Panorāma

Sprādziena vilnī frontē Ukrainā cietusi Sarmīte Cīrule

Panorāma

Krievija atkal apšaudījusi Kijivu

LOC ārsti brīdina par iespējamu kolektīvo atlūgumu

Onkoloģijas centra ārsti brīdina par iespējamu kolektīvo atlūgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vairāk nekā 20 Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) ārsti brīdina par iespējamu kolektīvo atlūgumu, reaģējot uz pēdējā mēneša notikumiem. Lai arī nozares ministre slimnīcas valdei bija iepriekš lūgusi meklēt iespēju noturēt speciālistus, risinājums nav rasts. Piektdiena ir pēdējā darba diena diviem augsti kvalificētiem LOC otolaringologiem jeb LOR ārstiem, un tieši šo kolēģu aiziešana ir nostrādājusi kā palaidējmehānisms pārējo LOC ķirurgu un citu speciālistu sašutumam par attieksmi pret personālu, pieļaujot speciālistu aizplūšanu.

ĪSUMĀ:

  • Ārstu ieskatā slimnīcas vadība nav radusi risinājumu, lai speciālisti nepamestu darbu. 
  • Ārsti uzskata – viņu darbs nav novērtēts, trūkst mūsdienīga aprīkojuma.
  • Onkologi palikšanai darbā prasa pārmaiņas slimnīcas valdē, garantijas lai, operāciju bloku pārceļot uz "Gaiļezeru", neciestu pakalpojumu kvalitāte, un atalgojuma pārskatīšanu.
  • Nozares ministre jau iepriekš bija lūgusi ārstiem un slimnīcas valdei rast risinājumu; tic, ka tas ir iespējams.
  • Pacienti atbalsta ārstus; uzsver, ka no nesakārtotās sistēmas ilgstoši cieš arī pacienti.

Slimnīcas valde nerod risinājumu

LOC Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājam Romānam Dzalbam piektdien ir pēdējā darba diena. Pēdējā darba diena arī onkoķirurģei Elzai Rātei. Pēc Ārstu biedrības vadītām mediācijas sarunām bija panākta vienošanās, ka tiks meklēts risinājums, lai speciālisti nepamestu darbu Onkoloģijas centrā. To slimnīcas valdei bija lūgusi arī jaunā veselības ministre Līga Meņģelsone (deleģēta no "Apvienotā saraksta").

Dzalbs norādīja: "Vakar slimnīcas valde par mums dienas garumā ņirgājās, paziņoja par laiku pēc darba laika, lai tiktos ar mums 5 minūtes un pateiktu, ka piedāvājuma nebūs."

Šī situācija, ļaujot aiziet no darba augsti kvalificētiem speciālistiem, radījusi sašutumu daudzos citos LOC mediķos. 

LOC krūts ķirurģe Krista Arcimoviča atzīmēja: "Es domāju, ka tas ir būtisks zaudējums gan slimnīcai, gan arī pacientiem. Manuprāt, šī problēma, ka vienā no lielākajām universitātes slimnīcām netiek novērtēts darba resurss, ārstniecības personāls."

"Tas, ka aiziet jaunie kolēģi un valde neko nedara, lai to apstādinātu, tas ir vienkārši nonsenss," uzsvēra Krūts ķirurģijas ārsts onkologs-ķirurgs Andrejs Srebnijs.

Ārsti uzskata – viņu darbs nav novērtēts, trūkst mūsdienīga aprīkojuma

Iepriekš norunātā laikā piektdien sanāca vairāk nekā 20 LOC ārsti, lai paustu atbalstu kolēģiem, kā arī lūgtu Veselības ministrijas iesaistīšanos. Ārsti uzsvēra, ka darbs ir smags gan fiziski, gan arī prasa lielus emocionālus resursus. Taču nav novērtēts gan ārstu, gan māsu darbs, kā arī joprojām trūkst mūsdienīga materiāltehniskā nodrošinājuma.

Onkoginekoloģijas nodaļas vadītājs Androniks Mitiļdžans skaidroja: "Mēs neesam normāli, mūsdienīgi aprīkoti, mēs nevaram sniegt adekvātu medicīnisku palīdzību mūsu pacientiem tādēļ, ka tiešām mums nav aprīkojuma. Un, ja mums saka – tagad jums ir laparoskopija, sorī, mēs tos laparoskopus lūdzam jau septiņus gadus. 21. gadsimts, onkoginekoloģijas nodaļa banāli nav nodrošināta ar sonoskopu. (..) Krūts rekonstrukcijas, kuras veicam ļoti daudz, jo valsts beidzot tos apmaksā. Bet valsts apmaksā to slimnīcai, ķirurgiem no tā vispār nav nekā. Mēs taisām tās lielās operācijas, bet slimnīca nedalās ar naudu."

"Veci instrumenti, nav pietiekošā daudzumā scintigrāfijas aparatūras, kas mums ir nepieciešama," piebilda krūts ķirurģijas ārsts onkologs-ķirurgs Andrejs Srebnijs.

Savukārt krūts ķirurģijas ārsts onkologs-ķirurgs Egīls Purmalis sacīja: "Tas ir cieņas jautājums, aparatūras, rīku jautājums, un attieksme kā tāda, un vide. Vide jau nav tikai izremontētas telpas. Vide ir arī sakārtota komunikācija, kas gadiem te ir notikusi."

Ārsti nosauc trīs prasības palikšanai darbā

Ārsti norādījuši uz daudziem jau gadiem ilgi sasāpējušiem jautājumiem, kā arī to, ka slimnīcas valde viņos neesot ieklausījusies. 

Tāpēc Onkoloģijas centra speciālisti – gan klātesošie, gan vairāki, kas pašlaik ir prombūtnē, – uzskaitījuši trīs galvenās prasības, kas būtu jānodrošina, lai LOC kolektīvs paliktu te strādāt. Pirmkārt – esot nepieciešama slimnīcas valde, kas sarunājas ar ārstiem un viņos ieklausās. Otrkārt, ārsti prasa garantijas, lai, operāciju bloku pārceļot uz "Gaiļezeru", kas gaidāms tuvākajā laikā, neciestu pakalpojumu kvalitāte un tātad arī pacienti. 

LOC onkologs-ķirurgs Sergejs Gerķis atzīmēja: "Gribam kādu apliecinājumu no valdes. Droši vien no jaunās. Ar šo valdi mēs sadarboties negribam. Apliecinājumu, ka viņi dod savas garantijas."

Savukārt LOC onkologs-ķirurgs Ivans Jelovskis norādīja: "Ja mēs tiksim dezorganizēti pievienoti, visa sistēma sabruks. Pacientu uzņems viens, par viņu nodaļā atbildēs cits, tad kādā etapā trešais, pacients nezinās, kam viņam zvanīt. Un tādi pacienti ir."

Treškārt, ārsti prasa pārskatīt atalgojumu, kas pēc viņu rīcībā esošās informācijas ir zemākais medicīnas iestādēs Latvijas mērogā.

LOC Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš norādīja: "No Onkoķirurģijas klīnikas šogad ir aizgājuši, to pametuši kopā četri [ārsti]. Vēl viens onkoginekologs un vēl viens onkoķirurgs.

Mēs gaidīsim kādu reakciju no ministrijas vai Ministru kabineta un, ja šī situācija nemainīsies, tad pēc jaunā gada domāsim par konkrētu kolektīvo atlūgumu, spriedīsim kopā kolektīvā."

Latvijas onkoloģijas centra ārsti
Latvijas onkoloģijas centra ārsti

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valde situāciju piektdien nebija gatava komentēt, piebilstot, ka onkologi viņus pagaidām nav informējuši par savām prasībām. Pirmdien slimnīcas vadība būšot gatava sabiedrību informēt par Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas tālāko darbu. 

Ministre tic, ka risinājums ir iespējams

Par saspringto situāciju LOC ir informēta arī jaunā veselības ministre Meņģelsone. Viņa norādīja uz gadiem neatrisinātām problēmām, kas saistītas ar slimnīcas ārstu atalgojuma sistēmu, kā arī uz darba vidi un aprīkojumu Onkoloģijas centra operāciju zālēs, kas ministrei atgādinājušas 90. gadus. 

Ministre stāstīja, ka slimnīcas valdei bija iepriekš lūgusi meklēt iespēju noturēt speciālistus.

Meņģelsone sacīja: "Es redzēju un sajutu šo samilzušo situāciju, kāda ir. Esam pieauguši cilvēki, mums jāsaprot, kā no šī punkta mēs varam tikt uz priekšu, lai neciestu gan pacienti, gan arī šie augsta līmeņa profesionāļi, kas ir zināmā mērā zvaigznes. Mums viņi, protams, ir ļoti svarīgi. Tāpēc no manas puses bija lūgums valdei sagatavot piedāvājumu un  galvenais – sarunāties tādā veidā, lai vienotos ar kolēģiem, kādā veidā var turpināt, ja tas ir vispār iespējams. Es ticu, ka tas ir iespējams."

Pārējo LOC ārstu kolektīvo iesniegumu ministre pagaidām vēl nav saņēmusi. 

Pacienti atbalsta ārstus

Par situāciju LOC satraukušies arī pacienti. Piemēram, biedrības "Vita" vadītāja Irina Januma uzskata, ka no šīs situācijas visvairāk cietīs tieši pacienti.

Biedrība "Vita," uzzinot par piektdienas ārstu sanāksmi, pretī Onkoloģijas centra ēkai pat sarīkoja improvizētu piketu, kurā pauda atbalstu onkologiem. Viens no plakātiem vēstīja, ka Onkoloģijas centru var pievienot arī Stradiņa slimnīcai. 

Januma norādīja: "Es absolūti un simtprocentīgi atbalstu ārstus un uzskatu, ka viņu prasības ir pamatotas. Prasības nemaz nav lielākas par citām, viņas ir tikai minimāli nepieciešamas, jo ārsti jau sen, būdami savas darba vietas patrioti, viņi jau sen strādā bez pienācīgas atlīdzības un strādā diezgan ilgi tā – gadiem."

Pacientu organizācija norādīja, ka ne vien mediķi, bet arī pacienti ilgstoši cieš no nesakārtotās sistēmas.

KONTEKSTS:

Novembra beigās par aiziešanu no LOC paziņoja trīs vadošie LOR ārsti. Kā iemesli izskanēja jaunu un modernu iekārtu trūkums, nepietiekamas algas un arī vadības attieksme. Tas draudēja ar veselas Onkoloģijas centra nodaļas slēgšanu. LOC operāciju zālē ārstu komanda esošajā sastāvā strādās vien līdz decembra beigām.

Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs un viņa kolēģe otolaringoloģe Elza Rāte, kuri kopā veikuši daudzas ārkārtīgi sarežģītas un unikālas operācijas, darbu pamet. Tomēr viens no trim Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ārstiem, kas uzrakstīja atlūgumu, piekrita palikt. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti