Pabriks par obligāto dienestu: Nelojāliem ieročus nedosim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Piedāvājot pakāpeniski ieviest Latvijā obligāto dienestu, tomēr būs paredzēta arī atlase, un Latvijai nelojālus cilvēkus armijā neņems, intervijā Latvijas Radio 4 raidījumam “Darbojošās personas” pauda aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”).

“Skatoties, kā noris karš Ukrainā, mēs saprotam – lai mums neviens neuzbruktu, lai mums neuzbruktu Krievija, tai jāredz, ka mēs esam gatavi aizstāvēt savu zemi no pirmās stundas,” ieceri par pakāpenisku valsts aizsardzības dienesta ieviešanu skaidroja ministrs.  

Obligātais valsts aizsardzības dienests no 2027. gada ļaus ievērojami palielināt militāri sagatavoto iedzīvotāju skaitu, norādīja ministrs. Piecu gadu laikā sagatavoto cilvēku skaits varētu pieaugt no 20 000 līdz pat 50 000.

“Ja mums būs šāds militārais spēks, nekāds negaidīts uzbrukums Latvijai nedraudēs, mēs varēsim dzīvot mierīgi,” pārliecināts ministrs.  

Jautāts, vai dienestā iesauks arī jauniešus, kuru automašīnas vēl nesen “rotāja” Krievijas armijas atbalsta simbols – Georga lentītes, politiķis pauda, ka gadījumā, ja Aizsardzības ministrijas ieceri par obligāto dienestu atbalstīs, pārejas posma pirmajā gadā  jauniešus aicinās dienēt ar individuālo pārrunu palīdzību, un arī pēc tam skatīsies, kas par cilvēku ir konkrētais kandidāts.  

“Tātad mēs nedosim ieročus cilvēkam, kurš var būt negatīvi noskaņots pret valsti, kurā viņš dzīvo. Es negribu komentēt, kurš kādās mašīnās braukāja apkārt piemineklim [Uzvaras parkā], taču, ja cilvēks nav lojāls, viņam nebūs vietas armijā,” uzsvēra ministrs.  

KONTEKSTS:

Aizsardzības ministrija no 2023. gada rosina Latvijā pakāpeniski 5 gadu laikā ieviest obligātu Valsts aizsardzības dienestu. No 2023. gada 1. janvāra pirmajā posmā dienestam varētu pieteikties brīvprātīgi. Plānots, ka pēc piecu gadu pārejas perioda dienests būs obligāts vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem. Dienestā iecerēts iesaukt arī ārvalstīs mītošos pilsoņus, un pie atbilstoša finansējuma piešķiršanas dienests varētu būt obligāts arī sievietēm.

Ministrijas piedāvājums paredz iespēju izvēlēties vienu no četriem dienesta veidiem: valsts aizsardzības dienests, Zemessardze (līgums uz 5 gadiem, 20 dienas gadā), vada komandiera kurss augstskolā, alternatīvais dienests.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti