Panorāmas rata iecere Uzvaras parkā sakaitina apkārtējos iedzīvotājus

Jau nākamgad Uzvaras parkā Pārdaugavā varētu sākt slieties 65 metrus augsts panorāmas rats. To pieļauj uzņēmums „RPR Operators”, kas pērn no Rīgas domes uz 30 gadiem ieguva apbūves tiesības šim mērķim. Neizpratnē par to ir vairāki apkārtnes iedzīvotāji, kuru viedokli pirms domes balsojuma neviens neprasīja. Viņu dusmas nācās uzklausīt Rīgas būvvaldei, kas bija sarīkojusi publisku apspriedi par parka attīstību panorāmas ratam paredzētajā vietā.

ĪSUMĀ:

  • Pērn dome atļāva būvēt Uzvaras parkā 65 metrus augstu panorāmas ratu.
  • Šonedēļ rīkoja sabiedrisko apspriešanu, lai informētu vietējos iedzīvotājus.
  • Apspriešanās dalībnieki bija noskaņoti pret panorāmas ratu.
  • Rīgas arhitekts neredz šķēršļus panorāmas rata izvietošanai Uzvaras parkā.
  • Vietējiem bažas par sastrēgumiem un troksni.
  • Panorāmas ratu parkā “RPR” sola ieguldīt 8 miljonus eiro, ko finansēšot mātes kompānija Lietuvā.
  • Celtniecību plāno pabeigt 2022. gadā.
  • Investors, kuram ir apbūves tiesības rata būvniecībai, sola sakārtot arī celiņus.

„Varam visi nerunāt reizē? Mēs nedzirdēsim jautājumus…” sanākušos iedzīvotājus ceturtdien, 3. septembrī, centās nomierināt Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis, kurš uzņēmies moderēt diskusiju.

Varēja manīt, ka pašvaldības pārstāvju prezentācijas par Uzvaras parka vēsturi maz interesē apmēram pussimtu iedzīvotāju, kam ceturtdienas vakarā pirmo reizi dota iespēja publiski izteikties par panorāmas ratu Daugavai tuvākajā Uzvaras parka daļā starp Raņķa dambi un Slokas ielu.

Tiesa gan, paša objekta liktenis jau ir izlemts.

„Kādēļ šī sabiedriskā apspriešana tiek rīkota pēc tam, kad jau ir izdota atļauja uz 30 gadiem iznomāt šo teritoriju?” neizpratnē jautāja kāds kungs. Vairāki apkārtējie piekrītoši māja ar galvu.

Rīgas būvvaldē skaidroja, ka sabiedrisko apspriešanu šajā gadījumā nav prasījis likums. Bet nolemts nākt pretī iedzīvotājiem, dodot iespēju izteikties par pārējo parka attīstību apkārt panorāmas ratam, jo būvatļauja vēl nav izsniegta.

Panorāmas rata apspriede Uzvaras parkā

Panorāmas rata iecere Uzvaras parkā sakaitina apkārtējos iedzīvotājus
00:00 / 04:03
Lejuplādēt

“Mēs uzskatījām, ka cilvēki ir jāinformē par plānoto ieceri, bet atmetot kaislības un pieņemot faktu, ka panorāmas rats šeit būs. Jo normatīvie akti šeit atļauj īstenot šādu būvniecības ieceri. Bet būvvaldes un pilsētvides speciālistu skatījumā šī ir lieliska iespēja tomēr caur šo diskusiju apzināt parka infrastruktūras un labiekārtojuma elementus un īstenot sabiedrības gribu, pirmkārt, iznomātajā zemes gabalā ar šī panorāmas rata starpniecību un, otrkārt, apzināt sabiedrības vēlmes attiecībā uz visu šo zemes gabalu starp Raņķa dambi un Slokas ielu,” norādīja būvvaldes runasvīrs Edgars Butāns.

Lēmumu iznomāt 5700 kvadrātmetrus no Uzvaras parka dome pieņēma pērn ar 42 balsīm no 60. Pilsētas arhitekta biroju panorāmas rata vietas izvēlē neiesaistīja, taču tā vadītājs Gvido Princis lielas pretrunas šeit nesaskata.

“Iepriekšējie attīstītāji panorāmas ratu ir gribējuši likt pašā Rīgas vēsturiskajā centrā, kur vienmēr ir bijusi milzīga pretestība gan pret īslaicīgām, gan ilglaicīgām jaunām telpiskām būvēm. Ir pamatoti kritizēti dažādi risinājumi. Domāju, ka no tām novietnēm, kas līdz šim ir izskatītas, šī ir pieņemamākā,” vērtēja arhitekts.

Panorāmas ratu parkā apņēmies celt uzņēmums „RPR”, ieguldot astoņus miljonus eiro.

To finansēšot mātes kompānija Lietuvā. Uzņēmuma pārstāvji apspriedē sanākušos aicināja pielaikot virtuālās realitātes brilles, kurās redzama teritorijas nākotnes vīzija.

SIA „RPR” valdes loceklis Dmitrijs Uspenskis stāstīja, ka 65 metrus augstajam ratam būs 30 apsildāmas un kondicionētas kabīnes, tas darbosies visu gadu un biļete nemaksāšot dārgāk kā kaimiņos Igaunijā. Celtniecību plāno pabeigt 2022. gadā.

„Panorāmas rats būs blakus Slokas ielai, bet paviljons būs apmēram pa vidu. Te plānots aprīkot atpūtas zonu, savest kārtībā visu parka daļu starp Slokas ielu un Raņķa dambi,” stāstīja Uspenskis.

Uzvaras parka panorāmas rata teritorijas vizualizācija

Uz jautājumu, vai gadiem izdrupušos celiņus ir gatavi atjaunot par saviem līdzekļiem, viņš atbildēja: „Esam gatavi daudz ko investēt šajā objektā. Par saviem līdzekļiem esam gatavi uztaisīt celiņu no 1. tramvaja pieturvietas gar sliedēm, kur ir tikai taciņa. Vēl arī pie Raņķa dambja aprīkot stāvvietu autobusiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī spectransportam.”

Taču apkārtējo māju iedzīvotāji bažījas, ka tas tikai audzēs jau tā lielos sastrēgumus ielās gar parku, kas viņiem nozīmēs – vēl vairāk trokšņa un izplūdes gāzu.

“Esmu par to, lai parku labiekārto, lai investori pelna, lai visiem ir labi. Bet ne jau tā kā padomju okupācijas laikā, kad kungi uzsmēķēja, iedzēra, izlēma un tautai pasniedza – re, kā mēs par jums gādājam! Lai žurnālos un avīzēs skanētu, cik skaisti, bet īstenībā cilvēki būtu izmisumā,” emocionāli sacīja Sandra Jansone, kura dzīvo tieši pretī parkam.

Viņa teic, ka ir gatava vērsties augstākajās institūcijās, lai panorāmas rata ideju apturētu.
Rīgas būvvaldes sabiedriskā aptauja par panorāmas ratam paredzētās Uzvaras parka daļas attīstību ilgs līdz 11. septembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt