Onkoloģijas pacientiem ķīmijterapijai nepieciešamie līdzekļi būs pieejami slimnīcā

Lai atvieglotu onkoloģijas pacientiem ķīmijterapijas veikšanu un ietaupītu pacientu laiku, lielu daļu parenterāli ievadāmo onkoloģisko līdzekļu turpmāk valsts nodrošinās centralizētā iepirkuma kārtībā. Tas nozīmē, ka ķīmijterapijai nepieciešamie līdzekļi tiks piegādāti ārstniecības iestādēm, informē Nacionālajā veselības dienestā (NVD).

Līdz šim onkoloģijas pacientiem pēc ķīmijterapijas zālēm, kuras apmaksā valsts, bija pašiem jādodas uz aptieku, tad tās jānogādā stacionārā, kur medmāsa devu ievada. Veselības ministrija (VM) solīja mainīt valsts apmaksāto onkoloģisko medikamentu finansēšanas un izsniegšanas kārtību – šīs zāles iepirkt centralizēti, izlaižot aptieku posmu, un cilvēki tās saņemtu uzreiz stacionārā. Pret šo kārtību iebilda zāļu tirgotāji.

NVD informē arī, ka no 2019. gada 1. janvāra valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir kopumā 1714 medikamenti un 253 medicīniskās ierīces.

Kompensējamo zāļu sarakstā no šī gada 1. janvāra ir iekļautas jaunas zāles mielofibrozes (kaulu smadzeņu mieloproliferācijas slimība) un kolorektālā vēža  ārstēšanai, kā arī paplašinātas terapijas iespējas pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Iekļaujot jaunas zāles, paplašinātas arī patoģenētiskās terapijas iespējas pacientiem ar primāro plaušu hipertensiju, norāda NVD.

Kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauta arī jauna diagnoze – "Citi nātrenes veidi" (diagnozes kods L50.8). Līdz ar to pacientiem ar hronisku spontānu nātreni turpmāk noteiktus medikamentus no valsts budžeta līdzekļiem kompensēs 100% apmērā.

Panākot vienošanos ar zāļu ražotājiem un lieltirgotavām, vairākiem valsts kompensējamo zāļu sarakstā iekļautajiem medikamentiem no 2% līdz 45% samazināta cena, kuru valsts maksā, lai nodrošinātu zāles kompensācijas sistēmā.

Pateicoties šim finanšu ietaupījumam, kompensējamās zāles turpmāk varēs saņemt lielāks pacientu skaits, atzīmē dienestā.

NVD vērš uzmanību, ka 50%, 75% vai 100% apmērā, atkarībā no kompensācijas apmēra konkrētai diagnozei, valsts kompensē lētākās zāles ar līdzvērtīgu efektivitāti. Līdz ar to, ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm pacientam ir jāsedz pašam. Tāpēc pacienti tiek aicināti pārrunāt ar ārstu un farmaceitu lētāku zāļu lietošanas iespēju, lai ārstētos nepārmaksājot, jo aktīvā viela, kura ārstē konkrēto slimību, līdzvērtīgas efektivitātes zālēm ir viena un tā pati.

Vienlaikus NVD informē, ka iedzīvotāju skaits, kuri saņem valsts kompensējamos medikamentus, katru gadu pieaug. Gada laikā zāles no valsts budžeta tiek nodrošinātas ap 700 000 pacientu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti