Panorāma

Saeima iestieg populistisku priekšlikumu gūzmā

Panorāma

Ārstu piemaksas «iesprūdušas» valdībā

Cer nosargāt Marsa parku

Organizatori: Protestā «Marsa» parka aizstāvībai piedalījušies vairāk nekā 400 cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Protestā, lai nepieļautu Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas būvēšanu bijušā velotreka "Marss" teritorijā un tur esošo 44 koku nociršanu, piedalījušies ap 370 pieteiktie dalībnieki. Bet vienas no pasākuma organizatorēm - Selīnas Vancānes, kura kandidēs gaidāmajās Rīgas domes vēlēšanās no "Attīstībai/Par!" un "Progresīvie" kopējā saraksta - aplēses rāda, ka vēl aptuveni ceturtā daļa dalībnieku bija tādi, kas ieradušies bez pieteikšanās. Tikmēr protestētāji, kuri ieradušies no dažādām Rīgas apkaimēm, Latvijas Radio skaidroja – protestē, jo pilsētā svarīgi saglabāt zaļās zonas, un cīņu viņi negrasās pārtraukt, līdz tiks iedarbināti zāģi.

Šoreiz bez saukļiem, klusumā un ievērojot distanci, protestētāji bija izvietojušies visā garumā no Brīvības pieminekļa līdz pat bijušajam velotrekam "Marss".

Oficiāli bija pieteikti 16 piketi.

“Ir iznākuši ārā kaimiņi, apkaimes iedzīvotāji, ļoti daudz, kas nav pieteikušies, ir iznākuši ārā un mēs, protams, nevaram viņiem liegt stāvēt neorganizētā veidā, arī paust savu viedokli un atbalstu,” stāstīja Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna.

Vancāne uzskata, ka protesta mērķis ir sasniegts: "Tas koks – vai viņš ir Teikā, Juglā vai Imantā – tas faktiski ir visas sabiedrības labums. Tas, ka ir zaļās zonas, tas rada atmosfēru visai pilsētai. Tā vairs nav tikai manas apkaimes problēma vai kādas citas apkaimes problēma. Mēs tagad redzam, kas notiek – Brasā plāno cirst kokus, Anniņmuiža nāk klajā ar savu iniciatīvu saglabāt savu teritoriju, paglābt to no apbūves. Tas notiek visur, un tas būs jārespektē. Vairs nevarēs rīkoties, kā līdz šim. Ir jāmaina pieeja pilsētplānošanā, apzinot apkaimes iedzīvotāju prasības un vajadzības un tās iekļaujot plānos, nevis cīnoties nepārtraukti pret, aiz slepenības."

Protestētāji izrādīt savu nostāju bija sabraukuši no dažādām Rīgas apkaimēm un Latvijas Radio skaidroja – ir svarīgi rūpēties ne tikai par savas apkaimes zaļo zonu saglabāšanu, bet par Rīgu kopumā.

“Es ceru, ka varbūt vēl ir kāda maza iespēja, bet vairāk šis ir par nākotni un attieksmi. Izveidot kaut ko jaunu ir daudz grūtāk nekā saglabāt to, kas ir,” atzina piketa dalībniece Anna.

“Atnācu tādēļ, ka kādreiz jaunībā atrados treka tribīnēs un skatījos, kā brauc man brālēns. Man sirds sāp,” stāstīja piketa dalībniece Māra.

“Mans vectēvs Ēvalds Vilsons bija viens un galvenais “Marsa” dibinātājs. Un ar kādām siltām atmiņām viņš stāstīja, rakstīja vēstulēs par sporta kompleksu “Marss”. Tur bija lapene un tās liepas, un tās liepas tur vēl joprojām ir, un īpaši žēl ir tos kokus,” stāstīja piketa dalībnieks Mārtiņš.

Citi tikmēr norādīja, ka ir gatavi cīnīties līdz pēdējai iespējai.

"Es agrāk dzīvoju Teikā un zinu, ka tajā rajonā parku īsti nav, nav kur pastaigāt ar bērniem, nav, kur paelpot, un nav, kur iziet ārā," norādīja kāds protesta dalībnieks.

Cilvēki uzsvēra, ka ierīkot parku teritorijā būtu viegli un tas būtu ieguvums nākamajām simtgadēm. Ja nav iespējams VDD ēku celt citur, tad, pēc aktīvistu domām, iespējams, ir jābūt gan ēkai, gan publiskajai ārtelpai kopā.

Vieta, kur pasēdēt uz soliņa, pastaigāties ar suni, bērnu ratiņiem vai tāpat vienatnē – katram no sanākušajiem ir sava vīzija par to, ko iesāktu, ja būtu vieta, kur brīvības ielas kņadu noslāpētu koki.

“Man tur vienkārši minūte jāiet, un būtu forši, ja tur varētu daudz ko darīt, varētu futbola laukumu. Braukāt ar riteni, spēlēt basketbolu, futbolu,” stāstīja 4. klases skolēni, piketa dalībnieki Ēriks un Roberts.

“Reāli pietiktu sākumā noņemt sētu, uztaisīt pāris talkas un cilvēki paši sāktu šo telpu iemīlēt un apdzīvot,” uzskata piketa dalībniece Alija.

 “Man liekas, nevar būt nekas stulbāks, kā uztaisīt šajā vietā administratīvu ēku. Tādēļ te ir vieta parkam!” uzsvēra Andris.

Aktīvisti, kā paredzēts, ap plkst.10 izklīda, tomēr Latvijas Radio novēroja, ka pāris pretējos uzskatos esoši iedzīvotāji atsevišķos Brīvības ielas posmos kūpināja auto riepas, bet citi luksofora sarkano signālu izmantoja, lai caur atvērtu automašīnas logu protestētājiem paustu savus atšķirīgos uzskatus.

Protesti “Marsa parka” likteni nemainīs

Vairāki no piketētājiem pauda cerību, ka Valsts drošības dienesta ēkas būvniecību bijušajā velotreka “Marss” teritorijā tomēr pēdējā brīdī varētu apturēt kāda no augstākajām valsts amatpersonām

Premjers Krišjānis Kariņš gan Latvijas Televīzijai noraidīja šādu iespējamību.

“Es respektēju cilvēku tiesības paust savu viedokli, vienalga kāds tas viedoklis ir, tā ir daļa no demokrātiskas valsts darbības. Kas attiecas par konkrēto lēmumu, Saeima izskatīja šo jautājumu un lēma, ka, izskatot visu, šis ir tas pareizākais risinājums,” norādīja Kariņš.

Un tas nozīmē, ka pēc teritorijas pielāgošanas būvlaukuma prasībām celtniecības darbi sāksies. Kad ēka būs gatava, Drošības dienests neatklāj, bet, visticamāk, līdz pabeigšanai būs jāgaida vairāki gadi.

KONTEKSTS:

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta VDD vajadzībām. Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem - Jaunā konservatīvā partija - vēlētos atsevišķu Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti