Pamet, kur pagadās. Rīga gaida Saeimas lēmumu elektroskrejriteņu novietošanas kontrolei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Par spīti norādījumiem cilvēki Rīgā turpina nepareizi novietot skrejriteņus, kas gājējiem un cilvēkiem ratiņkrēslos rada nopietnas neērtības. Pašvaldības dome problēmu apzinās, bet atzīst, ka pagaidām kontrolēt skrejriteņu novietošanu vēl nevar.

Elektroskrejriteņi kļuvuši par vienu no iecienītākajiem pārvietošanās līdzekļiem pilsētā. Šo pakalpojumu Rīgā piedāvā daži uzņēmumi. Katrs no tiem savā vietnē un aplikācijā norāda, kā rīku lietot un atstāt. Taču vārdi "novieto skrejriteni tā, lai tas netraucētu gājējiem un citiem satiksmes dalībniekiem" bieži netiek ievēroti. Cilvēki tos atstāj ietves vidū vai pat pamet guļus uz ceļa, tādējādi šķērsojot ceļu gājējiem un citiem rīku lietotājiem. Jo īpaši lielas grūtības tas rada cilvēkiem ar kustību traucējumiem, pastāstīja invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" pārstāvji.

Atstāj kur pagadās – Rīga gaida Saeimas lēmumu elektroskrejriteņu novietošanas kontrolei
00:00 / 03:02
Lejuplādēt

"Vesela čupa bija nolikta uz trotuāra. Tu vispār netiec garām. Un vēl uz bremzēm [skrejritenis]. Tu nost pavilkt nevari," pieredzē dalījās Voldemārs Lapa.

Apvienības pārstāve Irina norādīja: "Es [netiku] ne šur, ne tur... Tāpēc, ka tur apmale. Man vispār nepietiek vietas pabraukt."

Savukārt Oskaram, kurš ir ratiņkrēslā, mamma mēģinājusi skrejriteni piecelt un nolikt kārtīgi, bet tas nav sanācis.

Lai mudinātu pašvaldību rīkoties, apvienība saziņā izmanto arī humoru. Organizācijas valdes loceklis Ivars Balodis sacīja:

"Mums vairāk biedru nevajag. Brauciet uzmanīgi, prātīgi un regulējiet šo lietu. Mums biedru ir daudz."

Uz problēmu norādīja arī galvaspilsētas vides aktīvistu apvienībā "Pilsēta cilvēkiem", skaidrojot, ka Rīgas centrā ietves ir šauras. Pat ja skrejriteņus novieto pareizi, grūtības paiet tiem garām tik un tā saglabājas.

Organizācijas pārstāve Gunita Piterāne stāstīja: "Rīgas domei jāierīko speciālas novietošanas vietas. Ierīkot centrā, katrā kvartālā. Vismaz vienā autostāvvietā. Pēc tam problēma jārisina uzņēmumiem, kuriem par nenovietošanu attiecīgajās vietās ir jāprasa [no] lietotājiem ekstra samaksa."

Rīgas vicemēre Linda Ozola ("Konservatīvie") skaidroja: "Tas nav stāsts, vai mēs varam uzlikt statīvus. Protams, mēs varam uzlikt bez likumiem, bet mums nav instrumentu, kā šobrīd saukt pie atbildības."

Ozola norādīja, ka skrejriteņu lietotājiem ir pienākums savu rīku novietot droši, taču pašvaldībai nav iespējams sodīt tos, kas to nedara. Lai to sāktu darīt, Saeimā jāievieš grozījumi Ceļu satiksmes likumā.

"Tagad vasaras laikā Saeima bija vasaras brīvdienās. Tā nav vēl skatījusi šos iesniegtos priekšlikumus. Pašvaldībai ir jādod papildu kompetence un tiesības [ierobežot] no drošības un satiksmes drošības apsvēruma kārtību attiecībā uz nomas elektroskrejriteņiem, tostarp arī velosipēdiem. Un droši vien jāparedz tiesības ierobežot arī citus pārvietošanās līdzekļus, kas dabā vēl nav," stāstīja Rīgas vicemēre.

Ozola cer, ka grozījumus likumā izskatīs vēl šis Saeimas sasaukums. Uz vicemēres skaidroto skeptiski raugās Piterāne, norādot, ka vietvara tā vietā, lai ierīkotu stāvvietas, situāciju sarežģī.

KONTEKSTS:

Augusta sākumā Saeimā iesniegti grozījumi Ceļu satiksmes likumā, kas ļautu pašvaldībām noteikt zonas, kur nomas skrejriteņi drīkst un nedrīkst pārvietoties, ierādīt stāvvietas, lai tie netiktu ilgstoši pamesti uz ietvēm. Rīgas pašvaldība vēlas noteikt arī obligātu elektroskrejriteņu reģistrāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti