Stāsti

19. gs. bestsellers "Grāfa lielmāte Genoveva". Stāsta Lilija Limane

Stāsti

Somijā mācību gada sākumā rīko kampaņas «Tu esi gājēju pāreja» un «Svītrainie bruņinieki»

Padomju militārais mantojums - neizmantots potenciāls tūristu piesaistei

Padomju militārais mantojums - neizmantots potenciāls tūristu piesaistei

Liela daļa padomju laikā celto bunkuru, raķešu šahtu un poligonu lēnām rūsē, tomēr atsevišķi objekti iegūst jaunu dzīvi kā tūristu piesaistes vietas. Tūrisma speciālisti norāda, ka padomju militārajam mantojumam ir liels potenciāls tūristu piesaistē. Vairākiem objektiem gan trūkst pat elementāru norāžu un brīdinājumu, ka objekts var būt bīstams.

Andrejsalā esošo padomju bunkuru izrāda Raivis Federovičs, kurš šeit kā administrators uztur nelielu muzeju. Jau vairākus gadus viņš vāc dažādas padomju laika lietas, ko izstādīt tumšajās pazemes telpās. Kopējā bunkura platība ir 100 kvadrātmetru. Starp eksponātiem ir sens Valsts drošības komitejas mobilais telefons, šifrēšanas mašīna, dažnedažādas gāzmaskas un apģērbi.

Federovičs pastāstīja, ka šādas lietas lielākoties uzpērk no dažādiem cilvēkiem, kam tas ir palicis saimniecībā no padomju laikiem. Daudzi tam neredz nekādu vērtību un atdod par simbolisku samaksu. "Mēs tikko šodien atvedām radio aparātu – iegādāts par diviem lielajiem divlitrīgajiem aliem. Un vēl cilvēks bija laimīgs, ka tik daudz samaksājām. Tā bija cena, ko viņš paprasīja," lietu dažādos vērtību mērus raksturoja muzeja administrators.

Bunkurs gan nav tikai muzejs. Šeit ir iespējams izspēlēt arī pēdējā laikā populāro izlaušanās spēli, dalībniekiem atrisinot uzdevumus, lai atvērtu bunkura durvis.

Federovičs atzīst, ka padomju militārais mantojums ir diezgan specifiska vēstures tēma, kura daudziem ir pilnīgi vienaldzīga vai pat nepatīkama.

Lai cilvēki bunkurā nesaskatītu komunisma slavināšanu, Raivis apzināti izkārtojumā izvairījies no priekšmetiem ar sirpi un āmuru. Viņš pats gan padomju inventārā saredz vēstures liecības un par tā laika kara infrastruktūru interesējas jau kopš mazotnes.

"Man laikam tādas lietas ir interesējušas kopš pašas bērnības, kad deviņdesmitajos gados skatījos pa televizoru. Šādi bunkuri, šādas armijas bāzes tika parādītas negatīvā nozīmē tobrīd, ka tie ir paaugstinātas bīstamības, piesārņoti objekti. Bet man uz tām lietām skatoties, ko tie operatori bija paguvuši nofilmēt, tas kaut kā lielu interesi izraisīja. Pagāja pāris desmiti gadu, un reāli radās iespēja apbraukāt šīs vietas. Bērnībā pat nevarēju iedomāties, ka šādu vietu ir tik daudz," viņš atzina. 

Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs” pirms pāris gadiem izveidoja militāro objektu karti. Atzīmētas gandrīz 70 vietas, kuras asociācija ir apsekojusi.

„Lauku ceļotājs” arī ievāca dažādus cilvēku stāstus par vecajiem objektiem. Asociācijas prezidente Asnāte Ziemele uzskata, ka padomju militāro mantojumu tūrismā varētu izmantot daudz aktīvāk.

Ziemele atzīst, ka saglabājies ir diezgan maz, un arī uzturēts tiek ļoti maz, izņemot Karostu Liepājā un vēl dažas uz roku pirkstiem skaitāmas vietas. "Varbūt arī tagad kaut kas tiek atjaunots. Es teiktu, ka mēs par maz to uzsveram, par maz to aizsargājam un atjaunojam, jo protams, tā ir mūsu vēsture, un visos laikos šis militārais mantojums cilvēkus ir interesējis," viņa saka.

Daudziem apsekotajiem militārajiem objektiem trūkst norāžu, tajā skaitā par to, ka objekti var būt bīstami, piebilst Ziemele. Tādēļ katram interesentam jābūt gana piesardzīgam, apstaigājot veco padomju kara infrastruktūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt