Panorāma

"Arsenāla" zāli slēgs rekonstrukcijas dēļ

Panorāma

Cīņa par ES daudzgadu budžetu turpinās

Jauna aparatūra un jauna pieeja

Onkoloģijas centrā - jauna aparatūra un metode krūts vēža ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijas Onkoloģijas centrā beidzot ir ne vien jauna aparatūra, bet arī jauna pieeja krūts vēža agrīnai atklāšanai un ārstēšanai. Baltijā modernākā iekārta ļaus ļaundabīgās šūnas izņemt, traumējot krūti pēc iespējas mazāk. Izmeklēšanas metodes ir apvienotas, un ārstēšanas plāns būs pieejams vienas dienas laikā tieši tāpat kā Krūts centros citviet pasaulē. 

Radioloģe Ilze Eņģele burtiski staro par jaunās aparatūras iespējām, bet tikpat starojoša šodien mājup devās kāda cita sieviete - paciente. Jaunā aparatūra ļāva atklāt, ka sīkās trīs milimetru pārmaiņas krūtī ir vēzis, un to izņemt.  

"Pierādījām 1. stadijas vēzi, visu viņu evakuējām, un sievietei ar lielāko varbūtību nebūs vajadzīga ne ķīmija, ne starošana, varēs turpināt pilnvērtīgu dzīvi!" stāsta Eņģele

Jaunās iekārtas ļauj arī nepatīkamo audu paraugu paņemšanas procedūru jeb biopsiju veikt tā, lai paciente to pat neredz. Sieviete guļ uz tāda kā masāžas galda, un ārsti darbojas ap krūti. 

Par krūts vēzi

Diagnoze - ļaundabīgs krūts audzējs - 2017. gadā pirmoreiz tika uzstādīta 1133 sievietēm. 

Situācija uzlabojas, vēzi biežāk atklāj agrīnā stadijā. Taču daudzas sievietes aizvien ignorē valsts aicinājumu uz pārbaudi. Lasi vairāk! 

"Viņas lielākā daļa noģība, diezgan asiņains process, adata ir liela, tur ir nepatīkami skati, bet šajā situācijā jūt tikai anestēzijas dūrienu," skaidro Eņģele.

Tāpat beidzot ārstu rīcībā ir absolūts jaunums - kontrastmamogrāfija. 

"Kontrastmamogrāfija gan ir unikāla iespēja. Tā ir metode, kas ienākusi nesen, un jā, mums šajā aparātā ir iespēja veikt kontrastmamogrāfiju, kas iekrāso audzēja audus. Un var noteikt plašumu," skaidro Austrumu slimnīcas Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane.

Turpmāk vienas dienas laikā būs zināma gan diagnoze, gan ārstēšana. 

"Skrīningmamogrāfija paliek tā pati, bet uz šo diagnostisko, lai pēc tam uzreiz USG un biopsija, ir jārēķinās, ka tas laiks ir nesalīdzināmi ilgāks. Tā strādā arī Eiropā. Ir pusgadu iepriekš jau pierakstījušās pacientes uz krūšu sonogrāfijām, un mēs viņas skatām. Pusi dienas strādāsim jaunajā režīmā, un no vasaras tad pilnā režīmā," norāda Epermane.

Visi šie izmeklējumi paredzēti "zaļā koridora" pacientēm, kurām jau ir aizdomas par audzēju. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti