Panorāma

Aug politiķu interese par LTV valdes konkursu

Panorāma

JKP deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla par LTV Ziņu dienesta darbu

Kurš atbildēs par "Rigvir" kvalitātes defektiem?

Pacientu aizstāve aicina «Rigvir» lietotājus lūgt policijai pārbaudīt zāļu saturu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 6 mēnešiem.

Arī atkārtotajās pārbaudēs konstatēts - pretvēža preparātā esošā aktīvā viela cīņai ar vēzi šķidrumā ir daudz mazākā apjomā, nekā apsolījis ražotājs. “Rigvir” efektivitāte apšaubīta jau vairākus gadus, tomēr lēmums veikt analīzes pieņemts vien pērn rudenī. Tikmēr pacientu tiesību eksperte aicina “Rigvir” lietojušus pacientus vērsties policija, aicinot analizēt arī viņiem izsniegtās zāles.

Pirms diviem gadiem trīs ārstu profesionālās organizācijas, to vidū arī Onkologu asociācija, vērsās Veselības ministrijā ar lūgumu pārskatīt “Rigvir” atrašanos valsts apmaksāto zāļu sarakstā.

Ārstu ieskatā līdzšinējie pētījumi un publikācijas par “Rigvir” efektivitāti bijuši ļoti zemas kvalitātes. Tagad, pēc diviem gadiem, pēc valsts pasūtījuma veiktās analīzēs laboratorijās Latvijā un Lielbritānijā atklāts, ka zāļu šķidrumā aktīvās vielas cīņai pret vēža šūnām ir daudz mazāk, nekā apsolīts. Un tas nozīmē, ka zāļu saturs neatbilst tam, kāds tas ir reģistrēts.

Kāpēc lēmumu pārbaudīt pretrunīgi vērtēto “Rigvir” zāļu uzraugi pieņēmuši tik vēlu?

Zāļu valsts aģentūras pārstāve Dita Okmane skaidroja, ka gadā uzraugi testē aptuveni 40-50 zāles, “un ne visas mēs varam testēt mūsu laboratorijā. “Rigvir” mums bija šajā testēšanas plānā jau pirms vairākiem gadiem.”

Tomēr ārstu un pacientu spiediena dēļ process esot pat pasteidzināts, un zāles no apgrozības izņemtas.

Aģentūra gan vēl lemšot, vai “Rigvir” svītrot arī no zāļu reģistra. Arī tiesvedības riski pastāv.

“Rigvir” grupas uzņēmumu izpilddirektore Kristīne Jučkoviča atzina, ka “protams, uzņēmums saredz savu”. “Tā ir pilna mūsu atbildība! Pilna atbildība. Jebkurā ražošanas procesā notiek dažādas novirzes no iepriekš noteiktām specifikācijām. Tas nav tikai mums. Tas ir daudziem ražotājiem, un, visu ražojot, tas notiek.

Latvijas Televīzijai uzņēmumā arī atklāja, ka par Lielbritānijas laboratorijas metožu pareizību vēl gaidot atbildes. Steidzamības kārtā uzņēmums lūdzis lēmumu par “Rigvir” izplatīšanas aizliegumu apturēt. Šis lūgums palicis bez atbildes.

Latvijas Onkoloģijas centrā Rīgā līdz šim ar “Rigvir” ārstēti pacienti, kas sirgst ar melanomu jeb ādas vēzi.

Vai melanomas pacientu ārstēšana var tikt apturēta? Par to ārsti runāt kameras priekšā negrib.

Vien ar preses sekretāres starpniecību dara zināmu – pašlaik alternatīvu medikamentu melanomas ārstēšanai tās sākuma stadijās nav.

Par neapskaužamo situāciju, kādā nonācis pacients, un iespējamo maldināšanu draud kriminālatbildība.

Medicīnas tiesību eksperte, advokāte Solvita Olsena aicina pacientus vērsties policijā, lūdzot analizēt arī viņiem izsniegtā “Rigvir” saturu.

Tikmēr pieļaut, ka ārstēšanā ir pārrāvums, nedrīkst. Pacientiem ir tiesības pieprasīt vēža ārstēšanai derīgus līdzekļus.

“Tas ir valsts pienākums – rūpēties, lai zāles būtu un lai zāles būtu medicīniski pamatotas, medicīniski pierādītas un arī pietiekami efektīvas. Iespējamība, ka varētu būt bezdarbība vai kļūdaina darbība dažādu personu rīcībā, ir pietiekami liela,” sacīja Olsena.

Zāļu valsts aģentūrā uz jautājumu, vai nejūtas līdzatbildīgi pacientu priekšā, atbild, ka iepriekš nebijis konkrētu pierādījumu, kāpēc zāļu izplatīšanu apturēt.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti