Palielina sodus par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Palielināti sodi par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpšanu. Saeima atbalstījusi grozījumus Sēklu un šķirņu aprites likumā, nosakot lielāku minimālo administratīvo sodu par nesertificētu sēklu tirdzniecību. Valsts augu aizsardzības dienests vēsta, ka šogad konstatēti vien divi pārkāpumi, tikmēr nozares asociācija norāda, ka sēklu materiāla pelēkais tirgus ir liels un esošā kontroles kapacitāte nav pietiekama.

Palielina sodus par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpšanu
00:00 / 04:40
Lejuplādēt

Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta speciāliste Ineta Jēkabsone norāda, ka līdz šim par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpšanu paredzētais minimālais sods ir bijis septiņu eiro apmērā un nav adekvāts izdarītajam pārkāpumam.

''Pārskatot sodus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, esam tos izvērtējuši, un jaunums ir tāds, ka līdz šim sodi nebija diferencēti fiziskām un juridiskām personām, kas nozīmē, ka arī juridiskai personai sākotnējais sods bija tikai 7 eiro. Tas nesedz nodarītos zaudējumus, jo tie pārkāpumi jau ir par sēklām, kas nonākušas tirgū ar neatbilstošu marķējumu, bez etiķetes vai ar pazeminātu dīgtspēju, un pārkāpumi finansiāli ietekmē zemnieku, kas šādu sēklu iegādājas,'' klāsta Jēkabsone.

Turpmāk atbildība noteikta tikai par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpumiem. Administratīvā atbildība vairs nav nosakāma par sēklu sagatavošanas un glabāšanas prasību pārkāpšanu, jo tās ir sēklu sertifikācijas procesa sastāvdaļas,

skaidro Jēkabsone. Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāvis Modris Frikmanis stāsta, ka dienests veic regulāras pārbaudes tirdzniecības vietās:

''2016. gadā un 2017. gadā nav konstatēts neviens pārkāpums, 2018. gadā ir bijuši četri pārkāpumi un 2019. gadā līdz šim konstatēti divi pārkāpumi. Šogad kopumā mums ir finansējums 20 pārbaudēm sēklu tirdzniecības vietās un 15 pārbaudes pie sēklu saiņojumu sagatavotājiem.''

Ir bijuši gadījumi, kad vasarāju vietā pārdota ziemāju sēkla un zemnieks nevar iegūt plānoto ražu. Pārkāpumi arī lielākoties ir tieši graudaugu sēklas materiālu tirdzniecībā, jo tiek tirgoti lieli apjomi. Problēmas mazināšanā liela loma ir zemnieku izglītošanā.

''Jo vairāk zemnieki ir informēti, jo grūtāk viņus ir piekrāpt. Pirmkārt ir jāpievērš uzmanība tam,  lai sēkla ir sertificēta, lai viņai ir līdzi kvalitāti apliecinoši dokumenti. Es ieteiktu izvērtēt darījuma partnerus, cik tas ir uzticams partneris. Mums ir jāredz darījumu apliecinošs dokuments, jo, ja būs nopirkta sēkla no rokas, mēs nevaram pierādīt pārkāpuma esamību,'' brīdina Frikmanis.

Latvijas Sēklaudzētāju asociācijas vadītāja Sanita Zute vērtē, ka lielāki minimālie sodi par pārkāpumiem ir nepieciešami, taču audzētāju ieskatā nepieciešama biežāka un stingrāka sēklu materiāla pelēkā tirgus kontrole, jo pārkāpumu ir daudz. Taču, viņasprāt, arī paši sēklu pircēji nav bez vainas - meklējot lētākās sēklas, viņi iesaistās pelēkajā tirgū, piedalās godīgas konkurences kropļošanā

Turpmāk par sēklu tirdzniecības prasību pārkāpšanu fiziskām personām minimālais sods līdzšinējo septiņu eiro vietā būs, sākot no 35 eiro, savukārt juridiskām personām no 70 eiro. Jaunie sodi tiks noteikti ar nākamo gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti