Pusdiena

Par labdarības koncertu "Emirates Old Trafford" stadionā Mančestrā

Pusdiena

Pusdiena 06.06.2017

Rīgas patversmēs aizvadītajā ziemā audzis klientu skaits

Pagājušajā ziemā noslogojums Rīgas patversmēs bijis par 9% lielāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pagājušās ziemas mēnešos Rīgas patversmēs noslogojums ir audzis – klientu skaits bija par 9% lielāks nekā iepriekšējā ziemā.

Patversmēs un naktspatversmēs arī biežāk nonākuši cilvēki alkohola reibumā, tāpēc ziemas laikā būtu nepieciešamas vismaz 80 papildu vietas patversmēs.

Tas ir viens no Rīgas domes Labklājības departamenta priekšlikumiem informatīvajā ziņojumā par pašvaldībā sniegto palīdzību bezpajumtniekiem nelabvēlīgos laika apstākļos. Departamenta sagatavoto ziņojumu otrdien, 6.jūnijā, uzklausīs domes sociālo jautājumu komiteja.

Strapcāns: Pagājušajā ziemā noslogojums Rīgas patversmēs bijis par 9% lielāks
00:00 / 00:27
Lejuplādēt

"Šajā ziemas sezonā vidējais klientu skaits bija 657 klienti dienā, bet iepriekšēja ziemas periodā - 604 personas. Tā kā [klientu skaits] ir palielinājies. To mēs galvenokārt varam skaidrot ar to, ka pērn vēl nedarbojās patversme [cilvēkiem] alkohola reibumā," klāstīja pašvaldības Labklājības departamenta Sociālās pārvaldes pārstāvis Aldis Strapcāns.

Pēc viņa teiktā, ir noslēgts līgums ar Sarkano Krustu par patversmes pakalpojuma sniegšanu arī personām alkohola reibumā. Tā kā Rīgas pilsētas pašvaldībā nav atskurbtuves, atskurbināšanas pakalpojumu nodrošina nakts patversme.

Rīgas patversmē Maskavas ielā 208 jau mēnesi ir tā sauktā vasaras sezona. Klientus laiž iekšā vēlāk nekā ziemā, tagad no septiņiem vakarā. Ap astoņiem vakarā jau sanākusi aptuveni puse. Vasarā ir ap 80 klientiem, ziemā te uz 170 vietām bija vairāk nekā 200 cilvēku.

Nakšņotāji vispirms uzrāda caurlaidi un reģistrējas, pēc tam dodas uz dezinfekcijas istabu.

„Nakts mājas. Nakti man nav jāpavada uz ielas vai uz soliņa, vai zem krūmiem, bet šeit,” saka Dainis.

Princips ir vienkāršs – jo ārā aukstāks, jo agrāk nakts patversmē ielaiž. Ziemā, sargājot dzīvības no nosalšanas, klienti varēja nākt arī reibumā. Tagad vasaras sezonā vairs nedrīkst – ja klients izskatās iereibis, liek lietā alkometru.

„Bet vasarā ir tas brīdis, kad mēs to kārtību turam un ievērojam, vismaz atelpa ir pārējiem,” norāda Rīgas patversmes vadītāja Dagnija Kamerovska.

Viņa norāda uz ētisku problēmu, jo, pieņemot klientus alkohola reibumā – kur paliek nedzērušo cilvēku tiesības, kuriem patversme ir mājas.

Uzrunātie patversmes klienti noteikumus saprotot. Viens no viņiem sāk ar te labi zināmu joku - strādājot Latvijas balzamā: „Par ko es strādāju - ne par ko es nestrādāju, par degustatoru, tas viss ir humors. Te ir tādi likumi, tādi nosacījumi, tādi ir jebkurā pasaules malā”.

„Protams, dzēruma stāvoklī te nedrīkst nākt. Citādi rastos pēc tam problēmas istabās – kam tās? Es te ierados pirms pusotra mēneša, šī ir tāda pietura dzīvē. Iznācu no cietuma, un atņēma dzīvokli. Man pārsteigums bija te vispār nonākt. Noteikumi te ir atbilstoši – dezinfekcijas, viss. Es taču sevi cienu, es negribu cūkkūtī dzīvot,” saka patversmes klients.

Vienīgais, kas Rīgā pakalpojumu sniedz klientiem alkohola reibumā, ir Latvijas Sarkanais Krusts. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājies iereibušo klientu skaits, kam pakalpojums nepieciešams. Tā kā Rīgas pilsētas pašvaldībā nav atskurbtuves pakalpojuma, un šo funkciju tad arī pilda biedrības Latvijas Sarkanais Krusts nakts patversme netālu no Centrāltirgu.

“Līdz ar to arī ir par 30 procentiem palielinājies policijas atvesto personu skaits uz šo nakts patversmi, un, protams, nevar teikt, ka tie ir tikai bezpajumtnieki, bet arī ārvalstu pilsoņi, kuri atrodas alkohola reibumā un vairs nav spējīgi atrast savu viesnīcu vai mājas, un policija viņus nogādā uz šādu patversmi atskurbināšanai,” stāsta Labklājības departamenta pārstāvis Aldis Strapcāns.  

Labklājības departaments norāda, ka ziemas laikā būtu nepieciešamas vismaz papildu vietas patversmēs cilvēkiem alkohola reibumā. Aizvadītajā ziemā arī kopējais klientu skaits bija par deviņiem procentiem lielāks nekā iepriekšējā ziemā.

 

Jautāta par ptiekšlikumiem, Rīgas patversmes vadītāja Dagnija Kamerovska teic, ka viņa sens sapnis būtu veidot sistēmu, nodalot pakāpes patversmē.  

Labklājības departamentā vēl ir arī priekšlikums patversmēs nodrošināt ārsta psihiatra vai psihoterapeita konsultācijas, piemēram, reizi mēnesī. Daļai patversmju klientu ir garīga rakstura traucējumi, taču viņi mēdz atteikties doties pie ārsta un nevēlas lietot zāles. Departamentā arī atzīst, ka naktspatversmju tīkls Rīgā šobrīd nosedz lielāko daļu iekšpilsētas rajonu, tomēr vajadzētu izveidot arī vēl nakts patversmi Vecmīlgrāvī pēc iespējas tuvāk bezpajumtnieku uzturēšanās vietām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti