4. studija

Kāpēc nedrīkst atteikties no jaunā matrača?

4. studija

Vai ceļa remontam tiks upurēta sena lapegļu aleja?

Pansionātu "Liepa" apsēduši parazīti

Pansionātā «Liepa» nespēj iznīdēt parazītkukaiņus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pansionātā "Liepa", kas atrodas Zolitūdē, konstatēti vairāki pārkāpumi, tostarp nespēja iznīdēt parazītkukaiņus. Iestādes darbiniece liedzas par kukaiņu problēmu, savukārt Rīgas domes Labklājības departamentā norāda, ka problēma ir zināma un cilvēkus no Rīgas uz "Liepu" vairs neved.

Raidījums "4.studija" saņēma informāciju no kādas sievietes, kuras draugs iepriekš strādājis pansionātā. Viņa nav draugam ticējusi, līdz viņš mājās atnesis gultas blaktis.

Pansionātā "Liepa" paredzēta ilgstoša aprūpe cilvēkiem, kuri palikuši vieni mūža nogalē vai arī nepieciešama medicīniska aprūpe veselības problēmu dēļ. Pansionātā mīt ap 150 cilvēku, 90% sirgst ar vecuma demenci. Daudzi nespēj piecelties no gultas, viņiem jāpaļaujas tikai uz aprūpētāju godaprātu.

Vecākā aprūpētāja Jeļena Konovalova raidījumam rāda, ka pati nav sakosta un nekā briesmīga pansionātā neesot. "Jā, viņi bija. Mēs tagad cīnāmies. Katru dienu indējam paši un arī firma brauc indēt," stāsta Konovalova.

Pansionāta darbiniece rāda atzīmes dokumentos, cik daudz un bieži šeit bijuši kukaiņu indētāji. "Mēs cīnāmies, mums šobrīd nekas tāds neparasts nav. Mēs regulāri veicam dezinfekciju. Mums ir visi atbilstošie dokumenti, mēs esam izgājuši veselības pārbaudi. Ja mums tiešām šo kukaiņu būtu tik daudz, kā visi runā, tad jau mēs tādu dokumentu nebūtu saņēmuši," uzsver Konovalova.

Par blakšu sakostiem darbiniekiem sievietei ir pirmā dzirdēšana. Viņa uzskata, ka pansionāta labo slavu kāds cenšas nomelnot. Viņa stāsta, ka ir tādi klienti, kurus atved no patversmēm.

"Viņi ir netīri. Viņus atved ar tarakāniem un visādiem tādiem... Mēs, protams, mazgājam, uzreiz veicam dezinfekciju, bet... ko atveda, to atveda.

(..) Varbūt kāds arī atnesa, bet to jau var dabūt jebkur, pat autobusā, tāpēc tas nav fakts, ka no mums," skaidro pansionāta darbiniece.

Kamēr pāris pansionāta klienti iedziļinājušies seriālā, klausoties televizoru, kuram nedarbojas ekrāns, aprūpētāja raidījumam turpina demonstrēt, kā cīnās ar kukaiņiem. Piemēram, blaktīm izliekot specializētas mājiņas. Kamēr aprūpētāja stāsta, ka pansionātā valda tīrība un kārtība, prezentāciju noklausīties izlien arī prusaki.

Kukaiņi raidījuma veidotāju ceļā parādās cits pēc cita.

Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve Lite Brice stāsta, ka jau kopš jūlija mēneša Rīgas sociālais dienests neizsniedz norīkojumus ievietošanai šajā pansionātā.

"Blaktis un tarakāni, pašlaik iet runa, bet ir bijušas par skudrām, par utīm ir bijušas runas," komentē Brice.

"Kamēr pansionāta vadība nebūs sakārtojusi, izcīnījusi cīņu ar šiem kukaiņiem, ievērojusi arī citas higiēnas normas, tāpat arī šos sešus kvadrātmetrus uz cilvēku, kamēr tas nebūs sakārtots, tikmēr turpmāk no Rīgas netiks ievietoti cilvēki, un tas arī ir pārtraukts kopš jūlija," uzsvēra departamenta pārstāve.

Pansionāts "Liepa" ir privāta iestāde. Tā sniedz pakalpojumu dažādām pašvaldībām, kā arī pieņem tā saucamos komercklientus. Šos cilvēkus ievieto ģimenes pašas un arī sedz visus izdevumus. Minimālā maksa mēnesī ir 600 eiro par cilvēku. 

Labklājības ministrijas pārstāve Ilze Skrodele-Dubrovska stāsta arī par citiem pansionāta pārkāpumiem: "Ir neatbilstošs darbinieku skaits, nav atbilstoša kvalifikācija, kā to nosaka normatīvie akti. Tāpēc līdz 1. decembrim esam devuši laiku, lai sakārto šos pārkāpumus, jo nekvalificēts personāls nespēj nodrošināt atbilstošu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu."

Rīgas domes Labklājības departaments pansionātam par dažādiem pārkāpumiem jau ir piemērojis 800 eiro naudas sodu, tomēr līdz galam tie nav novērsti - sākot ar higiēnas normām un beidzot ar kukaiņiem. Jau divus gadus pansionāta darbība esot zem dažādu institūciju lupas.

Šī gada 1. decembrī Labklājības ministrija konstatēs, vai pārkāpumi ir novērsti. Ja tas nebūs noticis -  gala lēmums ir izslēgšana no pakalpojuma sniedzēju reģistra.

Pansionāta īpašniece neatrada laiku un neuzskatīja par vajadzīgu satikties ar televīzijas žurnālistiem, tāpēc viņas viedoklis par to, kāpēc pansionātā nereaģē uz dažādiem pārkāpumiem un cilvēki vēl joprojām dzīvo kopā ar dažādiem parazītkukaiņiem, nav zināms.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti