Pakāpeniski sāk apmaksāt speciālo uzturu pieaugušajiem pacientiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pakāpeniski sāks finansēt no valsts budžeta līdzekļiem speciālo uzturu arī smagi slimajiem pieaugušajiem pacientiem, paredz otrdien, 14. jūlijā, apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas nosaka veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtību.

Veselības ministrijā (VM) informēja, ka noteikumu projekts paredz tikai tādu maisījumu nodrošināšanu, kas ievadāmi parenterāli jeb apejot zarnu traktu vai enterāli caur zondi vai mākslīgi izveidotu atveri. 

Kārtība paredz, ka Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, kurā strādā enterālās un parenterālās barošanas speciālistu komanda, būs koordinējošā ārstniecības iestāde, kas izvērtēs pieaugušo pacientu atbilstību indikācijām valsts apmaksātu barošanas maisījumu saņemšanai. Nepieciešamības gadījumā valsts apmaksās arī enterālo un parenterālo barošanu mājas aprūpē. Tas nozīmē, ka ārsta palīgs vai māsa dosies pie pacienta uz mājām, lai palīdzētu šo procesu nodrošināt. 

Tāpat īpašās pārtikas nodrošināšana tiek turpināta personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu un ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē, kā arī cistiskās fibrozes pacientiem un bērniem smagas olbaltumvielas nepanesības vai izteiktas malabsorbcijas sindromu gadījumā. 

Pašlaik valsts apmaksā gan enterālo, gan parenterālo barošanu, pacientam uzturoties stacionārā, kā arī šie speciālie maisījumi tiek nodrošināti bērniem līdz 18 gadu vecumam, ja viņi atrodas BKUS Paliatīvās aprūpes kabineta uzskaitē. Līdz šim sadarbībā ar nozares speciālistiem ir izstrādātas indikācijas, kuru gadījumā parenterāli un enterāli ievadāmie barošanas maisījumi pacientam ir nodrošināmi, lai valstī princips būtu vienāds.

Lēmums ļaus novērst situāciju, kad pēc izrakstīšanās no slimnīcas pacients finansiālu apsvērumu dēļ nevar iegādāties nepieciešamo speciālo uzturu, valdības sēdē norādīja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!").

Veselības ministre Ilze Viņķele
00:00 / 01:02
Lejuplādēt

"Ir cilvēki, kuriem pēc vairākām smagām slimībām kā paliekoša komplikācija ir nespēja patstāvīgi uzņemt barību, tāpēc cilvēka dzīvības funkcijas nodrošina ar pārtiku, ko ievada caur zondi parenterāli vai enterāli. Šīs pārtikas izmaksas ir visnotaļ augstas - 300 eiro mēnesī un vairāk.

Līdz šim valsts neapmaksāja šos maisījumus ambulatorajiem pacientiem ārpus slimnīcas. Tad, kad cilvēki tika mājās, tad tas bija jāsagādā par savu naudu.

Tagad mēs no 1. jūlija varam apmaksāt pacientiem šādas pārtikas izdevumus. Šajā gadā tas neskar vairāk par 50 cilvēkiem, bet mēs lūkosim paplašināt apmaksātās enterālās un parenterālās pārtikas saņēmēju loku. Aplēses ir, ka viņu varētu būt vēl 45 - 50 cilvēki," stāstīja Viņķele.

KONTEKSTS:

Bija paredzēts, ka šķidro ēdienu neārstējamiem pacientiem apmaksās jau no 1. jūlija, bet iekavējās normatīvo aktu virzība. VM pārstāve Sanita Janka uzsvēra, ka ministrijā meklē risinājumu, lai šķidro pārtiku no 1. jūlija apmaksātu.

Problēmas paliatīvās aprūpes pieejamībā Latvijā aktualizēja arī Latvijas Radio projektā "Izmisuma zonā". Šai tēmai arī bija veltīts labdarības maratons "Dod pieci 2019", kura norises laikā pērn beigās ziedojumos savākti 438 197 eiro, sasniedzot absolūto rekordu "Dod pieci!" vēsturē. Ziedojumi nodrošina pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju. Pēc šiem projektiem politiķi nolēma, ka valsts tomēr nodrošinās ēdināšanu paliatīvās aprūpes pacientiem, bet līdz 1. jūlijam to nepaspēja izdarīt.

Organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka no "Dod pieci!" saziedotās naudas iztērēti 30% un palīdzēts 300 cilvēkiem. Tostarp arī palīdzēts ar speciālo pārtiku. Vienlaikus Dimanta jau izteikusies, ka paliatīvajā aprūpe vēl ir daudz problēmu un tādu tempu kā lēmumos par Covid-19 gribētu redzēt arī paliatīvās aprūpes sakārtošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti