Panorāma

Kuģis "Asian Majesty" arvien Rīgas jūras līcī

Panorāma

Panorāma

Vienam karsti, otram salst

Padomju laika daudzdzīvokļu mājās temperatūra dzīvokļos mēdz atšķirties pat par 7 grādiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Viens kaimiņš salst, bet otram par karstu – tā pašlaik ir daudzviet daudzdzīvokļu mājās, kas celtas pirms vairākiem gadu desmitiem. Šajās ēkās gaisa temperatūra dzīvokļos var atšķirties pat par septiņiem grādiem. Vismaz daļējs risinājums problēmai ir, bet tas prasa ieguldījumus.

LTV uzrunātie iedzīvotāji apliecināja, ka dzīvokļos mēdz būt krietni par siltu.

"Es, piemēram, varu šortos un maikā staigāt uz doto brīdi. Šobrīd ir pat tā, ka uz ziemas režīmu ir visi logi," pastāstīja Kristīna.

"Īstenībā neesmu skatījies, bet virs 20 grādiem noteikti. Vakar bijām Cēsīs ciemos pie tantes, un tur 25, 26 [grādi] dzīvoklī, jātur logi vaļā. Tur izkūp gaisā bišķi tas siltums," pastāstīja Aigars.

"Par karstu nav, bet nu silti," sacīja Margarita, kura gan arī logus tur atvērtus.

"Es katru gadu mokos ar karstumu. Es varētu izslēgt, es jau pa nakti tāpat slēdzu, bet man jau nav labums. Bet, ja es varētu regulēt, man būtu vēl labāk, man būtu mazāk jāmaksā," sacīja Aina.

Tā tas ir lielākajā daļā Rīgas daudzdzīvokļu namu. Kad tie tika būvēti, par energoresursu cenām neviens neuztraucās, tāpēc šajās mājās ir tā sauktā vecā apkures sistēma. Tas nozīmē, ka visi dzīvokļi tiek sildīti reizē pa vienu cauruli, kura, sasniedzot tālāko dzīvokli, jau ir atdzisusi, skaidroja "Rīgas namu apsaimniekotājs". Mērķis ir, lai namā neviens dzīvoklis nebūtu vēsāks par 19 grādiem.

"19 grādi tālākajā dzīvoklī no siltumsadales punkta un 25, 26 [grādi] – dzīvoklī, kas ir vistuvāk siltumsadales punktam. Šīm sistēmām pēc būtības nav iemesla būt mājās. Tām būtu jābūt pārbūvētām uz daudz modernākām sistēmām. Bet jāsaprot, ka dzīvokļu īpašnieku rocība ir tāda, kā ir, un ar šo sistēmu nomaiņu mēs sākam saskarties mājās, kas tiek renovētas," pastāstīja SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" Komunikācijas daļas vadītājs Krists Leiškalns.

Starp nama vēsāko un karstāko dzīvokli starpība var būt pat 7 grādi. Pēc būtības risinājums ir pilna renovācija par prāvu summu. Apsaimniekotājs gan prognozē, ka nākamo gadu laikā, visticamāk, arvien vairāk māju īpašnieki sāks interesēties par lētāku risinājumu vismaz daļai problēmu. 

"Būtiski nepārbūvējot sistēmu, vienīgais optimālais risinājums ir sistēmā ievietot stāvvada balansierus. Šobrīd parādās pirmās mājās, kuras šādu lēmumu ir pieņēmušas," pastāstīja Leiškalns.

Balansieru ierīkošana maksā vairākus tūkstošus eiro, taču nav salīdzināma ar pilnas renovācijas izmaksām. Tas ļautu samazināt temperatūras atšķirības no 5–7 grādiem uz 2–3 starp aukstāko un karstāko dzīvokli. Šāds risinājums arī radītu pietiekami lielu ietaupījumu, lai dažu gadu laikā tas atmaksātos.

"Rīgas namu pārvaldnieka" apsaimniekotajās mājās šonedēļ, visticamāk, apkure brīžiem tiks izslēgta, jo visos silumsadales punktos ir āra gaisa temperatūras mērītājs, un, kad āra gaisa temperatūra pārsniedz 12 grādus, apkure automātiski izslēdzas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti