Panorāma

Kabeļoperators atslēdz PBK Lietuvā

Panorāma

Koalīcija vienojas par uzturēšanās atļaujām

Latvijas Tautas frontes dibināšanas kongresam -- 25

Operators: LTF dibināšanas brīdī bija sirreāla sajūta

Gaisā virmoja sirreāla sajūta, jo negribējās ticēt, ka tiešām tiek runāts par brīvu Latviju. Tieši pirms 25 gadiem nodibināja Tautas fronti, kas uzņēmās līdera lomu cīņā par Latvijas neatkarības atgūšanu. Vēsturiskā kongresa dokumenti - rezolūcija un runu tekstu oriģināli - glabājas Tautas frontes muzejā un Valsts arhīvā. Ir daudz drukāto dokumentu, taču pavisam maz vizuālo liecību par to, kā tas notika. Daudzi video kadri no Tautas frontes dibināšanas kongresa un citiem Atmodas notikumiem ir kļuvuši par retumu un lielākoties pieder privātpersonām.

Gunārs Bandēns ir lepns, jo bijis klāt brīžos, kuri izrādījušies valstij un tautai izšķiroši. Viņa personīgajā arhīvā ir simtiem stundu paša filmētu video par visdažādākajiem notikumiem. Arī Tautas Frontes dibināšanas kongress 1988. gada 7. - 8. oktobrī. Gunārs pilnībā iemūžinājis abas kongresa dienas, visus runātājus un to, kas notika zālē, kur bija sapulcējušies vairāk nekā tūkstots delegātu. „Gaisotne bija pacilājoša, Ēvalds Valters. Viņa klasiskā runa, kas paliks hrestomātijā uz mūžu (..) tur bija daudz pērles. Man viņas visas ir!" norāda Bandēns un piebilst: „Tas bija tāds impulss, ka es to nevarēju nedarīt. Misijas apziņas laikam. Man vajadzēja būt tur, kur notiek... Es apzinājos, ka tie ir neatkārtojami notikumi," uzsver Bandēns.

Lai 25 gadus senās video liecības turpinātu dzīvot, Gunārs lentes pārraksta un glabā digitālā formātā. „Kā var tādas vērtības neglabāt? To jau es sapratu. Tās kasetes salīp... Tajā laikā bija problemātiski dabūt tās kasetes, visādos valūtas veikalos nebija ar ko nopirkt... Man palaimējās, no Amerikas draugi sūtīja. Tā es varēju daudz filmēt," stāsta Bandēns.

Kad jāveido dokumentālas filmas par Atmodas laiku, režisori uzmeklē Gunāru un citus kinooperatorus, kam ir vērtīgi privātie krājumi. Valsts arhīvos un muzejos ir maz foto un video dokumentu par LTF dibināšanas laiku - atzīst arī akadēmiķis Tālavs Jundzis. Zinātņu akadēmijai Valsts pētījumu programmas projektā četru garumā ir izdevies savākt simtiem jaunu unikālu dokumentu, ko drīzumā varētu publicēt. „Paldies Dievam, ir fotogrāfi un kinooperatori, kas tolaik ir sataisījuši labas bildes," uzsver Jundzis un turpina: „Trimdā aktīvi darbojās  LTF atbalsta grupas ASV, Kanādā, Austrālijā, ir tikai pāris dokumentu ar lielām grūtībām savākti. Un tie cilvēki aiziet uz to pasauli, nāk mantinieki un otrā dienā mantinieki izsvieduši ārā," norāda Bandēns.

Vēsturnieki aicina ikvienu, īpaši Tautas Frontes aktīvistus, ieskatīties savos rakstāmgaldos - varbūt tur, sen aizmirstas guļ vērtīgas tālaika piezīmes, fotogrāfijas un video kadri, kam pienāktos goda vieta arhīvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt