Panorāma

Saeima neatbalsta nepilsoņu bērnu likumu

Panorāma

Muitnieki prasa izdienas pensijas un piesaka streiku

"Oligarhu lietā" jaunu kriminālprocesu, visticamāk, nebūs

«Oligarhu lietā» jaunu procesu, visticamāk, nebūs; «Ir» mudina KNAB skaidrot lēmumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc tā sauktās “Oligarhu lietas” materiālu atkārtotas pārskatīšanas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), visticamāk, nesāks jaunus kriminālprocesus, atzina KNAB vadītājs Jēkabs Straume. Žurnāla “Ir” pārstāvji, kas publicēja daļu no viesnīcā “Rīdzene” noklausītajām sarunām uzsver, ka gaidīs KNAB pamatojumu – kā viņi šo lietu ir pārbaudījuši un kāpēc secinājuši, ka pierādījumu trūkst.      

Jēkabs Straume ceturtdien, 21.septembrī, LTV “Rīta panorāmai” sacīja, ka “tajā lietā, kas ir izbeigta, kriminālprocesā, tur nav nekāda pamata pārskatīt, darbs ar pārējiem materiāliem, kas ir biroja rīcībā, ir noslēdzies, pašlaik tiek gatavots noslēdzošais ziņojums”.

“Man nav nekādu indikāciju, ka būs kādas jaunas lietas,” sacīja Straume.

“Rīdzenes” viesnīcā noklausīto sarunu publicētāji – žurnāls “Ir” - norāda, ka ir svarīgi atcerēties “oligarhu lietas” galveno jautājumus - to, ka, iespējams, trīs oligarhiem ir slēptas īpašumtiesības Rīgas tirdzniecības ostā. To, ka, pieņemot politiskus lēmumus, oligarhu mērķis ir bijis panākt lielāku peļņu sev. Tāpat būtisks jautājums par to, kā oligarhi kontrolē sabiedrisko domu.

“Kopš šīs lietas virzības divi no viņiem - Andris un Ainārs - ir jau legalizējuši tās savas īpašumtiesības caur virkni ģimenes uzņēmumu, un tagad ir jautājums palicis par Aivaru. Ja Aivars Lembergs ir slēpts īpašnieks Rīgas tirdzniecības ostā, tas kā amatpersonai nenoliedzami ir pārkāpums,” pauda žurnāla “Ir” galvenā redaktore Nellija Ločmele. “Tāpēc man šķiet, ka būtu KNAB jāsniedz atbilde, kā viņi šo lietu ir pārbaudījuši, un tas būtu jautājums, kas būtu tagad jāpārbauda."  

"Tas nav pat jautājums par septiņus vai cik gadus vecu pagātni, tas ir jautājums šodien,” sacīja Ločmele.

Viens no Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas locekļiem Andrejs Judins (“Vienotība”), lasot krimināllietas materiālus, saskatījis vairākas tā sauktās valsts nozagšanas pazīmes. Komisijas izveidošanas mērķis nebija panākt kriminālprocesa atjaunošanu, bet vērtēt kriminālprocesa kvalitāti. No krimināllietas materiāliem Judins secinājis, ka problēmas ir un šos faktus nedrīkst ignorēt.

“Ja ir, piemēram, situācija, ka cilvēki apspriež, kā iegūt kontroli par kādu uzņēmumu, un mēs redzam, ka jā, viņi ir ieguvuši to kontroli, vai viņi plāno legalizēt savu dalību uzņēmumā. Tie ir fakti, ko nedrīkst ignorēt,” uzsvēra Judins.

“Es redzu, ka mūsu procesa virzītāji gribēja, lai būtu vairāk, vairāk, vairāk pierādījumu, bet pierādījumi bija tik daudz, cik bija. Man joprojām ir pārliecība, ka kriminālvajāšanu bija iespēja uzsākt, un tad bija iespēja vākt papildu pierādījumus,” atzina Judins.

Judins norādīja – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā ar krimināllietas materiāliem ierodas iepazīties viņš un Aivara Lemberga advokāti. Viņš nolēmis līdztekus parlamentārās izmeklēšanas komisijas ziņojumam sagatavot atsevišķu ziņojumu.  

Jau vēstīts, ka "oligarhu sarunu" parlamentārās izmeklēšanas komisija Saeimā izveidota pēc žurnāla "Ir" publiskotajām “Rīdzenes sarunām”, kurās tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers – un pazīstami uzņēmēji esot pārrunājuši ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos.

Komisijas vadītājas amatā jūlija beigās ievēlēta Inguna Sudraba. Šāds balsojums izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā, jo viņa pati ir minēta "oligarhu sarunās".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti