Pabeidz Šica disciplinārlietas izmeklēšanu; IeM sola vienotu informēšanas kartību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

„Ātra palīdzība” pabeigusi izmeklēt disciplinārlietu pret Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta priekšnieka vietnieku Mārtiņu Šicu par Zolitūdes traģēdijas bojāgājušo sarakstu nopludināšanu medijiem, taču pagaidām neatklāj rezultātus. Savukārt Iekšlietu ministrija sola rīkoties, lai katastrofu gadījumos tomēr iestādēm būtu skaidrs rīcības plāns par personas datu publiskošanu.

Pašlaik valstī nav noteiktas kārtības, kādā informācija par katastrofās bojāgājušajiem tiek paziņota sabiedrībai, tā pēc Zolitūdes traģēdijas konstatējis Tiesībsarga birojs, aicinot valdību nekavējoties novērst šo problēmu. Jautājums par to, kurš un kad tiesīgs publiskot ziņas par bojāgājušajiem, radīja daudz neskaidrību pērn novembrī notikušajā traģēdijā.  

Oficiālu 54 bojāgājušo sarakstu pēc Zolitūdes „Maxima” sabrukšanas publicēja vien 24.novembrī -  trīs dienas pēc notikušā. Sākotnēji pat izskanēja, ka sarakstu nepublicēs vispār, par ko gan Iekšlietu ministrija vēlāk atvainojās, taču kavēšanās ar bojāgājušo vārdu atklāšanu radīja lielu neapmierinātību sabiedrībā. Tam pievērsās arī Tiesībsarga birojs, aicinot valdību nekavējoties sakārtot sistēmu, kurš un kā paziņo sabiedrībā par katastrofās bojāgājušajiem.

„Ja mēs vērtējam situāciju traģēdijas laikā - dienesti viens uz otru skatījās un nezināja, ko darīt ar šo informāciju, kā to apkopot, publiskot vai nepubliskot, bija arī dažādu amatpersonu pretrunīgi paziņojumi…”  atgādināja tiesībsargs Juris Jansons.

Jansons uzskata, ka iestāžu darbā šai ziņā trūka koordinācijas, tāpēc ir neapmierināts ar valdības otrdien sniegto atbildi, kurā plaši aprakstīta likumos noteiktā datu aizsardzība, bet maz vietas veltīts trūkumu apzināšanai.

„Tā vietā, lai būtu pateikts un analizēts, kā būtu jārīkojas, kādam jābūt mehānismam, lai radiniekiem būtu skaidrība, kas noticis ar tuvajiem cilvēkiem - tas viss šeit neparādās. Tā visa ir birokrātiska atrakstīšanās, un man žēl, ka valdība tik neilgu laiku pēc Zolitūdes traģēdijas demonstrē klaju nihilismu,” pauda Jansons.

Juris Jansons "Pēcpusdienā" kritizē MK atbildi par datu publiskošanu katastrofu laikā
00:00 / 04:40
Lejuplādēt

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis gan mierina, ka darba grupa, kas pēc Zolitūdes traģēdijas strādā pie civilās aizsardzības sistēmas pilnveides, pievērsusies arī jautājumam par bojāgājušo datiem. Ministrs atzīst - problēma pastāv.

„Pēc „Maxima” traģēdijas mēs esam guvuši šādu mācību, kur bija problēmas tieši ar šo informēšanu, un, protams, šāda kārtība būs. [..] Bet tai ir jābūt kārtībai, jo nebūtu pieļaujams, ka katrs dienests kaut kā savādāk interpretē šo sensitīvo datu paziņošanu. Tāpēc šāds algoritms tiks izstrādāts. Nevaru pateikt, ka tas ir gatavs, bet tas būs, to man apliecināja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka vietnieks, un sanāksmē piedalījās arī policija,” sacīja Kozlovskis.

Kura institūcija tā būs un kādā veidā kuros gadījumos bojāgājušo datus publicēs, lems darba grupa. Ministrs atzīst - nedrīkstētu būt situācijas, kad šādas kārtības trūkuma dēļ tiek publiskotas nepārbaudītas ziņas. Tā tas bija ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta vadītāja vietnieka Mārtiņa Šica nopludināto sarakstu, kurā kāds no it kā bojāgājušajiem tomēr izrādījās dzīvs.

Dienesta pārstāve Ilze Bukša skaidro – „ātrā palīdzība” nav institūcija, kas var atpazīt un oficiāli identificēt bojāgājušos.

„Ja mūsu redzeslokā nonāk kāds bojā gājis cilvēks, mēs varam vadīties tikai pēc tā dokumenta, kas, iespējams, tiek atrasts viņa kabatā. Bet, kā to pierāda prakse, ne vienmēr dokumenti apliecina reālo cilvēku, kā tas bija arī Zolitūdes traģēdijā. Tātad mūsu rīcībā nekad nav un nevar būt oficiāla, precīza un pārbaudīta informācija par iespējamajiem bojāgājušajiem,” skaidro Bukša.

Pret Šicu ierosinātā dienesta izmeklēšana par bojāgājušo un arī cietušo datu nodošanu trešajām personām beidzot ir noslēgusies. Taču tās rezultātus pirms Šica informēšanas NMPD neatklāj. Pats Šics otrdien nav sazvanāms. Viņš iepriekš paudis viedokli, ka rīkojies pareizi, un norādījis tieši nesakārtoto likumdošanu, kā savlaicīgi informēt sabiedrību un kliedēt cilvēku neziņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti