Panorāma

"Arēna Rīga" – burbuļi, piesardzība un hokejs!

Panorāma

D. Mūrmane-Umbraško un S. Henkuzens savu vainu neatzīst

Onkoloģija tomēr iegūs līdzekļus no tabakas pārdošanas

Onkoloģija tomēr iegūs līdzekļus no tabakas pārdošanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai gan nesen tika ziņots, ka, mazinoties karsējamās tabakas pieprasījumam, valsts budžetā nepildās onkoloģijai paredzētie līdzekļi, jaunākie dati liecina, ka tā nav. Piektdien, 21. maijā, Saeimā apspriežot topošo onkoloģijas plānu, atklājās, ka ieņēmumi no tabakas izstrādājumu tirdzniecības pārsniedz prognozi un tuvākajā laikā tos varēs novirzīt onkoloģijas pacientiem.

Karsējamajai tabakai akcīzes nodoklis tika celts ar mērķi ieņēmumus novirzīt onkoloģijai. Pirms dažām nedēļām Finanšu ministrijas publicētie dati liecināja, ka gada sākumā pieprasījums pēc karsējamās tabakas mazinājies un onkoloģijai iezīmētie līdzekļi ies secen. Taču dati rāda, ka samazinājums bijis tikai pašā gada sākumā.

"Kopā pa četriem mēnešiem esam ieņēmuši par 2,5 miljoniem vairāk, nekā tas bija paredzēts. Jūlijā jau onko grupa varēs vērtēt šo papildu ieņēmumu, kas šobrīd ir 2,5 miljonu apmērā, novirzīšanu tām vajadzībām, kas ir prioritātes grupas ieskatā," sacīja Demogrāfisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība).

Tomēr salīdzinoši ar vajadzībām onkoloģijas ārstēšanai šis ir piliens. Topošajam onkoloģijas plānam nepieciešamās summas vēl tiek aprēķinātas, bet jau iezīmējas, ka medikamentiem vien nākamgad būtu vajadzīgi papildu 60 miljoni eiro.

Precīzus vajadzību aprēķinus onkoloģisko slimību ārstēšanai līdz plāna izstrādes beigām tā veidotāji nenosauc. Apspriežot Saeimā topošo onkoloģijas plānu, tapa zināms viens problēmjautājums pēc otra. Tostarp, ka pērn mazinājies izmeklējumu skaits, lai laikus atklātu vēzi. Savlaicīgas diagnostikas skrīningus Covid-19 laikā cilvēki apmeklējuši vēl mazāk nekā iepriekš, vien trešā daļa sieviešu pērn izmantojusi iespēju profilaktiski pārbaudīt krūts un dzemdes kakla vēzi.

"Mēs riskējam ar to, ka gadu divu gadu laikā būs ļoti ielaisti pacienti un, iespējams, mirstība būs lielāka. Es domāju, ka Veselības ministrijai ir jāmeklē iespēja, lai arī Covid-19 laikā šie skrīningi notiktu, lai cilvēkus mudinātu un saprastu, cik tas ir nopietni," teica Saeimas deputāte Evita Zālīte-Grosa (Jaunā konservatīvā partija).

Tikmēr Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka sacīja: "Mums ir daudz vairāk jāliek uzsvars uz ģimenes ārstiem, un šie pilotprojekti parāda, ka atsaucība pieaug, ja ģimenes ārsti cilvēkus, kam nepieciešams skrīnings, uzrunā."

Latvijā top jauns veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns onkoloģijas jomā un to tuvākajā laikā plānots iesniegt sabiedriskajai apspriešanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti