Pacienti slimnīcām parādā miljoniem eiro; piesaista parādu piedzinējus un lūdz VM atbalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pacienti, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, mēdz par tiem nesamaksāt. Reizēm iemesls ir objektīvs, piemēram, pacienta nāve, tomēr ir arī gadījumi, kad negodprātīgi pacienti izvairās no parādu nomaksas. Bieži pacientu finansiālais stāvoklis neļauj nomaksāt saistības, bet tad slimnīcas nāk pretī un piedāvā maksājumu dalīt. Šie parādi kopumā mērāmi miljonos, un slimnīcas nereti lūdz Veselības ministrijas atbalstu šo parādu kompensēšanā, tomēr ne vienmēr saņem palīdzību.  

ĪSUMĀ:

  • Uz 1. janvāri RAKUS pacientu parāds sasniedza 3,7 miljonus eiro.
  • Slimnīcai ir ap 58 000 parādnieku.
  • RAKUS parādniekiem sūta īsziņas, tā atgūstot daļu parādu.
  • Ja sazināties neizdodas, piesaista parāda piedzinējus, kas palīdz atgūt 20%.
  • Covid-19 laikā pagarināts lielāku parādu atmaksas termiņš.
  • Daugavpils slimnīcā vidēji pacientu parādi ir  35 000–380 000 eiro.
  • Daugavpils slimnīca ik gadu noraksta 70 000–80 000 eiro parādus.
  • Daugavpils slimnīca ar pacientiem vairākkārt sazinās, tad piesaista piedzinējus.
  • RAKUS mēdz lūgt arī VM atbalstu, bet to negūst.
  • VM: Lielajām slimnīcām palielināts pamatkapitāls; kompensēti slimnīcu zaudējumi.


Uz šī gada 1. janvāri Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, kas ir lielākā valsts veselības aprūpes iestāde, pacienti kopumā parādā palikuši 3,7 miljonus eiro.

Austrumu slimnīcai ir ap 58 000 parādnieku.

Austrumu slimnīcas vecākā parāda uzskaites speciāliste Tatjana Sausiņa norādīja, ka sākotnēji slimnīca parādniekiem sūta īsziņas, un tā par stacionārajiem pakalpojumiem atgūst līdz 30%, bet par ambulatorajiem pakalpojumiem ap 10% no kopējā parāda summas. Ja sazināties neizdodas, tad slimnīca piesaista parāda piedzinējus.

Pacienti slimnīcām parādā miljoniem eiro; piesaista parādu piedzinējus un lūdz VM atbalstu
00:00 / 02:42
Lejuplādēt

“Ar viņu palīdzību mēs atgūstam līdz 20%. Mēs arī sūtām vienu atgādinājumu. Tad slimnīca sūta otru atgādinājumu. Mēs arī ilgi gaidām, kādus 3–4 mēnešus. Ja nav nekādas atgriezeniskās saites no pacienta, tad mums diemžēl jānodod tālāk tas parāds,” skaidroja Tatjana Sausiņa.

Viņa gan uzsver, ka parādniekiem vienmēr ir iespēja ar slimnīcu vienoties par parāda atmaksu pa daļām. Covid-19 laikā maksimālais termiņš vairs nav viens gads. Lielākus parādus var atmaksāt vēl ilgākā laika periodā.

Daugavpils slimnīcā parāda summas gan ir mazākas, tomēr arī tur tā ir nopietna problēma, stāstīja slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs.

“Vidēji mums pacientu parāds slimnīcai ir ap 350 līdz 380 tūkstošiem, un ikgadēji mēs norakstām kādus 70–80 tūkstošus,” atklāja Semjonovs.

Arī Daugavpils slimnīca ar pacientiem vairākkārt sazinās, bet vajadzības gadījumā piesaista parādu piedzinējus.

Austrumu slimnīcas vecākā parāda uzskaites speciāliste Tatjana Sausiņa atzīst – slimnīca mēdz lūgt Veselības ministrijai palīdzēt kompensēt parāda zaudējumus, tomēr atbalstu negūst.

“Mēs reizi ceturksnī nododam tādu atskaiti Veselības ministrijai, kur arī norādām norakstīto summu par mirušajiem, bet pagaidām nav nekādas atbildes – klusums no Veselības ministrijas,” stāstīja Sausiņa.

Veselības ministrijas kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas vadītājs Kārlis Smilga gan norādīja – lai arī patiesi, piemēram, par mirušo pacientu atstātajiem parādiem kompensācijas ministrija nemaksā, tomēr atbalsts tiekot sniegts.

“Šāda prakse kompensēt nesamaksātos parādus nav. Katrā ziņā, runājot par lielajām slimnīcām, kur arī šie lielākie parādi rodas, tad es varu teikt to, ka 2018. un 2019. gadā ar Ministru kabineta lēmumu tika palielināts pamatkapitāls un tika kompensēti visi slimnīcu zaudējumi,” sacīja Smilga.

Austrumu slimnīcas vecākā parāda uzskaites speciāliste arī atgādināja – slimnīca informāciju par parādniekiem, ar kuriem nekā neizdodas nokārtot parādsaistības, nodod kredītinformācijas birojam, un šiem cilvēkiem nākotnē var būt problēmas saņemt kredītus un citu finansiālu atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti