Onkoloģijas centrs bez vadošajiem LOR ārstiem pagaidām nepaliks – darbu piekritis turpināt viens mediķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) no trim Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ārstiem, kas uzrakstījuši atlūgumu, viens tomēr piekritis palikt. Austrumu slimnīcas vadība turpina meklēt darbiniekus, kas aizstātu divus speciālistus, kuri veica unikālas un ārkārtīgi sarežģītas operācijas. Tikmēr LOC Onkoķiruģijas klīnikas vadītājs uzskata, ka atrisinājums ir tikai šķietams, jo sarežģītu operāciju veikšanā vienam ārstam būs grūti aizstāt trīs.

Onkoloģijas centrs bez vadošajiem LOR ārstiem pagaidām nepaliks – darbu piekritis turpināt viens mediķis
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

Novembra beigās par aiziešanu no LOC paziņoja trīs vadošie LOR ārsti. Kā iemesli izskanēja jaunu un modernu iekārtu trūkums, nepietiekamas algas un arī vadības attieksme. Tas draudēja ar veselas onkoloģijas centra nodaļas slēgšanu. LOC operāciju zālē ārstu komanda esošajā sastāvā strādās vien līdz decembra beigām. Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs un viņa kolēģe otolaringoloģe Elza Rāte, kuri kopā veikuši daudzas ārkārtīgi sarežģītas un unikālas operācijas, darbu pamet.

Ārsti aizkadra sarunās neslēpa, ka šis lēmums nav bijis viegls. Otolaringologs Renārs Deksnis, kurš atlūgumu Onkoloģijas centram uzrakstīja pirmais, pēc pārrunām ar slimnīcas valdi tomēr piekritis palikt. To Latvijas Radio apstiprināja arī pats Deksnis, taču sīkāk jautājumu nekomentēja, atsūtot nelielu ziņu rakstiski.

"Ņemot vērā saasināto viedokļu sadursmi publiskajā telpā, plašāk nekomentēšu savu lēmumu. Varu tikai piebilst, ka man ir savi apsvērumi un pamatojums, kāpēc pieņēmu lēmumu palikt un darbu turpināt. Plašāk nevēlētos skaidrot un komentēt, jo esmu ārsts un daru savu darbu, cik labi vien protu un spēju," norādīja Deksnis.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ārstniecības direktore Ilze Pučkure sacīja  –

vienu no aiziet solījušajiem dakteriem pierunāt izdevies sarunu ceļā un atalgojuma celšana neesot bijis iemels. Vairāk tas saistīts ar solījumiem sniegt ārstam profesionālās attīstības iespējas.

Taču no abu pārējo mediķu Rātes un Dzalba sacītā noprotams – Dekšņa rīcība abiem likusi justies nodotiem. Latvijas Radio vēlējās noskaidrot šī brīža nodaļas vadītāja Dzalba komentāru par to, vai pastāv iespēja, ka par palikšanu ar slimnīcu vienojas arī abi pārējie kolēģi – viņš un daktere Rāte, taču Dzalbs īsā un kodolīgā īsziņā no komentāra atteicās.

"Mēs ar dr. Rāti joprojām aizejam no RAKUS. Plašāk komentēt vairs nevēlos. Esmu izdedzis, izsmiets, nodots. Pietiek!" sacīja Dzalbs. Arī Rāte skaidroja – lēmumu aiziet viņa pārdomāt neplāno. "Mēs neatkāpsimies. Mums bija arī saruna ar valdi, kurā mēs tā arī pateicām, ka mēs tomēr gājām visi uz vienu mērķi. Un beigās sanāk tā, kā sanāk…" teica ārste. Jautāta, kādi ir iemesli, kāpēc pieņemts lēmums par aiziešanu no LOC, Rāte sacīja: "Pirmāmkārtām – attieksme, otrāmkārtām - tehniskais aprīkojums un trešais – atalgojums."

Slimnīcas valde norādīja, ka pašlaik aktīvi strādā, lai atrastu vietā citus speciālistus.

"Faktiski jau ir diezgan pamatotas cerības, ka mums izdosies atrast, bet ļoti daudz spēkus esam šobrīd iesaistījuši, lai šos papildu cilvēkus atrastu," sacīja Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Viņš norādīja, ka

vienu no aizejošās LOR komandas pierunājuši palikt uz esošajiem noteikumiem. To neizdevies sarunāt ar pārējiem.

"Uz doto brīdi ar 1. janvāri mums viens no ārstiem ir gatavs turpināt darbu. Un arī paralēli mēs piesaistām vienu no bijušajiem kolēģiem, kas ir gatavs mums palīdzēt, līdz ar to ambulatoro palīdzību mēs sniegsim trīs dienas nedēļā, kā tas ir bijis līdz šim," teica Pučkure.

Lai gan slimnīcas vadība iepriekš publiski bija paudusi, ka ārstiem, kuri uzrakstīja atlūgumus, alga pirms nodokļu nomaksas ir virs 4500 eiro, šo apgalvojumu savā feisbuka profilā noraidīja LOR nodaļas vadītājs, publicējot algas lapiņu, kur redzams, ka ārsts novembrī uz rokas saņēmis 2539 eiro. Viņš arī rakstīja, ka viņa stundas likme ir 10 eiro 52 centi. Ārsti prasīja konkurētspējīgāku atalgojumu – 5000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

"Atalgojumu tik lielā mērā palielināt nav mūsu spēkos, nav slimnīcā iespējas, lai mēs varētu tā darīt. Mēs nevaram palielināt atalgojumu diviem vai trim cilvēkiem," atzina Paeglītis. 

Onkoķiruģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš neslēpa sarūgtinājumu par kolēģu aiziešanu. Viņš uzskata, ka situācijas atrisinājums ir tikai šķietams, jo vienam speciālistam paveikt darbu, ko līdz šim darīja trīs augsti kvalificēti speciālisti, būs ārkārtīgi grūti. Savukārt otolaringologam bez īpašas apmācības šis darbs nebūs pa spēkam.

"Tie nav parastie LOR, tie ir onkolori. Cik es zinu, tad tika aicināta atpakaļ darbā kolēģe, kura bija aizgājusi pensijā. Iespējams, ar mani neviens nebija runājis, bet, cik es saprotu, viņa strādās ambulatori. Dabūt uzreiz jaunus speciālistus, kuri uzreiz varēs operēt šos LOR audzējus ar visām tām sarežģītajām operācijām ar limfmezglu izdalīšanu, ar plastikām kopā ar mikroķirurgiem, tā uzreiz nebūs. Jāpaiet vairākiem gadiem, lai apmācītu kolēģi un lai viņš varētu strādāt patstāvīgi," skaidroja LOC Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš.

Par Onkoloģijas centra ārstu aiziešanu satrauktas arī pacientu organizācijas, kuras gatavas iestāties par atbilstīgu ārstu darba novērtējumu.

"Viņi ir patrioti katrs savā vietā, un izmantot šo patriotismu un to neatalgot, nerūpēties par ārstiem, nemeklēt atrisinājumu konfliktiem, kas notika LOR nodaļā, tas ir nepieļaujami," sacīja biedrības "Vita" vadītāja Irina Januma.

Pacientu organizācijas ceturtdienas, 8. decembra, rītā rīkos akciju, aicinot novērst kritisko situāciju onkoloģisko slimību ārstēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti