Sadaļas Sadaļas

Pamatapmācību laikā ar Covid-19 inficējušies zemessargi

Pirms zemessargu pamatapmācībām, kurās kopumā piedalījās 80 cilvēku, dalībniekiem netika veikti Covid-19 testi. Organizatori izlīdzējās vien ar pašapliecinājumiem, kuros dalībnieki norādīja, ka viņiem nav slimības simptomu, kā arī, ka viņi nav kontaktpersonas kādam vīrusa slimniekam. Viens no zemessargiem Latvijas Radio stāstīja, ka apmācību laikā inficējies ar Covid-19. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) apliecināja, ka saslimuši ir vismaz divi apmācību dalībnieki un vairāki atzīti par kontaktpersonām.

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādei, kurā ietilpst pieci bataljoni no Valmieras, Gulbenes, Cēsīm, Alūksnes un Ogres, no 10. līdz 11. aprīlim norisinājās jauno zemessargu pamatapmācību kurss. Tajā piedalījās aptuveni 50 apmācāmo un instruktori – kopumā aptuveni 80 cilvēki. Pirms apmācībām dalībniekiem nevajadzēja uzrādīt negatīvu Covid-19 testu, un tas darīja bažīgu zemessargu Jurģi Grāvīti. Viņš pēc apmācībām Alūksnē no Zemessardzes saņēma ziņu, ka ir kontaktpersona vīrusa slimniekam. Pēc analīžu veikšanas atklājās, ka zemessargs apmācībās ir inficējies ar koronavīrusu.

Pamatapmācību laikā ar Covid-19 inficējušies zemessargiLinda Spundiņa/Latvijas Radio

"Uz mācībām ierodas ar autobusiem no katra bataljona. Ierodoties tur, maskas bija īslaicīgi, principā maskas vispār netiek lietotas. Nav [nodrošināta] nekāda plūsma, kas, piemēram, tiek prasīta sabiedriskās vietās, nav nekādas norobežošanās, nav nekā. Un viss būtu lieliski, ja nekas nebūtu noticis, bet es inficējos ar Covid. Kas tālāk ir ar sekām manai ģimenei, manai sievai? Maniem bērniem šobrīd ir liegts iet uz skolu.

Man liekas, ka tā ir milzīga bezatbildība. Milzīga likumu un noteikumu necienīšana – to, ko prasa no visas sabiedrības un tai liek," sašutumu pauda Grāvītis.

Zemessargs stāstīja, ka šīs nav pirmās apmācības Covid-19 laikā, turklāt, kad netiek veikti testi. Taču iepriekš, oktobrī, viss esot bijis veiksmīgi.

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes pārstāve Laima Ķevere skaidroja, ka pirms apmācībām katram dalībniekam jāaizpilda apliecinājums, ka neatrodas pašizolācijā, nav saslimšanas pazīmju un ka ievēros visus noteiktos drošības pasākumus, tajā skaitā divu metru distancēšanos. Ķevere norādīja, ka visi dalībnieki šādu apliecinājumu aizpildījuši.

Zemessardzei ir informācija par vienu saslimšanas gadījumu, un, tiklīdz par to uzzināja, tika apzinātas visas iespējamās kontaktpersonas, un informācija nosūtīta SPKC.

Jautāta, cik daudz apmācību dalībnieku bija saslimušā kontaktpersonas, Ķevere sacīja: "Tā būtu sensitīva informācija, kas var ietekmēt Nacionālo bruņoto spēku operativitāti un kaujas spējas, tāpēc uz šo jautājumu es neatbildēšu."

SPKC pārstāve Ilze Arāja apliecināja, ka šobrīd centram ir informācija par diviem saslimušajiem un ir apzinātas kontaktpersonas. Arī SPKC atturējās nosaukt saslimušā kontaktpersonu skaitu.

Zemessardzes pārstāve Ķevere norādīja, ka apmācības tika organizētas, dalot dalībniekus grupās un ievērojot SPKC rekomendācijas.

"Turklāt Zemessardzes apmācības notiek brīvprātīgi, un mēs katru reizi katram dalībniekam aicinām rūpīgi izvērtēt savu veselības stāvokli pirms dalības šādās apmācībās," klāstīja Zemessardzes pārstāve.

Jurģim Grāvītim slimība norit vieglā veidā, taču viņa darba gaitas ir traucētas, kā arī tuvinieki atrodas pašizolācijā.

"Nenoliegšu, ka es daru savus darbus un rūpējos par savu mazo uzņēmumu un savu ģimeni.

Bet šī bija tā situācija, kad tu tiki mudināts. Tu, protams, varēji neiet uz tām mācībām, bet tā mudināšana bija brīvprātīgi piespiedu kārtā," teica zemessargs Grāvītis.

Sarunas sākumā 2. Vidzemes brigādes pārstāve norādīja, ka katram jaunajam zemessargam ir jāiziet pamatapmācības kurss.

Šobrīd Zemessardze skaidro saslimšanas apstākļus un pārrunā notikušo ar instruktoriem, lai šādas situācijas neatkārtotos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt