Kultūras ziņas

Vai e-formāts nosargās tradīciju?

Kultūras ziņas

«Svinēt sauli» – 12 000 dejotāju 6 minūtēs

Rīgas ainavā par vienu atjaunotu ēku vairāk

Pabeidz vēsturiskā Muitas nama atjaunošanu Daugavas krastmalā (precizēts)

Pieņemts ekspluatācijā vēsturiskais Muitas nams – viena no pirmajām 19. gs. celtajām administratīvajām ēkām Rīgā, Daugavas krastmalā - Krišjāņa Valdemāra 1a. Nams, kuru apdzīvo Iekšējās drošības birojs, ieguvis atjaunotu ārējo veidolu un jumta segumu, saglabājot kultūrvēsturiskās ēkas autentiskumu, informēja valsts AS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ).

Līdzteku fasādes atjaunošanai un lēzenā jumta nomaiņai tika ielikti jauni koka logi atbilstoši vēsturiskajam izskatam, vairāki logi restaurēti, remontētas un atjaunotas arī logailas, kā arī izgatavotas jaunas čuguna konsoles. Vienlaikus nojaukts lielais skurstenis visas ēkas augstumā, kas netika izmantots un neiederējās vēsturiskās ēkas kopskatā.

Precizēts

Informācijas sniedzējs precizē nama atjaunošanā ieguldīto summu.

Nama fasāžu un jumta seguma atjaunošanā tiek ieguldīti gandrīz 700 000 eiro, kas tika finansēti no VNĪ finanšu resursiem, ieguldījumus atgūstot ilgtermiņa nomas maksas veidā. Darbus veica SIA “Būvdarbu sistēmas”. Ieguldījumi ēkas atjaunošanā tiek finansēti no VNĪ resursiem, ieguldījumus atgūstot ilgtermiņa nomas maksas veidā.

"VNĪ mērķtiecīgi veic vēsturisko namu atjaunošanu Rīgā. Greznais neogotikas stilā 19.gs. būvētais nams Valdemāra ielā atguvis savu agrāko spozmi, novēršot nolietojuma pazīmes un uzlabojot kopskatu Daugavas labā krasta panorāmā. Līdz ar šī nama atjaunošanu sakārtots vēl viens nams Rīgā, samazinot VNĪ pārvaldībā esošo degradēto būvju skaitu. Lai saglabātu kultūrvēsturisko mantojumu, ēkas atjaunošanas gaitā konsultējāmies ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un veicām arhitektoniski māksliniecisko izpēti,” norādīja VNĪ valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

Neogotikas stila divstāvu mūra ēka ar uzsvērtu trīsstāvu centrālā rizalīta izbūvi ar torni celta 1875.-1887. gadā pēc arhitekta Nikolaja Trusova projekta kā administratīvā ēka - Muitas nams.

Tā ir kultūrvēsturiski vērtīga ēka, kas atrodas Rīgas pilsētas vēsturiskā centra teritorijā. Nams celts tūlīt pēc Citadeles nocietinājumu nojaukšanas līdz ar Daugavas krastmalas izbūvi, informēja VNĪ.

1958. gadā izstrādāts projekts ēkas pielāgošanai Ārzemju jūrnieku kluba vajadzībām, kas tur darbojās līdz 1980. gadu beigām. Pārbūvējot telpas tika paredzēta koncertzāle, deju, kino telpas, restorāna un biljarda zāle. 1981. gadā Vanšu tilta būvniecības laikā tika nojaukti vārti pret Valdemāra ielu, jo tilta konstrukcija tika novietota ļoti tuvu ēkas sānu fasādei.

Kopumā ēka ir saglabājusies savā sākotnējā apjomā ar izteiksmīgu fasāžu kompozīciju un greznu plastisku fasāžu apdari. Atrodoties līdzās Vanšu tiltam un Prezidenta pilij, ēka ir labi nolasāma Daugavas labā krasta panorāmā. Ēka šobrīd ir iznomāta Nodrošinājuma valsts aģentūrai un to lieto Iekšējās drošības birojs - iestāde, kuras uzdevums ir atklāt, novērst un izmeklēt Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu amatpersonu un darbinieku izdarītos noziedzīgos nodarījumus, tādējādi vairojot sabiedrības uzticību valsts pārvaldei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt