Olu makšķeres, tarkšķi un ābolu siers: Lieldienu svinības Brīvdabas muzejā

Tautas ticējums vēsta – ja Ziemassvētkos sniega nav, tad Lieldienas gan būs baltas. Tā šogad daudzviet Latvijā arī sanācis. Taču sniegs un saltais laiks šā gada agrajās Lieldienās nekavēja simtiem ļaužu mērot ceļu uz Brīvdabas muzeju, kur šodien un rīt svin Lielo dienu pēc tautas paražām.

Olu makšķeres, tarkšķi un ābolu siers: Lieldienu svinības Brīvdabas muzejāMāra Rozenberga

Kurzemes zvejniekciema pļavā olu krāsošanas darbnīcās ap garajiem galdiem bērni salipuši kā bites ap medu – katrs savu marlē iesaiņoto olu var siet zara makšķerē un mērkt lielā katlā virs ugunskura.Var, protams, arī ripināt olas vai laist koka vilciņus.

Vilciņu laidējs Kurzemes zemnieka sētā ir leģendārais seno spēļu meistars Aldonis Baldiņš. Te var izmēģināt arī žvidzekli, krupja ķeršanu, stīpu sišanu un tarkšķi.

„Kā jūs domājat, kāpēc tarkšķim kāts no bērza koka? Tāpēc, ka izsūtījumā, Omskas apgabalā, cita koka apkārtnē nebija. Stepes rajonā tikai tādi kropli bērziņi auga. Mēs paši šādus taisījām – MTSā (mašīnu un traktoru stacijā - red.) dabūjām zobratus, uznaglojām bleķa spaiņa gabalu virsū, un kādi pieci, seši puikas pa sādžas ielu skrējām. Neviens mocis blakus nestāvēja!” atminas sirmais vīrs.

Lūkot latviešu Lieldienu tradīcijas uz muzeju atbraukuši arī daudz ārzemnieku. Berlīniete Anete ar dēlu Baltijas valstīs ir pirmoreiz:

„Mums abiem te ļoti patīk. Šādas vēsturiskas lietas bieži nevar redzēt. Esam bijuši Rīgā četras dienas, un mums ieteica atbraukt uz Brīvdabas muzeju, lai iepazītu latviešu Lieldienu tradīcijas. Es nezināju, ka olas var krāsot arī sīpolu mizās! Mēs tās kādreiz apgleznojām ar otiņu un akvareļiem, bet sen neesam to darījuši.”

Bet neiztrūkstošajā mājražotāju un amatnieku tirdziņā ikviens centies pielāgoties Lieldienām, kā prazdams: olu dzeltenuma dzintara gredzeni, Lieldienu piparkūkas, pavasara ābolu siers, svaiga maize un pat Lieldienu karstie dzērieni. Svētkus Brīvdabas muzejā turpinās svinēt arī pirmdien, Otrajās Lieldienās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt