Opozīcija iesniedz pieprasījumu premjeram par VDK izpētes komisijas darbu

Opozīcijas deputāti no Latvijas Reģionu apvienības un partijas „No sirds Latvijai” sagatavojuši pieprasījumu, kurā premjerministru Māri Kučinski (Zaļo un Zemnieku savienība) aicina atbildēt uz vairākiem jautājumiem saistībā ar Valsts drošības komitejas (VDK) zinātniskās izpētes komisijas darbības rezultātā.

Komisija tika izveidota 2014. gadā, un līdz nākamā gada maija beigām tai jāsagatavo gala pārskats par izpētes rezultātiem, taču tai vēl arvien nav nodrošināta pilnīga pieeja Satversmes aizsardzības biroja rīcībā esošajiem kādreizējās Valsts drošības komitejas dokumentiem.

Gunārs Kūtris: Par pieprasījumu par VDK komisijas darbu
00:00 / 01:07
Lejuplādēt
Pēdējās nedēļas laikā vairākkārt izskanējuši aicinājumi publiskot tā dēvēto čekas maisu saturu, taču valsts augstāko amatpersonu reakcija uz šiem aicinājumiem līdz šim bijusi atturīga.

Pieprasījumā valdības vadītājam opozīcijas deputāti prasa sniegt atbildes uz jautājumu, kā izlietoti valsts budžeta līdzekļi – kopumā pusmiljons eiro, kas aizvadītajā un šajā gadā piešķirti VDK zinātniskās izpētes komisijas darbības nodrošināšanai, kā arī vairākiem citiem jautājumiem.

Pamatojot pieprasījumu, „No sirds Latvijai” deputāts Gunārs Kūtris norādīja, ka “šobrīd tikai publiskajā vidē dzirdam pretrunīgus teicienus par to, kas notiek”.

“Un ir trīs pamatjautājumi. Pirmkārt, Valsts drošības komitejas dokumentu zinātniskā izpēte tika uzticēta konkrētai vēsturnieku komisijai, iepazīšanās ar šiem materiāliem ir ierobežota, dokumenti izpētē netiek nodrošināta. Otrkārt, dokumenti pēc izpētes būšot pieejami visiem publiski Ministru kabineta noteiktā apjomā un kārtībā, un Ministru kabinets zinās, kāda būs šī kārtība un cik ilgu tas laiku prasīs, lai atkal šos dokumentus anonimizētu, kā pētījums būs publiski pieejams un vai dokumentus vispār atkal nenslepenos kaut kādā citā veidā. Treškārt, likums paredz, ka komisijas darbu pabeigs līdz 2018.gada 31.maijā. Aplūkojot nākamā gada budžetu, šai apakšprogrammai nauda nav paredzēta,” norādīja Kūtris.  

 Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) trešdien, 15. novembrī, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pauda, ka VDK dokumenti jāpublisko tā, lai ir skaidri saprotama katra tajos minētā loma. “Tie, kas deva pavēles – kompartijas darbinieki, tie, kas pavēles pildīja – VDK darbinieki, operatīvie darbinieki, un tikai pēdējais posms ir aģenti, kurus vervēja, kurus piespieda, kuri paši pieteicās – situācijas ir dažādas,” komentēja Mūrniece.

Tikmēr pētnieku komisijas vadītājs Kārlis Kangeris uzsver, ka pētniekiem nav iespējas brīvi rīkoties ar datiem.

Jau ziņots, ka Saeima 2014. gada maijā nolēma, ka "čekas maisi" publiski būs pieejami pēc to zinātniskās izpētes. Līdz ar to Saeima un valdība deva uzdevumu zinātniski izpētīt, kā darbojās bijušās Padomju Savienības VDK. Tiesa, ar šī uzdevuma izpildi gājis kā pa celmainu ceļu, tostarp pētniekiem nav izdevies piekļūt pie SAB telpās esošās datubāzes.

SAB telpās glabājas VDK datubāze “Delta”, kur atrodas aģentu ziņojumi un uzskaites kartītes. Šī datubāze pašlaik tiek digitalizēta. No datubāzes jaunās versijas, kas būs pieejama zinātniekiem, dzēš ārā svarīgu informāciju, iepriekš vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

VDK zinātniskās izpētes komisija šīs nedēļas sākumā vērsās pie Valsts prezidenta ar lūgumu rosināt atcelt īpašo VDK likumu, lai "čekas maisus" nodotu atklātībai. Ar līdzīgu aicinājumu šonedēļ nāca klajā režisors Viesturs Kairišs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti