Panorāma

Vai Latvijas kino piedzīvo augšupeju?

Panorāma

LNSO dodas simtgades tūrē pa Eiropu

Jauni lineārie paātrinātāji un radioķiruģija

Onkoloģijas centra trīs jauni staru terapijas aparāti, tostarp radioķirurģijas iekārta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No jaunā gada Latvijas Onkoloģijas centra pacienti saņems daudz labāku un precīzāku staru terapiju. Investējot sešus miljonus eiro, nomainīti trīs lineārie paātrinātāji. Turklāt viens no tiem aprīkots ar radioķirurģijas iekārtu, kas ļauj bez skalpeļa, tikai ar staru kūli, pilnībā likvidēt pat vismazākā izmēra audzēju.

Nevis radiācijas, bet remonta zona. Tā izskatās Latvijas onkoloģijas centra 1.stāvā, kur trīs no pieciem lineārajiem paātrinātājiem tiek aizstāti ar pasaulē šobrīd jaunāko pieejamo aparatūru.

Visdārgākā ir iekārta, kas alternatīva ķirurga skalpelim. Tā ir kā operāciju zāle, kur audzēju griež ar stariem. “Iespējama distances staru terapija, radioķirurģija, iespēja novadīt staru kūli tieši audzējā. Tos sīkos audzējus būs iespēja pilnīgi iznīcināt.

Tagad ir alternatīva ķirurģiskai ārstēšanai.

Mēs tos saucam par rokām, kas palīdz. Kompjūters, un pirms katras procedūras varam iztaisīt kompjūteru un pozicionēt pacientu, lai precīzi nostarotu to audzēju,” stāsta Terapetiskās radioloģijas klīnikas vadītājs Arturs Šorubalko.

Iekārtas ražotas ASV, tās uzstāda starptautiska brigāde, kuras mājvieta ir Šveicē. Vācu un angļu valoda te dzirdama biežāk nekā latviešu. Notiek pieņemšanas nodošanas darbi un iekārtas kalibrēšana.

Staru terapija nepieciešama 60% vēža pacientu. Katram tā ir individuāla, un starošanas plānu izveido medicīnas fiziķi sadarbībā ar ārstu. Lai sargātu plaušas un sirdi, apstarošanu sinhronizē ar elpošanu. Kad pacients aiztur elpu, staru kūli tēmē apstarošanas mērķī.

Kamēr notiek remonta un uzstādīšanas darbi, pacientu plūsma tiek organizēta no agra rīta līdz vēlai naktij. “Darbs notiek no sešiem rītā līdz vieniem naktī. Pacienti sagrupēti: tie, kas guļ nodaļā, tie apstarojas uz nakts pusi, tie, kas no laukiem brauc, pa dienu, rīdzinieki no rīta. Pacienti visu saprot, ir pretimnākoši. Paldies viņiem,” saka Šorubalko.

Pašlaik gaidīšana uz staru terapiju ir četras, piecas nedēļas. Jaunie aparāti rindu noteikti samazinās. Pagaidām vienam pacientam starošana ilgst pusstundu, ar jauno aparatūru to varēs veikt desmit, piecpadsmit minūtēs.

Plānots, ka vienā maiņā varēs apstarot vismaz divdesmit cilvēku, dienā – piecdesmit.

Un ļoti būtiski pacientam – apstarošana būs ar lielāku precizitāti un kontroles iespēju. “Mēs varam pievadīt lielāku apstarošanas devu. Tas garantē lielāku dzīvildzi un pasargā apkārtējos orgānus. Ārstēšana dzīves kvalitāti nesabojā,” uzsver radioloģijas klīnikas vadītājs.

Pirmo jauno lineāro paātrinātāju plāno iedarbināt novembra beigās, pārējie divi sāks strādāt janvārī un februārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti