Organizatori vērtēs iespēju atjaunot izstādi «Maidana cilvēki»

Nedēļas nogalē netālu no valdības mājas Rīgas centrā pilnībā izpostītās izstādes «Maidana cilvēki» rīkotāji pirmdienas, 12.oktobra, laikā plāno izlemt, vai izlikt ekspozīcijas otru komplektu, kas ir organizatoru rīcībā.

Kamēr Ārlietu ministrija stingri nosoda pret "Maidana cilvēkiem" vērsto vandalismu un Valsts policija par notikušo sākusi kriminālprocesu, drošības iestādes un izstādes rīkotāji viens otru vaino atbildībā par kārtības nenodrošināšanu. Rīgas pašvaldība, kas jau paudusi nepatiku pret izstādi, pret rīkotājiem sākusi administratīvo lietvedību.

Izstāde "Maidana cilvēki", kurā Brīvības bulvāra liepu alejā iepretim Ministru kabineta ēkai bija izlikti daži desmiti plakātu ar notikumiem pirms teju diviem gadiem Ukrainas galvaspilsētā, plānoto trīs nedēļu vietā tur bija vērojama tikai nepilnu nedēļu. Naktī uz svētdienu tā pilnībā izpostīta. Izstādes organizators Sergejs Aleksejevs teic, ka jau pēc pirmā uzbrukuma pirmajā dienā sagaidījis aktīvāku drošības dienestu iesaistīšanos.

"Rīga ir Eiropas galvaspilsēta. Mēs paļāvāmies, ka pilsētas pašvaldība un policija ir spējīgas nodrošināt kārtību. Speciāla apsardze nemaz nebija plānota. Es pats no turienes aizbraucu 46 minūtes pirms uzbrukuma, tādam laikam jau tika sekots, lai izstādē neviena nebūtu. Es uzskatu, ka Rīgas pašvaldībai sava pozīcija bija jāmaina jau pēc pirmā uzbrukuma. Paļāvāmies, ka Rīgas mērs Ušakovs jau 5. oktobrī pēc pirmā uzbrukuma ieradīsies pie rīkotājiem, paspiedīs roku un apsolīs, ka Eiropas galvaspilsētā būs kārtība un vairāk uzbrukumu nebūs. Tā vietā saņemam Pašvaldības policijas pārmetumus, ka mums pašiem bija jāapsargā. Bet es tur nestaigāšu ar ieročiem!

Tagad sanāk, ka desmit ksenofobu galvaspilsētai diktē, ko skatīties, kādas grāmatas lasīt un ko runāt. Tas viss jau reiz ir bijis," stāsta Aleksejevs.

Tikmēr par notikušo kriminālprocesu sākusī Valsts policija meklē postījumu aculieciniekus un līdzīgi kā Rīgas pašvaldības policija apgalvo - organizatori paši pieļāvuši pārkāpumu, jo nav nodrošinājuši objekta apsardzi. Rīgas policija par to pat sākusi administratīvā pārkāpuma lietvedību, un rīkotājiem draud sods.

Tāda Rīgas domes rīcība un vadības līdzšinējie publiskie apgalvojumi drīzāk liecinājuši, ka tiek meklēti iegansti izstādes slēgšanai. Pašvaldības izpilddirektors Juris Radzevičs ("Gods kalpot Rīgai") noliedz, ka tādēļ tik politiski jūtīgā pasākumā pašā Rīgas centrā apzināti bijis maz kārtības sargu.

"Rīgas pašvaldībai nav tikai šis pasākums vien. Centrā visu laiku patrulē gan pašvaldības, gan Valsts policija. Tādēļ es nevarētu piekrist jūsu apgalvojumam, ka netiek uzraudzīta kārtība. Tajā pašā laikā šī izstāde tiek pārcelta projām no Ministru kabineta, kur tomēr ir video novērošana un Valsts policijas postenis, uz vietu, kur nekas tāds nenotiek. Varbūt, lai pievērstu uzmanību, netiek organizēta apsardze, lai provocētu situāciju? Ļoti grūti ir atbalstīt vienu pasākumu, ja pats autors ir pateicis ko tādu, kas īsti Eiropas cilvēktiesību nostājai neatbilst," teica Radzevičs.

Jau ziņots, ka izstādes rīkotāji norobežojušies no attēlu autora Igora Meļņikova it kā paustā aicinājuma "aizsūtīt 300 000 krievvalodīgo lopu vagonos atpakaļ uz Krieviju.

Rīgas vadība arī apgalvo, ka Ukrainas vēstniecībā un mūsu Ārlietu ministrijā nav sadzirdējusi atbalstu šai izstādei, tāpēc Rīga tām prasīšot paust savu nostāju.

Tomēr Ukrainas vēstniecība jau paudusi sašutumu par izstādes izpostīšanu. Tā saucamās «krievu pasaules» mēģinājumi mākslīgi politizēt šo izstādi ir viņu bailes pat no vārda «Maidans»,» teikts vēstniecības paziņojumā.

Arī Ārlietu ministrijas pārstāvis Raimonds Jansons vēlreiz pauž atbalstu «Maidana cilvēkiem».

"Sabiedrībai Latvijā ir jāsniedz iespējami plašs ieskats par notikumiem, kas risinājās 2014.gadā Ukrainas galvaspilsētā. Vienlaikus, protams, nosodām huligānisma un vandālisma aktus pret izstādi, aicinām tiesībsargājošās iestādes iespējami  ātri reaģēt, lai vainīgās personas tiktu aizturētas un sauktas pie atbildības likumā noteiktajā kārtībā," sacīja Jansons.

Izstādes rīkotājs Sergejs Aleksejevs lēmumu par izstādes otra komplekta izlikšanu sola pieņemt pirmdien pēc sarunām Rīgas domē, lai gan par "Maidana cilvēku" atjaunošanu ir skeptisks un sola izstādi pārvietot uz kādu citu Eiropas galvaspilsētu.

Pirmdienas pēcpusdienā pie Rīgas domes plānotā akcija, kurā pieci cilvēki prasīšot slēgt izstādi, pārcelta uz vietu pie Ārlietu ministrijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt