Panorāma

Turpinās diskusijas par izmaiņām sistēmā

Panorāma

Eiropas un Baltijas vienotība Eiropas dienā

Mentoru nodrošināšana bēgļiem joprojām neskaidra

Organizāciju konflikta dēļ mentoru nodrošināšana bēgļiem joprojām neskaidra

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Joprojām nav skaidrs, kas turpmāk nodrošinās mentorus un sociālos darbiniekus, kas palīdzētu bēgļiem un patvēruma meklētājiem. Pēc tam, kad ar līdzšinējo pakalpojuma nodrošinātāju – organizāciju “Patvērums “Drošās Mājas”” līgums no Sabiedrības integrācijas fonda puses lauzts, turpinās strīdi par to, kas īsti notika un kam būtu jānotiek turpmāk. Diskusijas par to atkal nonākušas arī parlamenta darba kārtībā.

Problēmai ar mentoru un sociālo darbinieku pakalpojumu nodrošināšanu bēgļiem un patvēruma meklētājiem Saeimā pievērsās jau otro nedēļu pēc kārtas. Tomēr atbildīgajā komisijas sēdē līdz kopsaucējam joprojām neizdevās nonākt

Sabiedrības integrācijas fonda vadītāja joprojām uzstāja, ka līdzšinējais pakalpojuma sniedzējs ar kuru līgums lauzts – organizācija “Patvērums “Drošās mājās””, to neveica pietiekamā kvalitātē.

Tikmēr cilvēki, kuriem būtu bijis jāpalīdz integrēties Latvijā, aizbraukuši. “Bet mums ir jābūt pierādījumiem, kāpēc cilvēki nav palikuši Latvijā, [pierādījumiem], ka mentori un sociālie darbinieki ir ļoti intensīvi strādājuši, [pierādījumiem], kādā veidā viņi [bēgļi un patvēruma meklētāji] ir iekļauti Latvijas sabiedrībā, bet šis plāns nav strādājis,” uzskaita Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāta direktore Aija Bauere.

Tikmēr otra puse uzsver – nav skaidrs, kā kvalitāte vērtēta, jo kritēriju nemaz nav.

“Ir aizrādījumi par kuriem varētu izrunāt arī uz vietas, kas, mūsuprāt, ir nebūtiski attiecībā uz sociālās rehabilitācijas plānu. Tad arī no mūsu puses nebūtu šo pārpratumu,” saka – organizācija “Patvērums “Drošās mājās”” vadītāja Sandra Zalcmane.

Tagad līdzšinējo divu sociālo darbinieku un desmit mentoru vietā, pagaidu režīmā strādā viens sociālais darbinieks un viens mentors. Bēgļu centrā “Mucenieki” norāda, ka šobrīd tajā cilvēku nav daudz, tāpēc galā tiek. Tomēr parlamenta komisijā vienprātīgi izskanēja viedoklis, ka ilgstoši šāda nenoteikta situācija nevar turpināties. Taču vienprātības nebija – kā to risināt.

“Es domāju, ka tādas fundamentālas lietas Sabiedrības integrācijas fonda likumā mēs līdz šīs Saeimas laikā nerisināsim, jo mēs jau dzirdējām, ka deputātiem ir kardināli atšķirīgi viedokļi. Vieni uzskata, ka SIF ir jābūt kā izpildītājam, es, piemēram, uzskatu, ka viņam jābūt spēcīgam administratoram,” norādīja Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība).

Līdz ar to šobrīd  Saeimas deputāti vienīgi aicinās Ministru prezidentu Māri Kučinski (Zaļo un Zemnieku savienība), kura pārraudzībā ir Sabiedrības integrācijas fonds, meklēt mehānismu līdzīgu strīdu risināšanai.

 Tikmēr sabiedriskās politikas centra “Providus” vadošā pētniece migrācijas un integrācijas jomā Agnese Lāce atzina, ka radusies situācija ir tikai vēl viens pierādījums, tam, ka pārmaiņas tomēr vajag nopietnākas.

“Pakalpojumu sniegšana notiek no projekta uz projektu, kas nozīmē, ka ne vienmēr ir skaidrs, kur saņemtu, piemēram, latviešu valoda kursus vai integrācijas kursus. Tas rada sarežģījumus visvairāk tieši mērķa grupai,” pauž Lāce.

Tāpēc līdzīgi kā citās valstīs, vajadzētu domāt, kā palīdzību bēgļiem un patvēruma meklētājiem varētu nodrošināt pastāvīgs pakalpojumu sniedzējs, nevis no konkursa līdz konkursam, kas nedod garantiju ne par nākamā uzvarētāja labāku kvalitāti, ne izmanto iepriekš uzkrāto pieredzi. 

KONTEKSTS:

Aprīļa beigās LTV raidījus "De facto" vēstīja, ka Latvijā teju apstājusies mentoru programma, kuras mērķis bija palīdzēt patvēruma meklētājiem un bēgļiem integrēties Latvijas sabiedrībā. Divu organizāciju konflikta dēļ programma apturēta - SIF, kas atbild par naudas sadalījumu bēgļu integrācijai, aprīlī lauzis līgumu ar organizāciju “Patvērums “Drošā māja””.

2016.gada pašā nogalē biedrība “Patvērums “Drošā māja”” uzvarēja SIF rīkotājā konkursā un pusotru gadu nodrošināja bēgļiem sociālos darbiniekus un mentorus. Profesionāļu darbu apmaksā no Eiropas struktūrfondiem, tiesa, neliela finansējuma daļa nāk arī no budžeta. Par naudas tērēšanu ir atbildīgs SIF. Kopumā šajā laikā “Drošajai mājai” samaksāt aptuveni 170 000 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti