Panorāma

Kinofilmai "Dvēseļu putenis" uzņem pēdējos kadrus

Panorāma

Eksperti: konkursa izgāšanās ir NEPLP atbildība

Ko darīt pēc "Rigvir"?

Pacientes stāsts: «Rigvir» lietoju piecus gadus, vajadzētu būt pacientu un ārstu izvēlei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pretvēža medikaments “Rigvir” izņemts no zāļu aprites. Kā rīkoties pacientiem, kas šīs zāles lietojuši vairākus gadus? Onkologu viedokļi ir atšķirīgi. Silvija ar melanomu sadzīvo piecus gadus, tikpat ilgi lietojusi “Rigvir” un zāļu efektivitātei tic.

Silvija nevēlas, lai par viņas cīņu ar audzēju uzzina darba biedri un paziņas, tāpēc nevēlas atklāt savu seju.

“Man 2014. gadā bija slikta pašsajūta, gāju pie neirologa, galva reiba. Tad uztaisīja magnētisko rezonansi un izrādījās, ka man ir audzējs galvā. Pamatīgi liels,” stāstīja Silvija.

Ārsti Latvijā un Lietuvā sarežģītās pārbaudēs konstatēja, ka galvā esošais audzējs ir ādas vēzis, ko nevar izgriezt pilnībā. Tas atrodas starp galvas un muguras smadzenēm, īpašā riska zonā. Melanoma esot tās ceturtajā stadijā.

Neskatoties uz to, ka “Rigvir” paredzēts melanomas sākuma stadijām, ne audzēja noslēguma stadijās, ārsti ieteikuši mēģināt. Silvija piekrita.  

“Te ir jautājums par dzīvību un par nāvi. Tās ir pārāk nopietnas lietas, lai ar viņām eksperimentētu. Tās ir pārāk nopietnas lietas. Vismaz man tā šķiet. Man, paldies Dievam, vēl ir dažas tās kapsulas,” saka Silvija.

“Rigvir” efektivitātei sieviete pati tic, jo nodzīvojusi daudz ilgāk, nekā sākotnēji prognozēja ārsti. Tādā vēža stadijā, kāda ir viņai, no medikamentiem nepalicis ne sliktāk, ne labāk.

Saistībā ar konstatētām nepilnībām zāļu sastāvā “Rigvir” izplatīšana ir apturēta, un medikaments ir svītrots no valsts kompensējamo zāļu saraksta.

“Pieņemsim, ka tas tā ir. Bet tādā gadījumā vajadzētu būt pacientu un arī ārstu izvēlei, ko darīt?” saka Silija.

Par “Rigvir” lietderību ārstu vidū viedokļi ir krasi atšķirīgi. Pat Onkologu asociācijas valdes viedoklis nav vienprātīgs, un Onkoloģijas centrā Rīgā vienā ēkā plecu pie pleca strādā dakteri, kas “Rigvir” pacientiem iesaka, un ārsti, kas to apšauba.

Ārsti nevēlas runāt publiski

Latvijas Televīzija uzrunājusi virkni speciālistu, bet intervijai piekrīt retais.

Onkoloģijas centrā pacientus ar melanomu ārstē onkoloģe Simona Doniņa. Pie viņas durvīm veidojās gara rinda, un daudziem pacientiem nāksies dzirdēt, ka medikamentu melanomas ārstēšanai tās sākuma stadijās šobrīd nav.

Doniņas uzraudzībā “Rigvir” patlaban nozīmēts 30 pacientiem. Tiesa, tieši Doniņa iepriekš publiski vairākkārt uzstājusies ar dažādiem ziņojumiem par “Rigvir” efektivitāti. Viņas pozitīvais viedoklis lasāms arī Viroterapijas centra mājaslapā.

Par citu onkologu kritiku, ka iepriekšējās publikācijas esot zemas kvalitātes, Doniņa saka: “Teikt, ka viņš ir absolūti neefektīvs vai nav lietojams tāpēc, ka nav klīnisko pētījumu? Nu tas man nešķiet ļoti profesionāli.”

Doniņas pacienti “Rigvir” saņēma vēl pirms nedēļas. Šodien to vairs nevar nopirkt pat par naudu. Spriedze pacientu sejās viegli pamanāma.

“Jā. Protams, ka pieraksts ir pilns. Diemžēl ar katru no šiem pacientiem būs jārunā. Jāmēģina atrast viņam piemērotākais risinājums,” saka ārste.

Tagad pacientus regulāri novēros. Atsevišķās stadijās melanomu var ārstēt ar interferonu, kas pacientiem jāšļircē vairākas reizes dienā. Šim medikamentam gan ir salīdzinoši zema efektivitāte un lielas blaknes.

Sižeta sagatavošanas laikā LTV uzrunāja arī vairākus onkologus, kas pacientus ar “Rigvir” nav ārstējuši, tomēr vairums runāt atteicās, jo ne reizi vien bijuši gadījumi, kad pēc publiskas “Rigvir” kritizēšanas speciālisti saskārušies ar tiesu draudiem. Daudzi maina viedokli vai atturas no komentāriem.

“Ko darīt pacientiem? Situācija ir neapskaužama, jo Latvijā, pārtraucot “Rigvir” terapiju un pieejamību, nav nevienam tādas pieredzes, ne arī mēs varam pateikt, kas notiks ar katru pacientu individuāli. Mēs taču nevaram balstīt zinātni un rekomendācijas uz dažu pacientu veiksmes stāstiem. Tā tas medicīnā nenotiek, un tā nedrīkst notikt,” uzsver dermatoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docente Māra Rone-Kupfere.

Bezizejas situācijā daktere aicina vērsties pie ķīmijterapijas speciālistiem. Ir pieejami valsts apmaksāti jaunākās paaudzes medikamenti melanomas ārstēšanai tās vēlākās stadijās.  

KONTEKSTS:

No Lielbritānijas oficiālās zāļu kvalitātes kontroles laboratorijas saņemtie rezultāti par “Rigvir šķīdums injekcijām” paraugu pārbaudi liecina par neatbilstībām -- “Rigvir” sastāvā ir mazāks vīrusa daudzums, nekā apstiprināts, šīs zāles reģistrējot, informēja Zāļu valsts aģentūrā (ZVA). Veselības inspekcija sadarbībā ar ZVA ir pieņēmusi lēmumu apturēt "Rigvir" izplatīšanu.

“Rigvir” pārbaudes Eiropas Savienības (ES) oficiālajā zāļu kvalitātes kontroles laboratorijā tika veiktas no 2018. gada septembra līdz 2019. gada martam. Šo pārbaužu veikšanā tika izmantota “Rigvir” reģistrācijas dokumentācijā apstiprinātā metode.

ZVA 29. martā, saņēma pārbaudes rezultātu, kas liecina, ka “Rigvir” sastāvā esošais ECHO-7 vīrusa daudzums neatbilst šo zāļu reģistrācijas dokumentācijā norādītajam minimālajam daudzumam. Arī iepriekš no neatkarīgas laboratorijas Lielbritānijā saņemtie rezultāti liecināja -- "Rigvir" vīruss, kam būtu jācīnās ar vēža šūnām, šķidrumā ir daudz mazākā apjomā, nekā apsolījis ražotājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti