Onkoloģijas centrā gandrīz pusgadu salūzusi staru iekārta kavējusi ādas vēža pacientu ārstēšanu

Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) kopš oktobra nestrādāja ādas vēža pacientiem nepieciešamais staru terapijas aparāts. Gadā šī ārstniecības metode nepieciešama vismaz 400 pacientiem, kuri sirgst ar ādas vēža paveidu – bazaliomu. Nu aparāts atkal savests darba kārtībā, taču LOC ar vienu no pacientēm, kas gaidīja pakalpojumu, sazinājās tikai pēc tam, kad sievietes meita "sacēla vētru" sociālajos tīklos.

Jau kopš pagājušā gada oktobra LOC nedarbojas staru terapijas aparāts, tas ir salūzis, un līdz ar to ļoti daudzi onkoloģijas pacienti nesaņem nepieciešamo pakalpojumu. Arī Jolantas Kalniņas mamma. 

Kalniņa stāstīja: "Pirms vairākiem gadiem manai mammai diagnosticēja bazaliomu. Tā viņai bija uz sejas, sagādāja problēmas, jo brilles nevar uzlikt un sulo tas pušums, un viņai izārstēja ar staru terapiju. Diezgan operatīvi un viss beidzās labi. Bija pagājuši vairāki gadi un atkal – uz auss uzmetās, diezgan nepatīkama tā brūce ir. Pēc tam uzmetās uz paduses."

Bazalioma jeb bazālā šūnu karcinoma ir ļaundabīgs audzējs, kas veidojas saules skartajās ķermeņa daļās un lielākoties ir cieši saistīts ar ultravioleto starojumu. Kalniņas mammai noteikta ārstēšanās ar staru terapiju. Tomēr tā nav bijusi iespējama, jo aparāts jau oktobra sākumā LOC salūzis.

"Solīja, ka būs līdz gada beigām. Nu, labi, pa svētkiem tur nevienu netraucējām, janvārī mamma zvanīja un teica – drīz būs, bet vēl nav. Pagājušajā nedēļā man mamma piezvanīja, nu, kā jau mana mamma, pačīkstēt, ka viņai ir grūti, ka cepuri nevar uzvilkt, viņa nevar gulēt, viņai visa gultas veļa ir tajos izdalījumos, ļoti sāp tā auss, iet uz priekšu. Es saku, mamma, kaut kas jādara, viņa saka – ko, meitiņ, var izdarīt, neko nevar izdarīt. Aparāts neiet," pastāstīja sieviete.

Austrumu slimnīcā skaidroja, ka tik tiešām specifiskā rentgena staru terapijas iekārta, kas kopš 2007. gada kalpoja ādas vēža pacientu ārstēšanai, ir sabojājusies. 

LOC Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītājs Arturs Šorubalko norādīja: "Viņa ir diezgan specifiska iekārta un nekādu citu audzēju ar to iekārtu apstarot nevar. Un Latvijā viņa mums Austrumu slimnīcā ir vienīgā funkcionējošā. Principā lampai salūza viena detaļa, kas saucas rentgena spuldze."

Pacientu novirzīšana uz Stradiņa slimnīcu nebija iespējama, jo šāds aparāts valstī ir viens. Iekārta, no kuras atkarīga vairāku simtu pacientu veselība, pēdējoreiz remontēta pirms 10 gadiem. Meklējot remonta iespējas, atklājies, ka ierīce ir tik veca, ka rezerves detaļas tai vairs neražo.

Šorubalko atzīmēja: "Sākotnējais piegādes laiks bija noteikts līdz sešām nedēļām, bet pēc tam no rūpnīcas atnāca paziņojums – iekārta ir veca un trūkst ražošanai sastāvdaļu, tad provizoriskais piegādes laiks ir pagarināts līdz 17 nedēļām."

Savukārt Kalniņa, kas uztraukusies par mātes veselību, pauda: "Man radās jautājums – aparāta jau nav pusgadu, mamma nav vienīgā Latvijā. Un, ja nozīmēta staru terapija, tas nav vienkārši tāpat, tā nav pumpa uz deguna vai uz auss uzmetusies, vai augonis. Tas ir tomēr sava veida vēzis un, cik es esmu lasījusi internetā, viņš nav labdabīgs. Viņš ir ļaundabīgs un, ja to neārstē, var veidoties visādas sejas deformācijas, atkarībā, kur tas atrodas, kāda ir lokācija."

LOC Terapeitiskās radioloģijas un medicīnas fizikas klīnikas vadītājs skaidroja: "Bazilioma ir ļoti lēni augošs ādas audzējs, no visiem ādas vēžiem viņš ir vismazāk ļaundabīgs, viņš ļoti lēni aug. Protams, cilvēki parasti vēršas pie daktera, kad viņš jau ir pāris gadus audzis un tad jau parādās sūdzības vai kaut kādas sulošanās tajās vietās, vai pie kontakta neliela asiņošana, kas rada cilvēkam diskomfortu. Bet tā, lai viņš pa trīs mēnešiem strauji pasliktinātos, tas ir maz iespējams."

Savukārt Kalniņa neslēpa sašutumu: "Onkoloģija mūsu valstī izskatās, ka nav prioritāra, lai gan, palasot slimnīcas ierakstus un Veselības ministrijas ierakstus, onkoloģija ir prioritāra. Nu, kā var būt prioritāra, ja pusgadu neiet viens aparāts?"

LOC pārstāvis Šorubalko norādīja: "Par visu šo brīdi es gribu piebilst, ka staru terapijas nodrošinājums vēža pacientiem nebija pārtraukts, mēs izmantojām citas savas iekārtas, kas ir pieejamas klīnikā. Vajag atzīt to, ka gaidīšanas laiks uz procedūrām, tas gan palielinājās. Cilvēkiem bija jāgaida, joprojām viņi gaida, tas ir līdz trīs mēnešiem, jā. Sākot ar oktobri."

Kamēr Kalniņa ar savu stāstu sacēlusi vētru ne tikai sociālajos tīklos, bet arī Veselības ministrijā, staru terapijas ierīcei veikta funkcionālās atbilstības novērtēšana, bez kuras pakalpojumu cilvēkiem sniegt liedz Ministru kabineta noteikumi. Un tieši piektdien iekārta beidzot atsākusi darboties un pakalpojumu pēc gandrīz pusgadu ilgas gaidīšanas saņems arī Kalniņas mamma. 

Austrumu slimnīcā sola, ka jau tuvākajā laikā tiks izsludināts konkurss jauna staru terapijas aparāta iegādei, lai vismaz 400 pacienti, kuriem bazaliomas gadījumā nepieciešama brūču apstarošana, notiktu bez pārtraukumiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti