Palīdzības izsaukšanai var izmantot arī aplikāciju «Mana drošība»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Gadījumos, kad ir apdraudēta dzīvība, veselība, drošība vai īpašums ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112. Izstāstot notikušo, cilvēks saņems nepieciešamo palīdzību. Taču kā rīkoties gadījumā, kad nelaime piemeklējusi, bet cietušais nevar runāt. To skaidroja Latvijas Radio.

Palīdzības izsaukšanai var izmantot arī aplikāciju "Mana drošība"
00:00 / 01:28
Lejuplādēt

Nonākot nelaimē ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numurs 112. Dispečeri uzklausīs notikušo un savienos ar vajadzīgo dienestu – policiju, mediķiem, ugunsdzēsējiem.

Bet kā rīkoties, ja cilvēks, kuram ir vajadzīga palīdzība, nevar parunāt. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Agrita Vītola saka, nereti tie ir cilvēki, kuri fizisku iemeslu dēļ nerunā. Tādiem gadījumiem ir izstrādāta īpaša kārtība:

VUGD: Tad tiek sūtītas īsziņas. Ar nedzirdīgo savienību tiek uzturēta sadarbība, lai mēs būtu pastāīgi informēti par cilvēkiem un numuriem, no kuriem varētu ienākt īsziņas. Un līdz ar to tādā gadījumā dispečers neatzvanīs, bet rakstīs pretī uzreiz īsziņu. 19 sek.

Citos gadījumos, kad, piemēram, veselības problēmu dēļ cilvēks nevar izsaukt palīgus, tas jāizdara līdzcilvēkiem, saka Vītola. Var būt arī gadījumi, kad apdraudējuma dēļ cilvēks nevar telefoniski izstāstīt notikušo un palūgt palīdzību. Arī tādos gadījumos var sūtīt īsziņu uz 112, sīki aprakstot notikušo.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks, ģenerālis Artis Velšs saka, policija nav saskārusies ar gadījumiem, kad palīdzības saucējs piezvana, bet nerunā. Ja tā notiek, tad parasti izrādās, ka numurs sastādīts nejauši.

"Arī bērni kaut ko saspaida un piezvana, un ir klusums. Faktiski mēs vienmēr atzvanām atpakaļ un cenšamies noskaidrot, kas ir noticis, kāpēc bija tas zvans. Bet tā, ka neviens neko nepasaka, tādas pieredzes mums nav," teica Velšs.

Bet uz klusējošajiem zvaniem policija neizbrauc. Velšs saka, jo ir pārāk liela iespēja, ka piezvanīts nejauši. Kā arī tehniski nav iespējams uzzināt, kur zvanītājs atrodas.

"Mēs, protams, varam redzēt, ka cilvēks atrodas, pieņemsim, 40km rādiusā. Ja tā ir pilsētvide, tad tās ir 10 deviņstāvu mājas. Pateikt, kurā konkrēti cilvēks atrodas dzīvoklī, tad mums jāiet visos dzīvokļos, jāklauvē un jāprasa vai kāds nav zvanījis," pauda Velšs.

Gadījumos, kad nav zināma precīza atrašanās vieta, piemēram, cilvēks ir noklīdis mežā. Vai tiešām ir nonācis situācijā, kad nevar runāt, policija iesaka izmantot aplikāciju „Mana drošība”. Ar tās palīdzību var paziņot par vajadzību un nosūtīt precīzas savas atrašanās koordinātes.

"Ja par parastio zvanu mēs runajam par ntajiem km, tad aplikācijas gadījumā tie ir metri. Mēs varam noteikt precīzo koordināti, kur cilvēks atrodas. Līdz ar to ļoti sašaurinās meklēšanas kvartāls," akcentēja Velšs.

Glābēji atgādina, nepamatota speciālo dienestu izsaukšana ir administratīvi sodāma. Maldinot glābējus, cilvēks liedz citam nelaimē nonākušajam laicīgi saņemt palīdzību. Tāpēc uz numuru 112 ir jāzvana tikai ārkārtas gadījumos, kad ir apdraudēta veselība, dzīvība vai drošība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti