Panorāma

Plāno pārtraukt Repatriācijas likuma darbību

Panorāma

Panorāma

Pabeidz Zolitūdes krimināllietas izskatīšanu apgabaltiesā

Pabeidz Zolitūdes traģēdijas krimināllietas izskatīšanu apgabaltiesā

Savu pēdējo vārdu Zolitūdes traģēdijas krimināllietas otrajā tiesu instancē otrdien, 10. janvārī, sacīja gandrīz visi apsūdzētie. Tas nozīmē, ka noslēgusies krimināllietas izskatīšana apgabaltiesā, un tiesa divu nedēļu laikā sola sagatavot savu lēmumu.

Noslēdzošā tiesas sēde šodien notika attālinātā režīmā. Pēdējo vārdu sacīja vairums apsūdzēto, un pirmais – Ivars Sergets. Viņš vienīgais pirmajā tiesu instancē atzīts par vainīgu. Sergeta runa ilga vairāk nekā 20 minūtes, un tās laikā viņš vērsa uzmanību uz citu iesaistīto, kas nav apsūdzēti, atbildību. Savā runā viņš pievērsās arī lielveikala apsarga atbildībai.

"Konkrētajā gadījumā, ja evakuācijas trauksmes gadījumā būtu veikta nekavējoša veikala darbinieku un apmeklētāju evakuācija, nebūtu arī bojāgājušo.

Uzskatu, ka evakuācijas neveikšana dotajā gadījumā ir tieša cēloņsakarība ar to, ka bojā gāja cilvēki," sacīja Sergets.

Vēl atsevišķa uzmanība Sergeta runā bija pievērsta SIA "Vikom Industry", kas izgatavoja jumta metāla kopnes, bet netika apsūdzēti. Par šiem apstākļiem Sergeta aizstāvis esot runājis visu tiesvedības gaitu.

"Tie, kas faktiski, viltojot dokumentus, bez sertifikātiem, viltojot parakstus nelikumīgi uzbūvēja konstrukcijas, kuras sabruka un kuras bija sabrukuma cēlonis, ka viņu atbildība vispār nav vērtēta, vispār nav izmeklēta. Tas arī ir pamatjautājums šeit un visu tiesvedības gaitu bija," norādīja Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

Tiesības teikt pēdējo vārdu izmantoja arī vairums citu apsūdzēto, kas pirmajā tiesu instancē tika attaisnoti. Piemēram, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis sacīja, ka, saskaņā ar iepriekš tiesā lemto – prokuroru savāktie pierādījumi ir nepietiekami. Pierādījumus apšaubīja arī būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš. Uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs lūdza iepriekš pieņemto spriedumu negrozīt. Neviens no apsūdzētajiem savu vainu neatzina.

"Godātā tiesa, pirmās instances tiesa pieņēma, manuprāt, pamatotu lēmumu par manis attaisnošanu. Un tagad jūsu rokās ir nodota vara lemt par manu turpmāko dzīvi, un, es ticu, ka jūsu spriedums būs taisnīgs. Un viss gods un visa slava par katru manas dzīves dienu Jēzum Kristum," sacīja apsūdzētā, pirmās instances tiesā attaisnotā Aija Meļņikova.

"Lai arī kā tas izskatītos no malas, arī mani šī traģēdija nav atstājusi vienaldzīgu, un šis process nav viegls. Nedz kā būvniecības nozares pārstāvim, nedz kā cilvēkam, bet diemžēl nav manos spēkos mainīt notikušo, lai arī kā to gribētos," klāstīja apsūdzētais, pirmās instances tiesā attaisnotais Jānis Balodis.

Kad visi, kas vēlējās, pabeidza sakāmo, tiesa atklāja, ka tā nolēmumu paziņos pēc divām nedēļām, – 24. janvārī.

Tikmēr Zolitūdes traģēdijas vietā šodien klusums. Cietušie cer, ka šis spriedums būs viņu ieskatā taisnīgāks.

"Diemžēl tā arī neviens no apsūdzētajiem nav atzinis savu vainu. Cietušie, protams, ļoti cer uz kādu gandarījumu tādā ziņā, ka būs objektīvs tiesas spriedums, ka tiks izvērtēti visi lietas apstākļi detalizēti, ka tiks atrastas tādas nianses, kas norādīs arī uz citu personu vainu šajā lietā, kas ir iesaistīti šajā procesā," teica cietušo advokāte Jevgēnija Tverjanoviča-Bore.

Savukārt prokurori Latvijas Televīzijai atbildēja, ka līdz sprieduma pasludināšanai, viņi komentārus par tiesvedības gaitu nesniegs.

Šogad novembrī apritēs desmit gadi, kopš pār cilvēku galvām Zolitūdē sagruva lielveikals "Maxima".

KONTEKSTS:

2013. gada 21. novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl vairāki desmiti tika ievainoti. 

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada decembrī. 2019. gada jūnijā prokurors pabeidza savu debašu runu, apsūdzētajiem lūdzot piemērot maksimālos sodus. Visi apsūdzētie noliedza savu vainu.

Šajā lietā Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa par vainīgu atzina būvinženieri Ivaru Sergetu un astoņus lietā apsūdzētos attaisnoja. Sergets un daļa cietušo spriedumu pārsūdzēja, kā arī apelācijas protestu iesnieguši prokurori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti