Pacientus tomēr nesodīs par neiešanu pie ģimenes ārsta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ja cilvēks nav bijis pie sava ģimenes ārsta trīs gadus, viņu tomēr neizslēgs no ģimenes ārsta praksē reģistrēto pacientu loka, kā iepriekš izskanējis. Veselības ministrija nolēmusi atmest iepriekš apsvērto ideja, taču joprojām aktuāls ir priekšlikums par pacientu un ģimenes ārstu biežākas tikšanās veicināšanu.

„Veselības ministrijas iecere bija nevis kādu sodīt, vismazāk jau pacientus, un nekādā gadījumā arī ģimenes ārstus..." -  baumas atvaira Veselības ministrijas sabiedrisko attiecību pārstāve Egita Pole. Pēc viņas teiktā, ministrijas mērķis bija veicināt ģimenes ārsta un pacienta biežāku tikšanos, nevis pielietot represīvas metodes. Tagad arī iepriekš apsvērtā ideja par iedzīvotāju izslēgšanu no ģimenes ārsta prakses reģistra, ja pacients nav bijis trīs gadus, vairs neesot aktuāla. Tomēr, lai abas puses tiktos biežāk, ministrijai padomā ir plāns. Pole skaidro jauno kārtību, kuru iecerēts ieviest no 2015. gada sākuma:

„Tajā  brīdī tie pacienti, kuri trīs gadus nebūs parādījušies pie sava ģimenes ārsta, tātad sistēmā neparādīsies, viņu esamību pie ģimenes ārsta sistēmā apturēs, un ģimenes ārstam par viņiem nemaksās kapitācijas naudu. Pacientam pašam nekas nemainās, pacients paliek ģimenes ārsta reģistrēto pacientu sarakstā, viņš netiek izslēgts, kā kļūdaini tika minēts - tā tas nebūs, nekādā gadījumā. Pacients paliek sarakstā tajā brīdī, kad pie ģimenes ārsta atnāk - turpina ārstēties, saņemt nepieciešamos medikamentus izmeklējumus, tāpat kā bija līdz šim."

Veselības ministrija noskaidrojusi, ka no visiem reģistrētajiem pacientiem trīs gadus pie sava ģimenes ārsta nav bijuši 18,6 procenti. Mediķi norāda, ka Latvijā vēzi un sirds un asinsvadu slimības nereti atklāj ielaistā stadijā.

„Jauns cilvēks, it kā vesels, it kā ne ar ko neslimoja, pēkšņi nokrīt un infarkts - tas ir labākajā gadījumā, vai insults vai bieži vienkārši pēkšņa nāve. Un tas ir tas, kas ir lēnām radies no paaugstināta, neārstēta asinsspiediena un arī citām lietām," piemērus min Pole. Tāpēc arī ministrija vēloties, lai pacients ar ārstu un satiktos biežāk.

Kapitācijas nauda veido diezgan būtisku ģimenes ārstu ienākumu daļu - maksā 63 santīmus par pacientu. Abas ģimenes ārstu organizācijas, arī Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija, ir pret jauno kārtību - tā tiks pārkāpts solidaritātes princips, uz kā sistēma balstās.

Pacientu ombuda vadītāja Liene Šulce-Rēvele atbalsta šādas idejas par profilaksi - ģimenes ārsts jāapmeklē arī tad, ja nejūtas jau slims. Protams, ir otra puse - situācijas ir dažādas, kāpēc pacients nav savu ģimenes ārstu saticis trīs gadus, līdz ar to pacientu atslēgt no sistēmas, izmest no ģimenes ārsta prakses, nav tālredzīgi.

Pacientu organizāciju apvienības „Sustento" pārstāve Iveta Neimane savukārt norāda uz ģimenes ārstu atbildību par saviem pacientiem:

„Es domāju, tā ir arī profesionāļu atbildība par cilvēkiem, kas ir viņa sarakstā, par kuru uzņēmies atbildību pret valsti un par to saņem atlīdzību. Vai cilvēkus vajadzētu izrakstīt no ģimenes ārsta, ja viņš nav griezies vai kādā veidā komunikācija nav notikusi, - es domāju, ka te jābūt uzmanīgam. Pirmkārt, protams, varētu skatīties - vai cilvēks maksā nodokļus Latvijā, sekot no šī aspekta."

Veselības ministrijas priekšlikums par jauno kārtību iekļauts jaunajos Veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtības noteikumos. Tas jau pieteikts valsts sekretāru sanāksmē, un šobrīd ministrija uzklausa priekšlikumus. Normai jāstājas spēkā pēc gada, ministrija norāda, ka pa to laiku ārstiem būšot laiks pārskatīt savus pacientu sarakstus un interesēties, kā pacientiem klājas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti