā tas bija iepriekšējā gadā. Protams, mēs varējām noturēt dažādus pasākumus, ievērojot epidemioloģisko drošību, arī zaļajā režīmā. Mūsu senioriem svētki bija,  pateicoties tam, ka mums nav neviena Covid-19 gadījuma."

Seniori saņēmuši dažādas labdaru un uzņēmumu sarūpētas dāvanas, darbnīcās pušķojuši egles, cepuši piparkūkas.

Rudoviča pastāstīja, ka bija arī nelieli koncerti, stingri ievērojot distancēšanos, masku lietošanu. Savukārt cienasti tika izdalīti katram atsevišķi un notiesāti istabiņās. Samērā līdzīga pieeja bijusi arī aprūpes centrā "Zemgale", kurā ir astoņas filiāles un katrā pa 100–200 cilvēkiem. Taču svētkos izdevies saorganizēt tā, lai nebūtu neviena inficētā, pastāstīja centra pārstāvis Mihails Staričenko.

"Tas bija iziet cauri tam ciklam, kad visi ir saslimuši. Ir saslimuši klienti, ir saslimuši darbinieki. Un, kad tu esi piedzīvojis, kad nav cilvēku, kas strādā, kad klienti atrodas vienā slimnīcā kopā ar darbiniekiem, tad rodas tā atbildības sajūta, ka tagad es darīšu visu, lai tas vairs neatkārtotos," viņš norādīja.

Staričenko pastāstīja, ka pēc smagi pārdzīvotās pagājušās ziemas gan darbiniekiem, gan klientiem vienkārši ir augsta epidemioloģiskās drošības disciplīna. Tas arī palīdz dzīvot bez lieliem uzliesmojumiem.

Aprūpes namos kopumā šobrīd – 20 kovida gadījumi

Kopumā Latvijas sociālās aprūpes namos ar Covid-19 šobrīd inficējušies 20 klienti. Labklājības ministrijā situāciju vērtē kā optimālu. Tieši salīdzinoši zemās izplatības dēļ aprūpes namos bija iespēja plašāk atzīmēt Ziemassvētkus, un tas bijis vajadzīgs kā klientiem, tā darbiniekiem, Latvijas Radio stāsta ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Egita Dorožkina.

Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Egita Dorožkina
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Šajās institūcijās dzīvojošie klienti ļoti gaida Ziemassvētkus un Jaungada svinības. Tāpēc mēs savlaicīgi decembra sākumā nosūtījām skaidrojumu. Saprotams, ka cilvēki gaida gan dāvaniņas, gan ir gatavojuši priekšnesumus un koncertus. Tad sniedzām skaidrojumu, ka, ievērojot epidemioloģiskās drošības pasākumus un noteiktās vadlīnijas tur, kur nav Covid-19 gadījumu, ka cilvēkiem ir iespējas svinības organizēt. Mums nav informācijas, kā pasākumus rīkoja pašvaldību institūcijās, bet valsts institūcijās pasākumus rīkoja filiāļu ietvaros. Bija arī apmeklējumi un pasākumi ārpus telpām, ar mazāku risku. Bet institūciju telpās notiekošie pasākumi notika zaļajā režīmā, uzrādot zaļo sertifikātu," viņa norādīja.

Latvijas Radio: Kā ir šobrīd ar saslimstību?

Dorožkina: Pašvaldību aprūpes centros ir 20 gadījumu, bet valsts aprūpes centros nav neviena gadījuma. Tā kā situācija šobrīd ir optimāla. Tas noteikti ir tā rezultāts, ka vakcinācijas rādītāji ir ļoti augsti. Pašvaldību institūcijās tie ir 91%, bet valsts – 100%. Un tagad norit balstvakcinācijas process.

Tad, jūsuprāt, galvenā atslēga, kāpēc lielu uzliesmojumu nav, ir vakcinācija?

Jā, ja jūs atceraties, gada sākumā situācija tiešām bija ļoti saspringta un daudzās institūcijās bija konstatēti šie gadījumi. Bet mērķtiecīgi organizējam un strādājam pie šīs vakcinācijas. Mēs arī strādājam kopā ar veselības nozares institūcijām, ir bijuši arī 20 semināri, stāstot par vakcināciju un balstvakcināciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt