Panorāma

Pašapziņai pacēlums!

Panorāma

Panorāma

Arī reģionos meklē būvniekus pieminekļu demontāžai

Padomju pieminekļu demontāža reģionos rit lēnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jau jauc, meklē, kam to darīt, vai vēl tikai prāto, kā to labāk darīt. Rīgā vismaz šodien progress bija redzams, taču padomju pieminekļu, piemiņas akmeņu vai plākšņu demontāža reģionos rit lēnām. Demontējamajiem objektiem bagātākajā pašvaldībā Alūksnes novadā šodien deputāti apņēmušies nojaukt vairāk, nekā prasīts. Dienvidkurzemes novadā divi no septiņiem objektiem novākti vakar. Savukārt Latgalē vietvaras kavējas – trūkstot vietējo būvnieku, kas gatavi to darīt.

Vēl trešdien no rīta piemiņas vieta bija atrodama Dienvidkurzemes novada Kalētu pagastā, bet jau ap dienas vidu viens no obligāti demontējamajiem objektiem bija nojaukts.

"Kopumā mūsu novadā noteikti septiņi objekti, un divus no tiem vakar esam jau demontējuši. Šobrīd nav indikāciju, ka mēs varētu nepaspēt līdz 15. novembrim demontēt objektus," sacīja Dienvidkurzemes novada Attīstības nodaļas speciāliste Una Ržepicka.

Dienvidkurzemes novadā demontē pašu spēkiem, jo piemiņas vietas pārsvarā ir nelielas plāksnes, akmeņi. Tas uzticēts pašvaldības kapitālsabiedrībām un Komunālajai pārvaldei. Tikmēr pretējā Latvijas pusē, Alūksnes novadā, demontāžas darbus uzticēs vietējai būvfirmai. Darbi gan vēl nav sākušies, bet tas tāpēc, ka pašvaldība atradusi vēl piecus papildu demontējamus objektus klāt jau deviņiem valsts noteiktajiem.

"Bijām neizpratnē, kāpēc valsts sākotnēji tos neiekļāva. Annas, Jaunannas, Liepnas, Pededzes un Zeltiņu pagastos paši sapratām, ka šādi režīmu slavinošie pieminekļi ir, tie nebija iekļauti, mēs tos identificējām," stāstīja Alūksnes novada domes izpilddirektors Ingus Berkulis.

Tikmēr Alūksnes novada kaimiņiem, Balvu novadam, ar būvniekiem, kam uzticēts pārvest pieminekli Sarkanās armijas partizāniem, neveicas. Pārvest Latvijas Okupācijas muzejam, nevis demontēt, jo tam esot mākslinieciska vērtība.

Balvu novada domes priekšsēdētājs, aptaujājot būvniekus, noskaidrojis, ka vietējie to būtu gatavi par 15 000 eiro, būvnieki no tālienes – četras reizes vairāk. Vienlaikus – vietējie darbus darīt atsaka.

"Vai nu baidās no kriminālprocesiem, ko varētu ierosināt Krievijas Federācija, vai arī saprotot, ka šī pieminekļa pārvietošana, nojaukšana nav viennozīmīga sabiedrībā. Iespējams, savā teritorijā negrib darīt pāri saviem iedzīvotājiem," sacīja Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (Latgales partija).

Arī abās lielākajās Latgales pilsētās pieminekļus nojaukt nesteidz. Daugavpils vērsusies Satversmes tiesā, bet Rēzekne vēl pirms likuma pieņemšanas centās tā dēvētajam Aļošam izlemt citu likteni. Plāns par tā pārvešanu uz vietējiem kapiem neizdevās. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā pašvaldībai norādīts, ka jārīkojas, kā paredzēts likumā.

"Jā, no pārvietošanas būs jāatsakās, tagad iepirkumu "laižam" tikai uz demontāžas darbiem," atzina Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Stecs ("Saskaņa"), paužot pārliecību, ka līdz noteiktajam termiņam – 15. novembrim – demontāžas darbi tiks pabeigti.

Pieminekli gan pilnībā neiznīcinās, Aļoša jāatdod Okupācijas muzejam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti