Panorāma

Aizdomās par futbola aģenta noslepkavošanu policija meklē divus vīriešus

Panorāma

Būs Eiropas aģentūra cīņai pret naudas atmazgāšanu

Saeimā diskutēs par obligātu vakcināciju pret Covid-19

Opozīcija cer nobremzēt obligātu vakcināciju pret Covid-19; NA vēl spriedīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saeimā ir nonācis likumprojekts, kas paredz obligāto vakcināciju pret Covid-19 atsevišķām profesijām. Pašlaik deputātiem ir krasi atšķirīgi viedokļi par šādu risinājumu, bet diskusijas parlamentā par šo likumu varētu sākties 4. augustā.

Jau augusta sākumā Saeima varētu sākt skatīt jautājumu par obligātu vakcināciju pret Covid-19. Taču vienprātības politiķu vidū par šo jautājumu nav. Opozīcija pret obligāto vakcināciju stingri iebilst, pieļaujot iespēju panākt šī jautājuma nodošanu tautas nobalsošanai.

Likumprojekts paredz vairākas būtiskas izmaiņas. Tajā noteikts, ka veselības aprūpes, ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās un izglītības jomā strādājošajiem obligāti jābūt Covid-19 sertifikātam. Tāpat plānots noteikt, ka darba devējam no oktobra būs tiesības atlaist darbiniekus, kas nebūs ieguvuši Covid-19 drošības sertifikātu.

Opozīcija cer bremzēt izmaiņas

Opozīcijas deputāti šādām izmaiņām nepiekrīt. Un, ja tie tiks pieņemti Saeimā, sola vērsties pie Valsts prezidenta.

“Mēs organizēsim parakstu vākšanu, lai būtu konstitucionālais vairākums – vismaz viena trešdaļa deputātu parakstījušies zem vēstules prezidentam apturēt uz diviem mēnešiem šī likuma izsludināšanu, un lai Centrālā vēlēšanu komisija organizē parakstu vākšanu par referenduma norisi,” pastāstīja Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Arī “Saskaņa” neatbalsta šādas izmaiņas un sola rīkoties, ja Saeimas vairākums atbalstīs prasību par obligātu vakcināciju.

“Ja balsošanas mašīna ies pāri visam, mūsu saprātīgiem priekšlikumiem, pēdējais solis būs tas, ka lūgsim sabiedrību izteikties par šo likumprojektu, un, jā, varbūt būs referendums,” sacīja “Saskaņu” pārstāvošais deputāts Andrejs Klementjevs.

Līdzīgu viedokli pauda arī opozīcijā esošās “KPV LV” Saeimas frakcijas vadītājs Māris Možvillo: “Mēs esam kategoriski pret jebkādu piespiedu vakcināciju, jebkādu. Tam ir jābūt brīvprātības principam. Mēs mēģināsim ar visam parlamentārajām metodēm obligāto vakcināciju apturēt.”

Koalīcijā NA nesteidz atbalstīt

Pagaidām jautājumi par obligātu vakcināciju ir arī vienai no koalīcijas partijām – Nacionālajai apvienībai.

Šai frakcijai likumprojekts raisa daudz jautājumus, kas vēl esot jāapspriež. “Mums būs vēl diskusija frakcijā. Ceru, ka līdz tam laikam izdosies iegūt atbildes no ministriju puses, kā tad viņi redz rīcības scenāriju “B” attiecībā uz tām profesijām, kur objektīvi var izveidoties darbinieku trūkums, ja viņi nebūs vakcinējušies,” sacīja parlamentārietis Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).

Tikmēr pārējie koalīcijas partneri par likumprojektu izsakās atbalstoši, norādot, ka diskusijas turpināsies parlamenta komisijās.

“Kā valdības koalīcijas un veselības ministra partija mēs likumu izskatīsim, atbalstīsim un iesaistīsimies diskusijās,” sacīja Saeimas deputāte Inese Voika (“Attīstībai/Par!”).

“Likumprojektam nonākot Saeimā, mūsu frakcija atbalstīs tā nodošanu komisijām. Un tad jau komisijām rūpīgi jāstrādā ar šo likumprojektu,” sacīja “Jaunās Vienotības” Saeimas frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis.

Arī Jaunā konservatīvā partija (JKP) plāno atbalstīt šī likumprojekta nodošanu komisijām. Taču uzsver, ka būtiskas būs diskusijas par priekšlikumiem.

JKP pārstāvošais deputāts Krišjānis Feldmans pieļauj iespēju rosināt diskusiju par obligātu deputātu vakcināciju.

“Vajadzības gadījumā es būtu gatavs pat runāt par deputātu obligātu vakcināciju.

Noteikti būs cilvēki, kas man iebildīs un teiks, ka deputātam nevarēs liegt iet uz darbu. Bet es domāju, ka deputātiem vispār būtu jārāda priekšzīme,” sacīja Feldmans.

Diskusijas par šo likumprojektu solās būs karstas, un parlaments sāks tā apspriešanu jau pēc dažām nedēļām.

KONTEKSTS:

Latvijā pieaugot Covid-19 lipīgāka delta varianta izplatībai, valdība atbalstīja obligātu vakcinācijas pret Covid-19 prasību ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra. Savukārt citās nozarēs, ja darbinieks strādā saskarsmē ar klientiem vai ir nozīmīgs uzņēmuma darbībai, darba devējiem būs tiesības pēc 1. oktobra atlaist nepotētos darbiniekus. Saeima par likumprojektu lems kādā no nākamajām ārkārtas sēdēm augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti