Olaines novadā likvidēs vienu atkritumu šķirošanas laukumu, bet citu piedāvā saglabāt

Olaines novadā dārzkopības biedrībā "Liepas" un "VEF baloži" nolemts likvidēt atkritumu šķirošanas laukumus, jo iedzīvotāji ignorējot atkritumu šķirošanas pamatprincipus. Valdības noteikumus pašvaldība gan izpildot, neraugoties uz diviem slēgtajiem laukumiem, tomēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) šādu soli neatbalsta, norādot, ka ar iedzīvotājiem ir jāstrādā. Olaines pašvaldībā gan vēlāk informēja, ka dota iespēja atkritumu laukumu biedrībā "Liepas" saglabāt, nosakot pārbaudes laiku līdz 31. jūlijam.

Olaines novadā likvidē divus atkritumu šķirošanas laukumus
00:00 / 05:01
Lejuplādēt

Lielu daļu Olaines novada teritorijas jau vēsturiski veido dārzkopības kooperatīvi un biedrības, kur vairums iedzīvotāju mitinās tikai vasaras sezonā. Lai veicinātu atkritumu šķirošanu, arī dārzkopības biedrību teritorijās izveidoti šķiroto atkritumu laukumi. Šomēnes dārzkopības biedrībā "Liepas" un "Vef Baloži" konteineri šķirotajiem atkritumiem gan noņemti.

"Šis projekts tika savulaik izveidots, kad dārzkopības biedrības uzstāja. Mēs gājām viņiem pretī un izvietojām šos kopējos konteinerus. Bet nu mēs redzam, ka šis sistēma nav pilnvērtīga. Vietās, kur mums joprojām ir kopējiem konteineri, viss paliek spēkā, bet šie divi bija tādi problemātiski. Šeit nebija runa par 30-40% (piejaukuma). Te, piemēram, stikla konteinerā bija viss kas cits, izņemot stiklu," pastāstīja AS "Olaines siltums un ūdens" Atkritumu apsaimniekošanas iecirkņa vadītājs Sandris Raitums.

Atkritumu šķirošanas konteineri Olaines novadā, 2022.gada jūnijs.

Dārzkopības biedrībā "Liepas" satiktie iedzīvotāji nebrīnās, ka starp viņiem ir cilvēki, kuru neapdomīgās rīcības dēļ it kā sašķirotie atkritumi kļūst par apglabājamajiem sadzīves atkritumiem.

Modra pastāstīja, ka atkritumus neradot daudz un esošos cenšoties šķirot. Viņasprāt, pie izveidojušās situācijas lielā mērā esot vainojam cilvēku nezināšana. "Es domāju, ka vajadzētu informēt vairāk, kas un kur jāliek. Kaut vai ar uzrakstiem, vai kā... Mums jau otro gadu nav nekādas sapulces, nekas, mēs neko nezinām," sacīja Modra.

Valentīna pauda, ka savus atkritumus vedot uz Rīgas dzīvokli, tāpēc šķirotajiem atkritumiem paredzēto konteineru neesamība viņai netraucējot. Savukārt šķirošanas kultūru, viņasprāt, nevarot uzlabot, ja viss atstāts pašplūsmā.

"Tikko Līgo svētki bija, kāds remontu taisa. Tagad ļoti sākuši pirkt zemes gabalus, tur no vecajām mājām visu met ārā. Nav mums neviena, kas sekotu līdz, teiktu, ka tā nedrīkst. Viss ir pašplūsmā," komentēja Valentīna.

Vēl kāds dārzkopības biedrības "Liepas" iemītnieks Mārtiņš Tirzmalis jau esot ieteicis pašvaldībai, kā problēmu risināt, tomēr, viņaprāt, pašvaldībai nemaz neesot vēlme, lai atkritumi tiktu šķiroti.

"Pirmkārt, Olaines novadā dzīvo cilvēki, kuri nav integrējušies mūsu valstī un līdz ar to neprot lasīt, dzīvo citā realitātē. Pašvaldība varēja arī tomēr panākt pretī šoreiz šiem citā valodā runājošajiem un izgatavot bukletus vai skrejlapas, kā pareizi šķirot atkritumus, jo arī šie iedzīvotāji maksā tos pašus nodokļus. Tie, kas piecūko kooperatīvu, arī ir tie, kas nešķiro un daļa pat nemaksā biedru naudu, kurā iekļauta atkritumu izvešana. Olaines novada pašvaldības policija nav pārbaudījusi visas adreses, kurām nav atkrituma apsaimniekošanas līgums, kas jau bija, manuprāt, pirms 15 gadiem jānodrošina pašvaldībai," norādīja Tirzmalis.

Atkritumu apsaimniekošanas iecirkņa vadītājs Sandris Raitums pārmetumus noraidīja: "Mēs nesen skatījāmies līgumu pārklājumu un punktus, kur mežos izved atkritumus, un neatradām nekādas korelācijas. Vienkārši ir cilvēku kategorija, kam tas jāizdara diemžēl."

Nodrošināt iespēju šķirot atkritumus pašvaldībai par pienākumu uzliek Ministru kabineta noteikumi. Sandris Raitums skaidroja, ka Olaines novadā esot vairāk nekā piecdesmit šķirošanas punktu, kas esot pat vairāk nekā paredzot noteikumi.

Tomēr VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere neatbalsta nevienu gadījumu, kad tiekot slēgts kāds atkritumu šķirošanas punkts. "Jebkurā gadījumā pašvaldībai ir ļoti daudz jāstrādā ar iedzīvotājiem: skaidrot, kāpēc mēs kaut ko šķirojam un kas notiek tad, ja mēs nešķirojam, kā mainās izmaksas, kādi ieguvumi, kādi zaudējumi. Kā arī, kas ir tad, ja viena daļa šķiro, bet pārējie samet visu kopā. Tas, ko it kā Olaine sauc par neapzinīgiem cilvēkiem. Ir ļoti svarīgi skaidrot viņiem un vienkāršā valodā pasniegt šo informāciju," sacīja Vesere.

Uzņēmums "Olaines siltums un ūdens" tomēr sola, ka

vēl uz mēnesi konteinerus nolikšot atpakaļ.

Pašvaldībā informēja, ka iespēja saglabāt šķiroto atkritumu laukumu tiks sniegta dārzkopības sabiedrības "Liepas" iedzīvotājiem, nosakot pārbaudes laiku līdz 31. jūlijam.

"Lai pieņemtu lēmumu par to, vai šo šķiroto atkritumu laukumu saglabāt vai slēgt, minētajā laika posmā uzņēmums veiks šķiroto atkritumu konteineros esošo atkritumu sastāva monitoringu un sekos līdzi konteineru tehniskajam stāvoklim. Augusta sākumā lēmums par turpmāko rīcību tiks paziņots dārzkopības sabiedrības "Liepas" valdei, uz kuras pieteikuma pamata savulaik izveidoja šo laukumu," norādīja Olaines novada pašvaldības pārstāve Nataļja Tropkina.

Biedrības pārstāvji, kuri komunicējuši ar pašvaldību, solījuši, ka uzraudzīšot, lai atkritumu šķirošana būtu korekta. Tiesa, "ReTV" novērojumi liecina, ka bez īpašas sapulces, kurā iedzīvotājiem vēl un vēlreiz tiktu skaidrots un atgādināts par atkritumu šķirošanas kultūru, mēnesi noteiktais pārbaudes laiks, visticamāk, nebūs sekmīgs.

Atkritumu šķirošanas konteineri Olaines novadā, 2022.gada jūnijs.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt