Palīdzība nepieciešama arī varmākām. «Dod pieci!» saruna ar psiholoģi Eviju Burkovsku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Labdarības maratona pret vardarbību ģimenē "Dod pieci! 2020" stikla studijā Doma laukumā viesojās psiholoģe Evija Burkovska, kura vada Valsts probācijas dienesta sociālās korekcijas programmas varmācīgiem cilvēkiem. Viņa atzīmēja, ka palīdzība nepieciešama gan upuriem, gan arī varmākām.

Psiholoģe Evija Burkovska strādā Valsts probācijas dienestā un vada sociālās uzvedības programmas vardarbīgiem cilvēkiem. Šajās programmās nonāk cilvēki, kuri jau ir notiesāti par noziedzīgiem nodarījumiem. Uzvedības korekcijas kursi vardarbīgiem cilvēkiem šobrīd arī ir pieejami pašvaldību sociālajos dienestos, taču tie ir brīvprātīgi. Tieslietu ministrija strādā pie likuma grozījumiem par obligātiem sociālās korekcijas kursiem cilvēkiem uz kuriem attiecas pieteikums pagaidu aizsardzībai.

"Dod pieci! 2020", seko līdzi tiešraidei!

Labdarības maratons "Dod pieci!" 152 stundu garā tiešraidē šogad vāca līdzekļus, lai palīdzētu cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Minimālais ziedojums 5 eiro palīdz stundu būt drošībā cilvēkam, kurš bēg no fiziskas, emocionālas vai ekonomiskas vardarbības.

Ziedot ar dziesmu iespējams līdz 10. janvārim labdarības maratona mājaslapā dodpieci.lv.

Ja saskaries ar vardarbību ģimenē, palīdzības pieteikuma anketu iespējams aizpildīt "Dod pieci! 2020" mājaslapā.

Psiholoģe stāstīja, ka piedāvāto programmu saturs un ilgums atšķiras. Tās visbiežāk ir grupu nodarbības, taču var tikt piemērotas arī individuālas programmas. Iesākumā tiek izvērtēti probācijas dienesta klientu (notiesāto) riski un vajadzības. Riski ir veikt atkārtotu noziedzīgu nodarījumu, vajadzības attiecas uz cilvēka iekšējiem resursiem un spēju mainīties.

“Ja šo cilvēku mūsu speciālisti uzskata par piemērotu dalībai konkrētajā programmā, tad viņš tiek iesaistīts.

Programmas var būt no 10 nodarbībām, kas ir tāds īss kurss, vairāk ieskats tajā, kam būtu jāpievērš uzmanība un kādas ir šīs domāšanas kļūdas, uz kurām var “iekrist” un noreaģēt agresīvi.

Atkarībā no klientu vajadzību smaguma var piemērot arī ilgstošas korekcijas programmas, kas var ilgt pusgadu. Tad šis darbs ir ar terapeitisku efektu. Tas ir orientēts uz vērtību, domāšanas un uzskatu maiņu, trenējot jaunas un drošas uzvedības metodes un iemaņas. Mēs nevaram vēlēties, lai cilvēkam nodzēš vai atņem viņa funkcionēšanas veidu, nepiedāvājot neko vietā. Mēs radām drošo veidu, un viņi to arī trenē iknedēļas tikšanās reizēs šajās grupās,” skaidroja Burkovska.

“Līdzīgi kā citviet pasaulē, šīs programmas ir balstītas pierādījumos, prakse iet roku rokā ar teorētisko bāzi. Mēs nevaram cerēt, ka šīs programmas, šis nodarbību cikls būs zāles. Tās ir efektīvas; tas, ko dienestā mēs redzam, ir šie pētījumi par recidīva riskiem. Tiem cilvēkiem, kuri ir piedalījušies šajās programmās, recidīva rādītāji ir zemāki,” par programmu efektivitāti stāstīja psiholoģe.

Burkovska uzsvēra, ka arī varmākām ir nepieciešama palīdzība:

“Varmācības puse – aiz tās arī ir cilvēks ar savu likteni, ar savu dzīvesstāstu, arī viņiem ir vajadzīga tikpat intensīva palīdzība kā cietušo pusē.”

Psiholoģe stāstīja, ka bieži vien vardarbīgo cilvēku iepriekšējā dzīves pieredzē trūkusi drošības sajūta:

“Drošība, mīlestība būtu jāpiedzīvo katram bērnam, to reizēm arī sauc par drošo piesaisti – ka bērns jūtas droši vidē, kurā viņš dzīvo, viņš jūtas mīlēts, cienīts, viņam ir drošas robežas.

Cilvēki, kuri pieaugot paši kļūst varmācīgi, visbiežāk daļu no šīs drošās piesaistes nav piedzīvojuši. Viņi nav jutuši šo drošību. Mēs, speciālisti, to saucam par intimitātes deficītu.

Viņš nav jutis drošas, saistošas, vienlīdzīgas attiecības no mammas, tēta, cilvēkiem, kuri viņu audzinājuši.”

“Es domāju, ka vardarbība neveidojas vienā dienā. Visbiežāk tās sakne un cēloņsakarības ir meklējama kombinācijā, gan psiholoģisko problēmu kontekstā, gan arī iedzimtās un iegūtās traumās,” teica Burkovska.

KONTEKSTS

Sešu gadu laikā labdarības maratonā “Dod pieci!” saziedoti kopumā 1,3 miljoni eiro. Katru gadu šī akcija aktualizē kādu Latvijas sabiedrībā nozīmīgu tēmu. Šogad ziedojumi tiek novirzīti atbalstam cilvēkiem, kas cietuši no vardarbības ģimenē. Iepriekšējos gados ziedots senioriem, speciālo asistentu nodrošināšanai bērniem ar īpašām vajadzībām, atbalstam ar vēzi slimajiem pacientiem, bērniem, kas palikuši bez vecākiem, jaunajiem vecākiem un neārstējami slimiem cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti