Dienas ziņas

Tikai 44% iedzīvotāji savu veselību vērtē kā labu

Dienas ziņas

Valdība mīkstina Covid-19 ierobežojumus

Kāds ir atbalsts vides pieejamības uzlabošanā?

Pacēlāju izbūve cilvēkiem ar kustību traucējumiem maksā vairākus tūkstošus; cilvēki vāc ziedojumus vai neiet ārā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai atvieglotu iekļūšanu un izkļūšanu no mājas, cilvēkiem ar kustību traucējumiem bieži vien nākas šķirties no vairākiem tūkstošiem eiro. Pacēlāju izbūve var maksāt pat vairāk nekā 10 tūkstošus eiro. Dažreiz cilvēkiem palīdzīgu roku sniedz pašvaldības, taču reti kura apmaksā pacēlāja izbūvi pilnā apmērā. Tāpēc cilvēki bieži vien ir spiesti lūgt ziedojumus vai samierināties ar dzīvi mājās.

Pacēlāju izbūve cilvēkiem ar kustību traucējumiem maksā vairākus tūkstošus
00:00 / 05:07
Lejuplādēt

Oksanai uz rokām jānes lejā 27 kilogramus smagā meita

Latvijas Radio pie trijstāvu mājas Siguldā satiek Ruiku ģimeni. Parunāties iznāk gan Oksana, gan viņas vīrs Aldis, kurš uz pleca nes meitu Diānu. Viņai ir bērnu cerebrālā trieka, un pati Diāna pārvietoties nespēj.

"Ikdienā mums ar Diānu ir jāiet uz visādām nodarbībām, pie ārstiem. Diemžēl mūsu kāpņutelpā nav ne lifta, nekā. Mēs dzīvojam otrajā stāvā, un mums tas bērns jānes uz rokām lejā līdz mašīnai un augšā.

Viņa ir smaga. Diānai jau ir astoņi gadi un svars ir 27 kilogrami. Un ikdienā man pašai tas ir jādara. Protams, kad vīrs ir mājās, viņš palīdz," stāsta Oksana.

Pirms pāris mēnešiem ģimene sāka interesēties par pacēlāja izbūvi kāpņu telpā. Tas ikdienu krietni atvieglotu, taču – ir ļoti dārgi. Kopējās projekta un izbūves izmaksas ir 17 000 eiro. Oksana rāda, kā tas izskatīsies: "Te būs tā – pa šīm durvīm mēs iesim iekšā, te būs vieglāk ar ratiem iebraukt, jo te nav trepes. Te būs platformiņa zem trepēm un sliede. Un tā platformiņa nolaižas lejā, un tad pa to sliedi brauc augšā uz otro stāvu, uz durvīm, pa to sliedi mēs paceļam augšā tā, lai netraucē kaimiņiem."

Ģimene lūdza palīdzību pašvaldībā, taču līdz pat intervijas dienai nezināja, vai un kādu palīdzību varēs saņemt.

"Šobrīd ir jaunie saistošie noteikumi, kuri stāsies spēkā ar 1. janvāri, kur mēs noteicām, ka cilvēkiem ar 1. un 2. grupas invaliditāti, kuriem ir kustību traucējumi, noteicām konkrētu summu – 5000 eiro par katru stāvu, kur viņi var pretendēt un plānot šīs izmaksas. Mums likās svarīgi saistošajos noteikumos to noteikt, lai cilvēki var zināt un plānot savus izdevumus. Pirms tam mēs katru situāciju skatījāmies atsevišķi un sociālajā komitejā pieņēmām lēmumu par palīdzības veidu," skaidro Siguldas sociālā dienesta vadītāja Kristīne Freiberga.

Pašvaldībās dažādi atbalsti pacēlāju izbūvei

Tātad Ruiku ģimene no pašvaldības saņems 10 000 eiro, jo dzīvo otrajā stāvā. Atlikušo summu cer savākt caur ziedojumiem. Tā kā šāds atbalsts ir pašvaldības iniciatīva, tas daudzviet ir ļoti atšķirīgs – ir vietvaras, kuras naudu pacēlājiem nedod vispār, tātad tas cilvēkam jāierīko par savu naudu. Tā izmaksas bieži vien ir vairāk nekā 10 tūkstoši eiro. Tā kā to nespēj samaksāt, ļaudis nereti savu dzīvi pavada, iesprostoti mājās. Vienlaikus ir pašvaldības, kuras sniedz atbalstu pat 15 000 eiro apmērā, piemēram, Liepāja. Tomēr arī Liepājā ir savi noteikumi – atbalsta saņēmējam obligāti jādzīvo pirmajā stāvā. Gada laikā pašvaldība var palīdzēt aptuveni diviem cilvēkiem. Taču Rīgā atbalsts ir 5950 eiro. Un tāpat kā visur citur – to var saņemt tikai vienu reizi.

"Lielākā daļa pašvaldību piešķir tikai pusi no vajadzīgā finansējuma.

Un skaidrs, ka cilvēki, kuri nestrādā, kuriem ir noteikta pirmā invaliditātes grupa un saņem šo pensiju, nevar apmaksāt šādus pakalpojumus. Tas, manuprāt, ir negodīgi un nehumāni pateikt, ka pašvaldība piešķirs palīdzību pacēlāja izbūvei 5000 eiro, bet jums pašam ir jāsameklē 6000 eiro. Ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēks šo palīdzību nesaņems, tiks ietaupīti pašvaldības līdzekļi, un pašvaldība beigās pateiks – mums nav neviens gadījums, kuri grib, lai viņiem piešķir šos līdzekļus," stāsta "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta.

"Ziedot.lv" palīdzību pacēlāja uzstādīšanai lūdz vidēji pieci cilvēki gadā. Dimanta skaidro, ka valstī ir jābūt vienotai pieejai, kā pašvaldības šo atbalstu sniedz. Tikmēr Labklājības ministrijā par to, vai un cik lielu palīdzību ļaudīm ratiņkrēslos vietvarās sniedz, nav ne jausmas. Tomēr drīzumā informācija būšot, jo ministrija ir iecerējusi atvēlēt Eiropas atveseļošanas fonda naudu vides pielāgošanai.

"Nākošā gada pirmajā ceturksnī jau sāksies šī pasākuma īstenošana. Tiks izsludināta pieteikšanās projektiem, kur pašvaldības tiks aicinātas pieteikt savus projektus," skaidro ministrijas Sociālās iekļaušanas politikas departamenta eksperte Inese Vilcāne.

Plānots, ka palīdzību varēs saņemt 259 personas. No šī projekta katrs saņems pa 12 tūkstošiem eiro. Kopā šim pasākumam paredzēti 3,4 miljoni eiro. Tā kā līdzekļi ir ierobežoti, atbalstu saņemšot vien nodarbinātie – tātad nestrādājošiem cilvēkiem ar invaliditāti šī problēma nebūs atrisināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti