Paipalu ferma pamazām atgūstas pēc ražošanas aizlieguma; sola tiesāties

Daugavpils novada paipalu olu ražotājs „Eka paipalas” sāk atgūties no situācijas, kad olās atklātu aizliegtu antibiotiku – hloramfenikola - dēļ, tiem pagājušajā mēnesī nācās izkaut pāri par 20 tūkstošiem paipalu un likvidēt ap pusmiljonu paipalu olu.  Zaudējumi mērāmi 340 tūkstošos eiro. Uzņēmums neizpratnē par steigu, ar kādu Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) licis likvidēt dējošās vistas, jo analīzes nosūtītas vēl vairākām neatkarīgām laboratorijām citās Eiropas valstīs.

Pēc tam, kad ar PVD rīkojumu Daugavpils novada Sventes pagasta uzņēmumam „Eka paipalas” nācās  pilnībā likvidēt visas dējošās paipalas un lielu daudzumu olu, tagad fermā nonākuši pirmie 10 tūkstoši  vistiņu, kas jau sāk dēt. Tā uzņēmums mēģina faktiski pilnībā no jauna atjaunot ražošanu, stāsta uzņēmuma līdzīpašnieks Vasīlijs Petrovs, jo zaudējumi ar vistu un olu likvidāciju lieli.

„Mēs iznīcinājām 22 220 paipalas, vairāk nekā pusmiljonu olu,” saka Petrovs.

340 tūkstoši eiro ir  zaudējumi, ko jau šobrīd piedzīvojis uzņēmums  „Eka paipalas”. Iemesls - paipalu olās atklāta aizliegtas antibiotikas – hloramfenikola - klātbūtne, stāsta PVD Dienvidlatgales pārvaldes vecākais inspektors Dzintars Juškus. Šobrīd PVD uzņēmuma  darbībai atkal devis zaļo gaismu.

„Pašlaik inspektori konstatējuši, ka uzņēmumā olas vairs neatrodas; putni, kas saņēmuši barību ar aizliegto vielu, ir iznīcināti. Tika noņemts putnu pārvietošanas aizliegums un atcelts olu realizācijas pagaidu aizliegums. Bez tam mēs atļāvām atstāt 21 tūkstoti inkubācijas olas, no kurām tūlīt sāks šķilties cāļi,” saka Juškus.

Bet uzņēmuma „Eka paipalas” saimniekiem radušies daudzi jautājumu - kāpēc tik lielā steigā tiem likts iznīcināt dējošās paipalas un apturēta uzņēmuma darbība, jo analīžu paraugi tajā pašā dienā un laikā, kad tos veica Latvijas laboratoja „Bior”,  nosūtīti arī uz citām laboratorijām, kur šī viela netika konstatēta. PVD to nav ņēmis vērā.

Šī situācija pārsteidza arī amatpersonas Daugavpils novadā, kura teritorijā atrodas šobrīd Baltijā lielākais paipalu olu ražotājs.

„Tika izveidots jauns uzņēmums, tie ir jauni uzņēmēji – viņi radīja ražošanas zonu un darba vietas. Ļoti žēl, ka valsts tā izrīkojas ar mūsu uzņēmējiem, bēdīgi – viņiem jāsāk no jauna ražošana. Ieguldījumi tur ir milzīgi, un nu zaudējumi vēl milzīgāki,” sarūgtināta ir novada domes vadītāja Janīna Jalinska.

Pašvaldībai ir satraukums par ES projekta īstenošanu, jo uzņēmums iesaistījies  projektā „Degradēto rūpniecisko teritoriju reģenerācija”. Ja uzņēmums nonāks grūtībās un atteiksies no līdzdalības, var būt apdraudēta Latgales programmas īstenošana.

Novada dome vērsusies ar lūgumu pie valdības kompensēt radušos zaudējumus uzņēmumam, bet pats uzņēmums gatavo dokumentus, lai tiesas ceļā sniegtu prasības gan  pret PVD, gan Lietuvas uzņēmumu „Kauno Grūdai”, kuras  ražotajā putnu barībā arī atklāta šī aizliegtā antibiotika. „Eka paipalas” šobrīd meklē savām olām jaunus noieta tirgus Eiropā, jo nobažījušies, vai izdosies tik ātri atgūt reputāciju un labo slavu vietējā tirgū, turklāt pavisam nesen  fermā veikta modernizācija jaunu produktu ražošanai, kas netiks izmantota, kamēr neatjaunosies vistu un olu skaits, bet tas nenotiks tik drīz, ar nožēlu stāsta uzņēmuma pārstāvji.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti