De Facto

«Saskaņai» pietuvinātā arodbiedrība mēģina izplesties Latvijas Pastā

De Facto

Daugavpils «Saskaņas» varā: «savējie» amatos

Igaunijā krimināllietu materiāli brīvāk pieejami

«Oligarhu lietas» materiāli: kas ļauts Igaunijā, nav ļauts pie mums

Atšķirtībā no Latvijas, kur piekļuve krimināllietu materiāliem ir ļoti ierobežota, Igaunijā likums paredz daudz lielāku atklātību. Kaimiņzemes praksē bijušas vairākas politiski nozīmīgas lietas, kuru faili darīti zināmi sabiedrībai, vēstīja LTV raidījums “De facto”.

Igaunijā žurnālistiem gandrīz nekad netiek atteikta pieeja materiāliem, kad ir stājies spēkā tiesas spriedums. Tiesu personāls aizklāj sensitīvu informāciju, un tad žurnālisti var materiālus pētīt.

“Agrāk viss bija jāpārraksta ar roku. Tagad atļauts arī fotografēt. Mēs nedrīkstam publiskot pašus failus, bet varam stāstīt, kas tajos ir. Ja jūs nofotografēsiet materiālus un ieliksiet internetā, domāju, ka nākamreiz neviens jums neļaus tos apskatīt,” stāstīja biznesa avīzes “Aripaev” ziņu nodaļas vadītājs Harijs Tūls.

Igaunijas likumi ļauj prokuroriem publiskot arī materiālus no lietām, kas līdz tiesai nemaz nav nonākušas. Spilgts piemērs tam bija premjera Reformu partiju pārstāvoša deputāta publiska atzīšanās nelikumīgu ziedojumu veikšanā. Izmeklētāji nesavāca pietiekami daudz pierādījumu par citiem gadījumiem un lietu slēdza. Taču prokuratūra publiskoja daļu no politiķu liecībām. Tajās atklājās visdīvainākie skaidrojumi, kur viņi ņēmuši skaidru naudu, lai iemaksātu partijas kasē.

“Ja lieta ir nozīmīga, mēs parasti iegūstam informāciju. Sabiedrības intereses ir spēcīgs arguments,” skaidroja igauņu žurnālists.

 Latvijā situācija ir pilnīgi pretēja. Likums visai skaidri pasaka, ka ar krimināllietu materiāliem var iepazīties tikai tiesu un izmeklēšanas iestāžu darbinieki, personas, kuru intereses aizskartas, un zinātnieki.

Tā sauktās oligarhu lietas materiāliem tagad ļauts piekļūt arī Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputātiem. Taču viņi saskārušies ar prasību, ka no vairāk nekā 100 sējumiem neko nedrīkst kopēt.

“Kopēt materiālus kriminālprocesa likums neparedz. Var tikai iepazīties un veikt izrakstus,” skaidroja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšanas nodaļas vadītāja Ilze Kivleniece.

Ņemot vērā deputātu interesi, KNAB gan pašlaik domā, kā varētu izsniegt atsevišķu dokumentu kopijas.   

Plašākai sabiedrībai piekļuve oligarhu lietas materiāliem ir liegta. Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pagaidām nav izrādījuši lielu degsmi mainīt likumus, lai atvieglotu piekļuvi jau izbeigtām krimināllietām, kas ir sabiedrībai ir svarīgas.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt