Panākta vienošanās par papildu 300 Covid-19 pacientu slimnīcas gultu atvēršanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Apzinot slimnīcu kapacitātes, panākta vienošanās par papildu 300 slimnīcas gultu atvēršanu vai pārprofilēšanu, šodien žurnālistiem pavēstīja Veselības ministrijas valsts sekretāre un Valsts operatīvās medicīniskā komisijas (VOMK) priekšsēdētāja Daina Mūrmane-Umbraško.

ĪSUMĀ:

  • Covid-19 slimnieku pieplūduma dēļ atbrīvo papildu 300 gultas slimnīcās.
  • Aktīvi iesaistās arī reģionālās slimnīcas.
  • Jelgavas slimnīcas Bērnu nodaļu paredzēs Covid-19 pacientiem, un bērni nonāks Rīgā.
  • Aktuāla ir arī problēma ar Covid-19 pacientu transportēšanu mājās.

"Šī ir slimnīcu darbības pārkārtošana bez striktākiem ierobežojumiem jau uz iepriekš pieņemto lēmumu pamata," sacīja Mūrmane-Umbraško.

Papildus gultu atvēršana sākusies jau šodien, tomēr, pēc valsts sekretāres paustā, tā turpināsies arī visu nākošās nedēļas pirmo pusi.

"Pietiekoši liels skaits [gultasvietu] ilgtermiņā varētu būt ne tikai Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, bet arī lielajās reģionālajās slimnīcās. Piemēram, Daugavpils Reģionālā slimnīca ir ļoti aktīva - viņi paši plāno pārprofilēt ap 100 gultām," skaidroja Mūrmane-Umbraško, piebilstot, ka šis gultu skaita pieaugums būs arī reģionos.

Jelgavā būs nodaļa Covid-19 slimniekiem

Pirmo reizi Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīsies kādā no Zemgales slimnīcām. Sanāksmē ceturtdien spriests, ka Jelgavas slimnīcas Bērnu nodaļu varētu pārveidot par nodaļu tieši Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Un tas nozīmē, ka mazie jelgavnieki un citi slimnīcas nepilngadīgie pacienti varētu tikt pārvesti uz Bērnu slimnīcu Rīgā. Tas nozīmē, ka akūtā gadījumā bērns nedosies uz Jelgavas slimnīcu, bet ar neatliekamās palīdzības mašīnu dosies uz Rīgu. Slimnīcā uzskata, ka vietu bērniem nepietrūks.

Tikmēr Jelgavā varētu uzņemt vairāk nekā 20 Covid-19 pacientus, bet arī tie slimnīcai būšot ekstremāli apstākļi. Nav pieredzes ar šādiem pacientiem.

"Mūsu slimnīcā nav Infekciju nodaļas, un, ņemot vērā Rīgas tuvumu, tā nekad nav bijusi problēma. Vēl vakar mēs vienojāmies, ka paņemam no Stradiņiem, lai atslogotu viņu reanimācijas nodaļu, mākslīgi elpināmos, ilgi gulošos slimniekus. Vakar vienojāmies, ka mēs divus paņemam. Tagad vēl būs Covid [pacienti], mēs arī neesam bezgalīgi. Mūsu iespējas ir ierobežotas," komentēja Jelgavas slimnīcas valdes loceklis Andris Ķipurs.

Slimnīcas pārprofilēšanas darbus sāk ar šodienu. 

Tāpat ministrijas pārstāve atklāja, ka šonedēļ nav nepieciešams spert kardinālākus soļus attiecībā uz veselības aprūpes pakalpojumu ierobežošanu. Šonedēļ tiek novērots, ka Covid-19 stacionēto pacientu skaits svārstās, kamēr arī pietiekošā daudzumā pacienti tiek izrakstīti, neradot pārāk lielu slodzi ārstniecības iestādēm.

Problēmas sagādā pacientu pārvešana

Katru dienu slimnīcu stacionāri gan uzņem jaunus koronavīrusa pacientus, gan izraksta tos, kuru veselības stāvoklis ir pietiekami stabils, lai cilvēki varētu doties mājās. Taču tā kā, piemēram, Austrumu slimnīcā ārstējas lielākais koronavīrusu pacientu skaits gan no Rīgas, gan attālākām pašvaldībām, došanās mājup daļai pacientu mēdz sagādāt grūtības.

Pacientiem, kuriem ārstēšanās stacionārā vairs nav vajadzīga, jādodas mājās, lai atbrīvotu vietu pacientiem ar smagāku slimības gaitu. Taču braukšana sabiedriskajā transportā nav atļauta, ņemot vērā, ka cilvēka organismā vēl ir lipīgais vīruss. Ir dienas, kad pārvešanu mājās gaida pat desmit cilvēki. Austrumu slimnīca bez maksas ar savu transportu mājās nogādā pacientus no Rīgas un tās reģiona, bet Covid-19 slimnieku pārvešanā uz citiem reģioniem aicina iesaistīties pašvaldības un brīvprātīgos.

"Mēs šo problēmu risinām. Izskatās, ka pakāpeniski šo problēmu izdosies atrisināt. Gan turpinām vest paši no Austrumu slimnīcas puses, gan arī iesaistām ārpakalpojuma sniedzējus, un arī Nacionālais veselības dienests ir apzinājis iespējas, kādā veidā var piesaistīt palīdzību šo pacientu transportēšanai. Tā kā šī problēma arī pamazām risinās," pastāstīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Valsts ir gatava no Rīgas Austrumu slimnīcas izrakstīto Covid-19 pacientu transportēšanas pakalpojumus arī apmaksāt.

Jau ziņots, ka iepriekš tika pieņemti vairāki lēmumi attiecībā uz slimnīcu kapacitāti, tostarp prasība nodrošināt 15% brīvo gultu fondu slimnīcām, kuras sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību, kā arī nepieciešamība veidot tranzīta nodaļas, kur pacienti var uzturēties līdz tiek sagaidīts Covid-19 testa rezultāts.

Pagājušajā diennaktī Latvijā atklāti 367 Covid-19 gadījumi, kas ir līdz šim lielākais vienā diennaktī konstatētais sasirgušo skaits, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Pagājušajā diennaktī arī veikts līdz šim lielākais Covid-19 testu skaits - 7564, un 4,85% gadījumu tie bijuši pozitīvi. SPKC iepriekš skaidroja, ka šis rādītājs Eiropas Savienībā tiek uzskatīts par būtisku, jo, tam pārsniedzot 4% robežu, slimības izplatība uzskatāma par strauju un nekontrolētu.

Aizvadītajā diennaktī miruši trīs Covid-19 pacienti, kuriem bija apstiprināta inficēšanas ar Covid-19. Divi mirušie pacienti bijusi vecuma grupā no 70 līdz 75 un vēl viens - no 90 līdz 95 gadiem. Līdz šim ziņots par 88 personu nāvi, kurām bijusi apstiprināta inficēšanās ar Covid-19.

Līdz šim saslimšana ar Covid-19 Latvijā ir apstiprināta kopumā 7119 personām, savukārt no Covid-19 līdz izveseļojušās 1444 personas.

Iepriekš augstākais vienā diennaktī atklātais gadījumu skaits bija 4.novembrī, kad tika konstatēti 313 Covid-19 gadījumi.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti