Pabriks asi kritizē 37% stratēģisko degvielas rezervju glabāšanu ārpus Latvijas

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) asi kritizē Ekonomikas ministrijas pārraudzībā esošā Būvniecības valsts kontroles biroja lēmumu mazāk nekā 75% Latvijas naftas produktu drošības rezervju glabāt Latvijā.

Aizsardzības ministrijas paziņojumā medijiem norādīts, ka Pabriks rosinājis Latvijas teritorijā glabāt ne mazāk kā 75% Latvijas naftas produktu drošības rezervju. “Krīzes situācijā nozīmīgākais faktors līdztekus naftas produktu rezervju apjomam ir tieši piegādes laiks. Pašreizējā situācijā komersanti naftas produktu rezervju piegādi spēj veikt noteiktā laika periodā pēc pieprasījuma saņemšanas, tomēr, lai veiksmīgi pārvarētu krīzes situāciju, svarīgi ir piekļūt naftas produktu rezervēm nekavējoties,” skaidroja Pabriks.

Savukārt Būvniecības valsts kontroles birojs iepirkumā paredzējis mazāka apjoma glabāšanu Latvijā, proti, 63% no uzglabājamās degvielas. Tādējādi 37% no apjomu nākamgad tiks glabāti  ārvalstīs. Līgumi noslēgti ar astoņiem uzņēmumiem par kopumā 352 700 tonnu dīzeļdegvielas un benzīna uzglabāšanu.

“Šo iepirkumu apšaubāmu padara fakts, ka līgums atkārtoti noslēgts arī ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņam Genādijam Timčenko ilgus gadus piederējušo Šveices kompāniju “Gunvor SA”. Naftas produktiem ir būtiska nozīme ne tikai nacionālās ekonomikas funkcionēšanā, bet arī kritisko pakalpojumu nodrošināšanā, kā arī valsts drošības un aizsardzības sistēmas spēju uzturēšanā. Tādēļ uzskatu, ka

līgumu slēgšana ar kompānijām, kas iespējami ir cieši saistītas ar Kremli, nav pieļaujama,” norādīja Pabriks.

Aizsardzības ministrija uztur pozīciju, ka piegāžu drošības principa ievērošana ir izšķiroši svarīga un ir nepieciešams nodrošināt, ka pēc iespējas vairāk no valsts naftas rezervēm glabājas Latvijas valsts teritorijā – vismaz 75%.

KONTEKSTS: 

Kopš 2020. gada 1. janvāra BVKB pilda centrālās krājumu uzturēšanas struktūras funkcijas, organizējot iepirkumu drošības rezervju pakalpojumam valsts naftas produktu drošības rezervju izveidei, kā arī administrē šo pakalpojumu.

Šogad BVKB iepirkumu procedūru organizēja divās kārtās. Galvenie iepirkuma kritēriji bija saimnieciski izdevīgākais piedāvājums, nepārsniedzot kopējo līgumcenu. Tāpat pretendentu izvēlē tika ņemta vērā arī naftas produktu uzglabāšanas vieta – Latvijas teritorija vai citas ES dalībvalstis.

2021. gadā Latvijas stratēģiskās degvielas rezervju nodrošināšanai izraudzīti astoņi uzņēmumi. BVKB naftas produktu drošības rezervēm plāno īstenot ne vien apjoma, bet arī naftas produktu kvalitātes kontroli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt