Sadaļas Sadaļas

«Oribalt» noliktavā «iesprūdušo» Covid-19 vakcīnu izvadāšanai mēģina piesaistīt palīdzību

Covid-19 vakcīnu izvadātājs SIA “Oribalt” plānoja visas noliktavā palikušās vakcīnas nogādāt vakcinācijas kabinetiem tikai piektdien, bet Nacionālais veselības dienests turpina sarunas ar uzņēmumu un citām zāļu loģistikas kompānijām, lai panāktu vakcīnu izvadāšanu jau ceturtdien, medijus informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Āris Kasparāns.

Iepriekšējais pakalpojumu nodrošinātājs SIA “Vakcīna” līgumu pārtrauca, jo nespēja to pildīt tehnisku iemeslu dēļ. “Oribalt”, ar kuru šī gada 8. martā ir stājušies spēkā divi līgumi par noliktavas pakalpojumu un vakcīnu loģistikas pakalpojumu sniegšanu,  otrdien, 9. martā, vakarā saņēma no ražotājiem 21 600 vakcīnu. Saskaņā ar līgumu jau astoņu stundu laikā bija jāpiegādā vakcīnas vismaz 100 vakcinācijas kabinetiem Rīgā un Pierīgā, kā arī uz 50 vakcinācijas punktiem austrumu reģionā un 50 punktiem – rietumu reģionā.

Trešdienas vakarā no vakcinācijas vietām daudzviet Latvijā sāka skanēt trauksmes signāli, ka nav saņemtas solītās vakcīnas. Gaidītās vakcīnas nepienāca arī ģimenes ārstes Lindas Šīrones praksē Liepājā. Tādēļ ceturtdien plānoto vakcinēšanos nācās atlikt. Daktere brīdina – šāds juceklis mazina senioru vēlmi vakcinēties.

“Tas uztraukums par to, ka tevi rausta. Saka – būs vakcīna, bet nezinām kad. Tad piezvana un pasaka – būs vakcīna, nāc ceturtdien. Tas seniors jau ir emocionāli sasprindzis. Bet tad viņam vēl pasaka – nē, atvaino, rīt tomēr nebūs, zvanīsim kaut kad, kad varēs nākt. Tas ir baigais bardaks, es nezinu, kā mēs vēl turamies ar to visu,” sacīja ārste.

Uzņēmumam grūtības sagādājusi tieši vakcīnu komplektācija, lai tos izvadātu pa vakcinācijas kabinetiem, stāstīja Kasparāns.

Līdz ceturtdienas pusdienlaikam saņemtā informācija liecina, ka 9. martā vakcīnas piegādātas uz vienu vakcinācijas vietu, 10. martā – uz 37 vietām, 11. martā plānotas piegādes uz 236 vietām un 12. martā – uz 291 vietu.

Tas liecina, ka līguma nosacījumi nav izpildīti, atzina Kasparāns.  

Viņš informēja, ka NVD mēģina piesaistīt citus uzņēmumus, lai panāktu, ka visas noliktavā esošās vakcīnas izvadātu pa vakcinācijas kabinetiem jau ceturtdien. Šāda palīdzība gan piedāvāta jau trešdien, taču “mēs saskārāmies ar absolūtu neatsaucību”, atzina NVD vadītājs.

Kasparāns nenosauca konkrētus pakalpojumu sniedzējus, bet informēja, ka iepriekš iepirkuma procedūra jau paredzēja slēgt vispārējo vienošanos ar vairākiem uzņēmumiem, kuri pieteicās nodrošināt šo loģistikas pakalpojumu. Noliktavas pakalpojumus bija gatavi sniegt trīs  uzņēmumi, piegādes austrumu reģionā bija gatavi nodrošināt divi uzņēmumi, bet Rīgas reģionā un rietumu reģionā – tikai “Oribalt”.

Līdz ar to par noliktavu un austrumu reģionu NVD jau ir zināmi tālākie soļi, bet ar pārējo šobrīd ir “krīzes situācija”, ko dienests mēģina atrisināt, ir apzināti citi uzņēmumi, un, ja nepieciešams, varēs rīkot jaunu iepirkumu, stāstīja Kasparāns.  

Savukārt uzņēmumam “Oribalt” nosūtīts oficiālais pieprasījums sniegt paskaidrojumus par līguma izpildi, bet, ņemot vērā līdzšinējo sadarbību un komunikācijas trūkumu, NVD neredz iespēju turpināt sadarbību, atzina Kasparāns. Līguma pārtraukšanu vēl vērtē juristi.

Kopumā līgums par noliktavas pakalpojumu noslēgts par  60 800 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa, un par vakcīnu izvadāšanu katrā no trīs reģioniem ir noslēgts līgums par 300 000 eiro bez PVN, un abi līgumi spēkā līdz 2022. gada 30. septembrim.

“Oribalt Riga” skaidroja, ka vakcīnu piegāde nevienā brīdī nav pārtraukta, bet nenoliedza, ka tā notikusi lēnāk, nekā līgumā solīts.

Galvenais iemesls – sarunu procedūra notikusi lielā steigā, tādēļ “Oribalt” esot uzņēmies vairāk, nekā spējis izpildīt.

Galvenais sastrēgums veidojies noliktavā, komplektējot no ārzemēm saņemtās vakcīnas izsūtīšanai 560 saņēmējiem dažādās Latvijas vietās.

“Vakcīnas atnāca otrdien ap 11, šļirces saņēmām otrdienas pēcpusdienā. Preci sākām komplektēt tikai trešdienas rītā, bet ārsti jau trešdien gaidīja piegādi,” atzina “Oribalt” pārstāvis Ronalds Šlosbergs.

“Mēs darījām un darām, ko varam. Mēs nevienu negribam vainot. Mēs piedalījāmies šajā konkursā misijas vadīti, lai palīdzētu,” sacīja uzņēmuma pārstāvis.

Jautāts, kāpēc uzņēmums nevērsās pie Vakcinācijas biroja, lai meklētu risinājumu sastrēgumam, viņš vien noteica: “Nē nu tas, ka mums uzgāž 560 piegādes, tad katram ir skaidrs, ka mums būs sastrēgums. Mēs risinām, nevis gaidām no ārpuses palīdzību.”

Savukārt paziņojumā medijiem uzņēmums skaidroja, ka sarunu procedūra notika 5.martā, un rezultāts paziņots jau nākamajā darbadienā – 8.martā. Līgumu NVD un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) parakstīja tikai 9. marta pēcpusdienā.

Par plānotajām piegādēm no 9. marta iestādes informēja ārstus jau 5. martā – datumā, kad vēl notika iepirkuma procedūra, un nebija zināms, vai un kas konkursā uzvarēs, norāda uzņēmums.

Tāpat “Oribalt” skaidro, ka vakcīnu piegādes visā Latvijā ir apjomīgs loģistikas darbs, tāpēc “objektīvi prasītās piegādes ir iespējams paveikt tikai 11. un 12. martā”.

“Par to jau 9.martā sarunu procesā “Oribalt” informēja iesaistītās puses. Tādēļ apgalvojums, ka 9. un 10. martā nepilnīgi veiktā vakcīnu piegāde ir nolaidība, mūsuprāt, ir nepamatots. Jāņem vērā, ka šļirces (kuras bija nepieciešams sakomplektēt un piegādāt kopā ar vakcīnām) “Oribalt” saņēma tikai 9. marta pēcpusdienā, kā dēļ komplektēšanas un piegādes process objektīvi varēja sākties tikai 10. marta rītā,” teikts uzņēmuma paziņojumā.

“Oribalt” izsaka nožēlu par radušos situāciju un atvainojas iedzīvotājiem un ārstiem par pārdzīvoto. “Vienlaikus izsakām cerību, ka plānošanas darbs sadarbībā ar atbildīgajām iestādēm uzlabosies un konstatētās komunikācijas problēmas tiks novērstas,” pausts uzņēmuma paziņojumā.  

Uzņēmums pieņēmis papildu darbiniekus un ir apņēmības pilns visas atlikušās piegādes veikt ceturtdien un piektdien.

Ceturtdien valdībā, diskutējot par šo tēmu, premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) asi aizrādīja uz Veselības ministrijas nespēju atrisināt piegādes.

“Mums ir sistēma, un mēs te zīmējam visādas... Es atvainojos, bet es kļūstu arī dusmīgs. Mēs te baigās reklāmas naudas izdodam, bet nevaram 10 000 vakcīnas izvadāt. Mēs esam izsmiekls tādā veidā,” sašutumu pauda premjers.

Ministru prezidents pauda bažas, ka Latvijas privātais sektors ar šādu uzdevumu netiek galā. Tādēļ Kariņš aicina ministrus apsvērt iespēju vakcīnu izplatīšanā iesaistīt Nacionālos bruņotos spēkus.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija (VM) pārtrauks līgumsaistības ar vakcīnu piegādātāju SIA "Oribalt", tādēļ ka trešdien Covid-19 vakcīnas netika piegādātas vairākos Latvijas vakcinācijas kabinetos.

Gada otrajā ceturksnī Latvijā sagaidāms līdz 2 miljoniem vakcīnu, un jābūt gatavībai nodrošināt masveida vakcināciju – vairāk nekā 100 000 vakcināciju nedēļā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt