Sadaļas Sadaļas

Paaugstinātu CO2 līmeni aprīlī konstatē 15% no pārbaudītajām tirdzniecības vietām

Paaugstināts oglekļa dioksīda (CO2) līmenis aprīlī konstatēts 15% pārbaudīto tirdzniecības vietu, informēja Būvniecības valsts kontroles birojā (BVKB).

BVKB no 30. marta līdz 9. aprīlim pārbaudīja 440 tirdzniecības vietās, kas atrodas dažādās Latvijas pilsētās un ir atšķirīgas pēc platības. Birojā norādīja, ka rezultāti ir labi. 

Kopumā šogad no februāra gaisa kvalitāte pārbaudīta 748 tirdzniecības vietās.

Slikta gaisa kvalitāte – ar CO2 līmeni virs 1000 daļām uz miljonu (ppm) – aprīlī konstatēta 65 tirdzniecības vietās jeb 15%, kas ir aptuveni tāpat kā 2021. gada februārī veiktajās pārbaudēs. 

Aprīlī apsekots par 132 ēkām vairāk, lielāku pārbaužu daļu veicot tirdzniecības vietās ārpus Rīgas. Apsekoti pārtikas, būvmateriālu, optikas, higiēnas un ziedu veikali, ēdināšanas vietas, aptiekas un degvielas uzpildes stacijas – tirgotavas ar platību no 33 līdz 21 507 kvadrātmetriem.

Nejaušas izlases kārtībā pārbaudītas astoņas ēkas, kurās CO2 rādītāji fiksēti arī februārī veiktajos mērījumos. Secināts, ka visās atkārtoti pārbaudītajās tirdzniecības vietās gaisa kvalitāte uzlabojusies.

Salīdzinot ar iepriekšējo periodu, aprīlī veiktajās pārbaudēs lielāka uzmanība pievērsta maziem veikaliem, kā arī tirdzniecības centriem, piemēram, pārtikas veikalu gaisa kvalitāte ir uzlabojusies par 7% salīdzinājumā ar iepriekšējā periodā veiktajām pārbaudēm pie līdzīga objektu skaita. 

Tomēr joprojām slikta gaisa kvalitāte biežāk konstatēta nelielās tirdzniecības vietās, kas mēdz būt saistīts ar to, ka netiek darbinātas mehāniskās ventilācijas iekārtas, skaidroja BVKB pārstāvji. Ņemot vērā siltāku laika apstākļu iestāšanos, daļa apsekoto tirdzniecības vietu tika vēdinātas, turot atvērtus logus vai durvis.

Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas atzinumiem slikta ventilācija var veicināt Covid-19 izplatību.

Par vienu no efektīvākajiem iekštelpu gaisa kvalitātes un tīrības pakāpes rādītājiem tiek uzskatīta CO2 jeb ogļskābās gāzes koncentrācija. Ja tā svārstās no 400 līdz 600 ppm, tas uzskatāms kā ļoti labs gaisa kvalitātes rādītājs, ja CO2 koncentrācija ir no 600 līdz 1000 ppm – vidējs, bet, ja oglekļa dioksīds pārsniedz 1000 ppm – zems gaisa kvalitātes rādītājs.

Mērījumus Ekonomikas ministrijas uzdevumā veica BVKB sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes Higiēnas un arodslimību laboratoriju un SIA "Ko tu elpo".

Mērījumi tirdzniecības vietās veikti, izmantojot "Testo 400", "Testo 440" un "Testo 480" mērinstrumentus, un tas darīts dažādos punktos, piemēram, pie ieejas, telpas vidū un tās dziļumā, par mērījumu rezultātu nosakot vidējo rādītāju.

BVKB joprojām aicina visus ēku īpašniekus, nomniekus un apsaimniekotājus pievērst uzmanību gaisa kvalitātei arī turpmāk, izmantojot gan dabiskās, gan mehāniskās vēdināšanas iespējas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt